5 günlük hava durumu
2 Kasım 2012 Cuma
ŞELALE KADAK
Yazıyı Dinle
İletişim
SMS: SK yaz boşluk bırak mesajını yaz 4122'ye gönder. (1,60TL) MH:02165317373
BUGÜNKÜ TÜM YAZILARI
'6'ncı kitlesel yok oluşun sebebi insanlar olacak!'
Ferit Şahenk satın alıyor SK Group bekliyor mu?

'6'ncı kitlesel yok oluşun sebebi insanlar olacak!'

Sandy Kasırgası, ABD'yi tam kalbinden yani New York'tan böylesine ağır vurmasaydı belki iklim bilimcilerin uzun zamandır uyardığı küresel ısınma en önemli gündem maddesi olmayacaktı.
Önceki gün, iklim bilimcilerin uzun süredir bu tarz şiddetli kasırgaların geçmişte olduğu gibi 100 yılda bir değil, 2 ile 20 yıllık zaman diliminde tekrarlanacağı konusunda uyarı yaptıkları açıklandı.
Peki 6 Kasım'da başkanlık seçiminin yapılacağı ABD'de, küresel ısınma konusu seçim yapacak olan Amerikalıların oylarının yönünü değiştirir mi acaba? Doğrusu ben de en çok bu konuyu merak etmeye başladım. Ne de olsa bu tarz kasırgaların en büyük sebebi de atmosferi hızla kirleten başta ABD olmak üzerde gelişmiş ülkeler olduğu herkesin malumu.
Sizi bilmem ama bu tarz felaketlerin yaşandığı günlerde, dünyanın bir başka bölgesinde İtalya'da 95 ülkeden 650 kişinin 'Slow Food Uluslararası Kongresi'nde 'Dünyayı Değiştiren Gıdalar'dan söz etmesi, biyo çeşitlilik üzerine dikkat çekici konuşmalar yapması bana iyi geldi.
Türkiye'den, lüfer için verdiği mücadele, başlattığı kampanyalarla adından söz ettiren Defne Koryürek de bu konferansta bir konuşma yaptı ve ne güzel ki Slow Food Uluslararası Konsülün 45 üyesi arasına seçildi. Koryürek'in liderlik ettiği lüfer kampanyasının uluslararası platforma taşındığını da duyurayım bu arada.
Fikir Sahibi Damaklar Delegesi olarak toplantıya katılan Biriçim Özhuy'dan öğrendiğime göre, konferansta en ilginç konuşmayı da Slow Food Biyo Çeşitlilik Vakfı Genel Sekreteri Serena Milano yapmış.
Milano, insanlığın tarihi boyunca biyo çeşitliliğin kaybı ile karşı karşıya kaldığını ancak bunun belli zamanlarda kitlesel anlamda farklı boyutlar geldiğini söylemiş. Milano, "Gezegenimizde yaşanan ve 5'inci kitlesel biyo çeşitlilik kaybı dinozorları yok etti ve buna da bir asteroid sebep oldu. Ancak şu anda yaşadığımız dönemde insanlık bunun bin kat hızlısını yaşıyor ve 6'ıncı kitlesel yok oluş içerisindeyiz ve bunun da sebebi insanlar" demiş.
Açıkçası New York'un halini görünce, Milano'nun söylediklerini yabana atmayalım derim ben.

Yazarın tüm yazılarını Facebook ve Google + sayfalarından takip etmek için tıklayın.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın

Yazarın Önceki Yazıları
Böyle bir ortamda basketbolu destekleyene alkış! ( 27.08.2014 )
Hazar kıyısının en güzel otelini Türkler yapmış! ( 21.08.2014 )
Çalık dünya devlerini Türkmenistan'da buluşturdu! ( 20.08.2014 )
20 milyon kişi lüks gemilerde tatil yapıyor! ( 16.08.2014 )
Ukrayna ve Rusya'da satışlarımız çok iyi! ( 14.08.2014 )
Önümüzdeki 6 ay temiz! ( 13.08.2014 )
Barselona Limanı Global'i zirveye taşıdı! ( 09.08.2014 )
Bodrum'u 12 ay gözde yapacak projeler ( 06.08.2014 )
390 bin dolarla 100 binden fazla hayata dokunanların hikâyesi ( 03.08.2014 )
Borusan Filarmoni Londra'yı salladı! ( 31.07.2014 )
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol