X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Barışa çifte bomba
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Barışa çifte bomba

Barışa çifte bomba
Barışa çifte bomba

Türkiye'nin birliğini ve huzurunu hedef alan odaklar Ankara'da barış mitingi için toplanan kalabalığa, çifte bombalı saldırı düzenledi: 95 ölü, 48'i ağır 246 yaralı

Türkiye,seçime sayılı günler kala tarihinin en kanlı terör eylemini yaşadı. Ülkenin birliğine ve milletin bütünlüğüne yönelik bombalı saldırıda ilk belirlemelere göre 95 kişi öldü, 48'i ağır, 246 kişi yaralandı. Hain saldırı, tarihi Ankara Garı önünde Barış Mitingi için toplanan sivil gruplara yönelik oldu.

PROGRAMLAR İPTAL

10 SANİYE ARAYLA PATLADI
4 Emek platformuna mensup grupların Sıhhiye meydanında yapılacak miting için buluşma yeri olarak Ankara Garı önü belirlenmişti. Yaklaşık 5 bin kişilik grup Gar kavşağına Hipodrum Caddesi'nden geliyordu. Bir başka grup da Talatpaşa Bulvarı'ndan yaklaşıyordu. Her 2 grubun ön saflarının kavşağa yaklaştığı sırada saat 10:04'te peş peşe 2 patlama yaşandı. 10 saniye arayla gerçekleşen patlama sonrasında miting alanı savaş yerine döndü.

ÜÇÜZ PROVOKASYON

CANLI BOMBA ŞÜPHESİ
20 metre mesafede gerçekleşen 2 patlamadan sonra İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan ilk resmi açıklamada 30 ölü olduğu duyuruldu ancak saatler ilerledikçe ölü sayısı önce 47, ardından 86 geceyarısı ise 95 olarak güncellendi. 4 Patlama anından itibaren yapılan değerlendirmeler ve görgü tanıklarının anlatımları ile olay yerindeki genel görüntü, canlı bomba eylemi olduğuna yönelik şüpheleri ön planda tuttu. Patlamanın etkisiyle, 30-35 metre uzaklıktaki gar binasının camlarının tamamına yakını kırıldı. Bazı cesetler de patlama noktasına 30 metre uzağa fırladı. Ceset parçalarıysa yaklaşık 500 metrelik bir alana yayıldı. Patlamalardan hemen sonra olay yerinde bilye ve metal parçaları da bulundu. Bütün bu bulgular; patlamaların, üzerlerine parça tesirli, basınç etkili bombalar yerleştiren canlı bombalar tarafından gerçekleştirildiğine işaret ediyor. Patlama noktalarında herhangi bir çukur veya benzeri zemin hasarının olmaması da canlı bomba değerlendirmelerini güçlendirdi.

CHP KABUL ETTİ, MHP REDDETTİ!

İSTANBUL'DAN UZMAN GETİRİLDİ

Patlamalardan sonra olay yerine sürekli ambulanslar sevk edildi. Yaralılar ağırlıklı olarak Numune, Hacettepe Üniversitesi, Dışkapı, İbni Sina ve Gazi Üniversitesi hastanelerine sevk edilirken acil servis bölümleri yeterli olmadığı için yaralılara müdahaleler hastanelerin bahçelerinde de yapıldı. Bu arada canlı bombanın DNA tespiti için ceset parçaları titizlikle incelendi. Ardından cesetlerin bazıları Adli Tıp Kurumu'na götürüldü. Keçiören Adli Tıp Kurumu'ndaki morg kapasitesi ve yeterli otopsi yeri olmadığı için Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi içinde de otopsi işlemleri için özel bir bölüm oluşturuldu. Ankara'daki adli tıp uzmanlarının yeterli olmaması nedeniyle İstanbul'dan uzmanlar getirildi.

YARALILARI ZİYARET ETTİ

KIZILAY'DAN 400 ÜNİTE KAN...

Saldırı sonrası olay yerinde, hastane önlerinde hatta olay yerine 1 kilometre uzaklıktaki Sıhhiye çevresinde de megafonla kan anonsu yapıldı. Türk Kızılayı ise kan vermek için hastanelere koşan vatandaşlara "Kan stoklarımızda sıkıntı yok. Hastanelere 400 ünite kan verildi. Bin ünite de hazır bekletiliyor" açıklamasında bulundu.

SALDIRIYI ÖNCEDEN YAZDI
Ankara Sıhhiye Meydanı'ndaki bombalı saldırıyla ilgili çarpıcı bir detay ortaya çıktı. Bombalı saldırıdan önceki gece PKK yanlısı bir twitter hesabından, Ankara'daki yürüyüşte bombalı eylem olacağı yazıldı. Önceki gece 00.22 sularında Pir Ozan Abdal (@AnotolyTodorov) isimli PKK yanlısı hesaptan, "En korkunç ihtimal de, ikinci bir Suruç olabilir. Olası bi bombalı eylem en büyük katliamlardan birine yol açabilir. Mitingin yasal olması katliamın siyasi çıkara dönüşmesine vesile olur, bu durum bile böyle bi saldırının ihtimalini arttırıyor" şeklinde dikkat çeken paylaşımlar yapıldı. Paylaşımların devamında ise "Yarın orada ölürsem, asla ve asla ülkesini sevmedi demesinler" şeklinde bir de veda mesajı yayımlandı. Patlama sonrası 2009'da açılan @AnotolyTodorov isimli hesabın kapatılması da dikkat çekti. Bu arada HDP Genel Başkanı Demirtaş'ın danışmanı olarak görev yapan ve sosyal medyada "@drbereday" isimli hesabı kullanan kişinin, saldırıdan bir gün önce "Bombalar yarın Ankara'da patlayacak" ifadesini kullanması dikkat çekti.

#Sayfa#

ÇEVRE İLLERDEN DOKTOR TAKVİYESİ
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu yaptığı açıklamada, "Yaralıların yaşama tutunabilmeleri için dinamik biçimde çalışıyoruz. Çevre illerden de genel cerrah, beyin cerrahı ve anestezi uzmanı ekipleri devreye sokuldu" dedi ve şu bilgileri verdi: "Ayakta gelenler hariç hastanelerde 186 kişi var. 28'i yoğun bakımda, 18'i ise ameliyatta. Olay yerinde kaybettiğimiz vaka sayısı 62, hastanelerde ölenlerin sayısı ise 24. 10.10'te çağrı geldikten sonra 10.11 itibariyle 21 ambulans intikal etti.

VAHŞETİ GÖRDÜM !
Türkiye Cumhuriyeti dün, tarihinin en kanlı terör eylemlerinden birine tanık oldu. Barış Mitingi için toplanan gruba yönelik, saat 10:04'te gerçekleşen bombalı saldırıdan hemen sonra ulaştığımız noktada vahşete tanıklık ettik.

ÖLÜMLERİN BİR KISMI TRENLE GELDİ:
Barış Mitingi için toplanma yeri Ankara Gar önüydü. Bir grup Talatpaşa Bulvarı'ndan, bir diğer grup da Hipodrum Caddesi'nden Gar önüne yaklaşmıştı. Bir grup da hızlı trenle farklı illerden Ankara Garı'na gelmişti. Patlamalardan biri, HDP ve yakın çevresinde oluşan grubun içinde yaşandı. Diğer patlama da farklı sivil toplum örgütlerine mensup grupların yer aldığı toplulukta gerçekleşti.

KÖPEK DİYEN DE OLDU, KASKLI DİYEN DE:
İlk sorumuz, "Canlı bomba mı" şeklinde oldu. Görgü tanıkları, olağandışı bir şekilde kasklı bir kişinin görüldüğünü aktardılar. Bazı görgü tanıkları ise bir köpeği gördüklerini, bombanın köpeğin üstünde olabileceğini söyledi.

ZEMİNDE HASAR OLUŞTURMADI:
Patlamaların canlı bomba kaynaklı olduğuna yönelik en önemli ipuçlarından biri de patlama noktalarında zeminin ve kaldırım taşları ile heykel gibi sert cisimlerde hasar veya çukur oluşmamasıydı. Olay yeri inceleme ekipleri, yere konulan bombanın patlama etkisinin alev topu şeklinde yukarıya doğru, canlı bomba eylemlerinde ise sağa ve sola doğru olduğu bilgisini paylaştı.

#Sayfa#

CANLI BOMBADAN GERİYE KALANLAR MI?:
Ceset parçaları yaklaşık 30 metre çapında alana yayılmıştı. Bunlar arasında bir kafatası ve derisi ile dalak parçalarının olması etrafa yayılan parçaların önemli bir bölümünün canlı bombaya ait olduğu şüphesini arttırdı. Görgü tanıkları da alevin uzun süre yanma şeklinde olmadığını, "parlayıp geçtiğini" aktardı.

BASINÇLI PATLAYICI:
Patlama noktalarına 30 ve 35 metre uzaklıktaki tarihi gar binasının camları kırıldı. Cesetler üzerinde ve çevrede metal parçaları gözlendi. Bu da patlamaların basınç etkili - parça tesirli bir patlayıcıdan kaynaklı olduğunu gösterdi.

CAN PAZARI:
Patlamalardan sonra olay yeri tam anlamıyla "can pazarı"na döndü. Sağlık ekipleri bazı bedenlerin yanına vardıklarında cansız olduğunu anlayınca onların yanından ayrılıp yaralı olanları bulmaya çalıştı. Güvenlik çemberi oluşturulmadan ulaştığımız olay yerinde 40'ın üzerinde cansız beden saydık.

'PATLAMA BENİ 3 METRE HAVAYA UÇURDU'

Dehşet anlarını NTV kanalına anlatan bir görgü tanığı "Patlama o denli şiddetliydi ki beni 2-3 metre havaya uçurdu. Kaçmak istedim ama yerdeki kanlara basıp kaydım" dedi. 4 Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Harun Kodalak 2 canlı bomba ihtimali üzerinde durduklarnı belirtirken, HDP İzmir Karşıyaka İlçe Başkanı Ayşe Deniz'in de ölenler arasında olduğu öğrenildi. 4 Ülkelerindeki iç savaştan kaçan Suriyeli Necla Duran ve Filistinli Ahmet Akhaldı'nın da korkunç saldırıda yaşamını yitirdiği belirlendi. 4 Kanlı saldırı sonrası Kızılay'da önlem alan güvenlik güçlerine havai fişek atan maskeli gruba polis müdahalede bulundu. 4 Gece boyunca da çeşitli kentlerde protesto gösterileri düzenlendi. Polise saldıran bazı göstericiler gözaltına alındı. 4 Bombalı terör saldırısından sonra başsavcılık tarafından olayı incelemesi için 5 savcı görevlendirildi. 4 Patlamanın görüntülerinin olay yerinde bulunanlar tarafından çekilerek paylaşılması ve dehşetin boyutunun arttırılması üzerine, başbakanlığın talebiyle RTÜK geçici yayın yasağı getirdi.

#Sayfa#

HAİN SALDIRIDA HAYATINI KAYBEDENLER


Abdülkadir UYAN
Metin KÜRKLÜ
Gökhan AKMAN
Orhan IŞIKTAŞ
Yılmaz ELMASCAN
Gökmen DALMAÇ
Elif KANLIOĞLU
Hakan Dursun AKALIN
Ersin ADSIZ
Ayşe DENİZ
Fatma ESEN
Gülbahar AYDENİZ
Eren AKIN
Canberk BAKIŞ
Nizamettin BAĞCI
Kasım OTUR
Başak Sidar ÇEVİK
Resul YANAR
Mehmet Ali KILIÇ
Tekin ARSLAN
Sezen VURMAZ
Dilaver KAHARMAN
Umut TAN
Dilan SARIKAYA
Ali KİTAPÇI
İsmail KIZILÇAY
Muhammet DEMİR
Korkmaz TETİK
Onur TAN
Osman ERBASAN
Emine ERCAN
Vedat ERKAN
Seyhan YAYLAGÜL
Vahdettin ÖZGAN
Selim ÖRS
Ali Deniz UZATMAZ
Firdevs Tat DALMAÇ
Vedat ERKAN
Günay DOĞAN
Berna KOÇ
Meryem BULUT
Binali KORKMAZ
Feyyaz DENİZ
M. Zakir KARABULUT
Dicle DELİ
Leyla ÇİÇEK
Ebru MAVİ
Ziya SAYGIN
Metin PEŞMAN
Mesut MAK
Hacı KIVRAK
Gözde ARSLAN