X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Programlar iptal
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Programlar iptal

  • Giriş Tarihi: 11.10.2015
Programlar iptal
Programlar iptal

Ankara'da meydana gelen bombalı saldırı sonrası siyaset gündemine ara verildi. Siyasi liderler seçim çalışmalarını durdurdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm programlarını iptal etti. Başbakan Davutoğlu da 3 günlük miting programını iptal etti

İstanbul'da bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara'daki patlama haberi üzerine programlarını iptal etti. Cumhurbaşkanı, İstanbul'da biri Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde diğeri de CRR'de olmak üzere dün iki programa katılacaktı. Cumhurbaşkanı 12 Ekim'de Türkmenistan'a yapacağı ziyareti de iptal etti. Erdoğan, DİSK Genel Başkanı Kani Beko'yu ise telefonla arayarak taziyeleriniiletti. Başbakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Davutoğlu da seçim çalışmalarını 3 gün boyunca iptal etti. Davutoğlu dün saat 12.00'de, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, İçişleri ve Sağlık Bakanlığı yetkilileri, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Celalettin Lekesiz ve Ankara Valisi Mehmet Kılıçlar'ı, Resmi Konut'ta toplantıya çağırmıştı.

BARIŞA ÇİFTE BOMBA

MANİSA'DAN DÖNDÜ

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, patlama haberini partisinin mitingi için gittiği İstanbul'da aldı. Patlama nedeniyle İstanbul programını iptal etti. Kadıköy'de basın mensuplarına kısa bir açıklama yapan Kılıçdaroğlu, Ankara'ya döndü ve parti yönetimi ile gelişmeleri değerlendirdi. CHP, bir süre seçim propagandası kapsamında hazırlanan reklam film ve müziklerini de yayınlamayacak.

ÜÇÜZ PROVOKASYON

MİTİNGLER İPTAL
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise HDP İstanbul İl Binası'nda gerçekleştireceği seçim koordinasyon toplantısını iptal ederek, Ankara'ya gitti. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise bugün yapılacak İzmir mitingini iptal etti. Bahçeli, Başbakan Davutoğlu'nun "Terör saldırısına karşı biraraya gelelim" çağrısına ret cevabı verdi. Bu daveti kabul eden Kılıçdaroğlu ise Başbakan Davutoğlu ile bugün saat 15.00'te Çankaya Köşkü'nde görüşecek.

CHP KABUL ETTİ, MHP REDDETTİ!

3 GÜNLÜK ULUSAL YAS
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ankara Tren Garı önünde gerçekleştirilen ve 86 vatandaşın hayatını kaybettiği terör saldırısı nedeniyle 3 günlük yas kararı aldıklarını açıkladı. Gün boyu gelişmeleri takip eden, toplantılar yapan Davutoğlu akşam saatlerinde bir basın toplantısı düzenledi. Davutoğlu, çok derin bir üzüntü içerisinde olduklarını, saldırının bir tek gruba ya da siyasi topluluğa değil tüm ülkeye yönelik olduğunu söyledi.

YARALILARI ZİYARET ETTİ

DEMOKRASİYE YAPILMIŞ BİR SALDIRI:
Başbakan Davutoğlu, "Bu, demokrasiye de yapılmış bir saldırıdır... Bugün aldığımız kararla Cumhurbaşkanımızla da görüştük, terör saldırılarında hayatını kaybeden bütün vatandaşlarımız, şehitlerimiz için 3 gün ulusal yas kararı aldık" dedi. "Saldırıyı canlı bombanın yaptığı emareleri çok kuvvetli" bilgisini veren Davutoğlu, muhalefet ve vatandaşlara da şu çağrıyı yaptı:

#Sayfa#

'DAYANIŞMA VAKTİDİR'
"Hükümetimiz adına, devletimiz adına teröre karşı omuz omuza olma çağrısında bulunuyoruz. Saldırı kim tarafından yapılmışsa, kim destek vermişse ortaya çıkarılıp hukuka teslim edilecektir. Nefret, intikam dili kullananlara karşı birliğimizi koruma günleridir. Hangi siyasi görüşte olursanız olun gelin teröre karşı omuz omuza verelim ve bizden farklı düşünenlere çok daha fazla hoşgörülü olalım."

DÖRT ŞÜPHELİ ÖRGÜT

Başbakan Davutoğlu bir soru üzerine, bu tür saldırıları yapma kapasitesinin PKK, MLKP, DAEŞ ve DHKP-C'de bulunduğunu söyledi. Daha önceki günlerde İstanbul ve Ankara'da eylem hazırlığında bulunan iki canlı bombanın yakalandığını anlatan Davutoğlu, HDP lideri Demirtaş'ın hükümete yönelik ithamlarına ise sert yanıt verdi: "Demirtaş'ın meselesi vatandaşların hüznünü paylaşmak değil. Meselesi içimizdeki yangını ülke yangınına çevirmek. Demirtaş bir iç savaş çağrısı yapıyorsa, esas bunlar hukuken sorgulanacak ve hükmü verilecek konulardır." Bu arada Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde de (KKTC) Ankara'daki terör saldırısının ardından 3 günlük yas ilan edildi.

DEMOKRASİYE KARŞI YAPILDI
Türkiye ateş çemberi içinde örnek bir ülkedir.
Halkımızın her kesimine yapılmış bir saldırıdır. Bu saldırının acısını hissetmeyen hiçbir vatandaşımız olduğu kanaatinde değilim.
Demokrasiye de yapılmış bir saldırıdır.
Seçime giderken hedef edinmiştir.
Bugün (dün) aldığımız kararla Cumhurbaşkanımızla da görüştük, terör saldırılarında hayatını kaybeden bütün vatandaşlarımız, şehitlerimiz için 3 gün ulusal yas kararı aldık.

SPOR CAMİASI TERÖRÜ KINADI
Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş kulüpleri, Ankara'da yaşanan patlama nedeniyle teröre tepki gösterdi. Fenerbahçe Kulübü'nün internet sitesinde yer alan mesajda yaşanan terör olayının büyük bir üzüntüyle öğrenildiği belirtilerek, "En kutsal ve birincil hakkı olan yaşama hakkına kast eden terör saldırılarının tümünü lanetliyoruz" denildi. Galatasaray, Beşiktaş Kulübü de yayınladığı mesajla terörü lanetledi. Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF), da başsağlığı mesajı yayınlayıp saldırıyı kınadı.