Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Barışa çifte bomba

Barışa çifte bomba

Türkiye'nin birliğini ve huzurunu hedef alan odaklar Ankara'da barış mitingi için toplanan kalabalığa, çifte bombalı saldırı düzenledi: 95 ölü, 48'i ağır 246 yaralı

Türkiye,seçime sayılı günler kala tarihinin en kanlı terör eylemini yaşadı. Ülkenin birliğine ve milletin bütünlüğüne yönelik bombalı saldırıda ilk belirlemelere göre 95 kişi öldü, 48'i ağır, 246 kişi yaralandı. Hain saldırı, tarihi Ankara Garı önünde Barış Mitingi için toplanan sivil gruplara yönelik oldu.

PROGRAMLAR İPTAL

10 SANİYE ARAYLA PATLADI

4 Emek platformuna mensup grupların Sıhhiye meydanında yapılacak miting için buluşma yeri olarak Ankara Garı önü belirlenmişti. Yaklaşık 5 bin kişilik grup Gar kavşağına Hipodrum Caddesi'nden geliyordu. Bir başka grup da Talatpaşa Bulvarı'ndan yaklaşıyordu. Her 2 grubun ön saflarının kavşağa yaklaştığı sırada saat 10:04'te peş peşe 2 patlama yaşandı. 10 saniye arayla gerçekleşen patlama sonrasında miting alanı savaş yerine döndü.

ÜÇÜZ PROVOKASYON

CANLI BOMBA ŞÜPHESİ
20 metre mesafede gerçekleşen 2 patlamadan sonra İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan ilk resmi açıklamada 30 ölü olduğu duyuruldu ancak saatler ilerledikçe ölü sayısı önce 47, ardından 86 geceyarısı ise 95 olarak güncellendi. 4 Patlama anından itibaren yapılan değerlendirmeler ve görgü tanıklarının anlatımları ile olay yerindeki genel görüntü, canlı bomba eylemi olduğuna yönelik şüpheleri ön planda tuttu. Patlamanın etkisiyle, 30-35 metre uzaklıktaki gar binasının camlarının tamamına yakını kırıldı. Bazı cesetler de patlama noktasına 30 metre uzağa fırladı. Ceset parçalarıysa yaklaşık 500 metrelik bir alana yayıldı. Patlamalardan hemen sonra olay yerinde bilye ve metal parçaları da bulundu. Bütün bu bulgular; patlamaların, üzerlerine parça tesirli, basınç etkili bombalar yerleştiren canlı bombalar tarafından gerçekleştirildiğine işaret ediyor. Patlama noktalarında herhangi bir çukur veya benzeri zemin hasarının olmaması da canlı bomba değerlendirmelerini güçlendirdi.

CHP KABUL ETTİ, MHP REDDETTİ!

İSTANBUL'DAN UZMAN GETİRİLDİ

Patlamalardan sonra olay yerine sürekli ambulanslar sevk edildi. Yaralılar ağırlıklı olarak Numune, Hacettepe Üniversitesi, Dışkapı, İbni Sina ve Gazi Üniversitesi hastanelerine sevk edilirken acil servis bölümleri yeterli olmadığı için yaralılara müdahaleler hastanelerin bahçelerinde de yapıldı. Bu arada canlı bombanın DNA tespiti için ceset parçaları titizlikle incelendi. Ardından cesetlerin bazıları Adli Tıp Kurumu'na götürüldü. Keçiören Adli Tıp Kurumu'ndaki morg kapasitesi ve yeterli otopsi yeri olmadığı için Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi içinde de otopsi işlemleri için özel bir bölüm oluşturuldu. Ankara'daki adli tıp uzmanlarının yeterli olmaması nedeniyle İstanbul'dan uzmanlar getirildi.

YARALILARI ZİYARET ETTİ

KIZILAY'DAN 400 ÜNİTE KAN...

Saldırı sonrası olay yerinde, hastane önlerinde hatta olay yerine 1 kilometre uzaklıktaki Sıhhiye çevresinde de megafonla kan anonsu yapıldı. Türk Kızılayı ise kan vermek için hastanelere koşan vatandaşlara "Kan stoklarımızda sıkıntı yok. Hastanelere 400 ünite kan verildi. Bin ünite de hazır bekletiliyor" açıklamasında bulundu.

SALDIRIYI ÖNCEDEN YAZDI
Ankara Sıhhiye Meydanı'ndaki bombalı saldırıyla ilgili çarpıcı bir detay ortaya çıktı. Bombalı saldırıdan önceki gece PKK yanlısı bir twitter hesabından, Ankara'daki yürüyüşte bombalı eylem olacağı yazıldı. Önceki gece 00.22 sularında Pir Ozan Abdal (@AnotolyTodorov) isimli PKK yanlısı hesaptan, "En korkunç ihtimal de, ikinci bir Suruç olabilir. Olası bi bombalı eylem en büyük katliamlardan birine yol açabilir. Mitingin yasal olması katliamın siyasi çıkara dönüşmesine vesile olur, bu durum bile böyle bi saldırının ihtimalini arttırıyor" şeklinde dikkat çeken paylaşımlar yapıldı. Paylaşımların devamında ise "Yarın orada ölürsem, asla ve asla ülkesini sevmedi demesinler" şeklinde bir de veda mesajı yayımlandı. Patlama sonrası 2009'da açılan @AnotolyTodorov isimli hesabın kapatılması da dikkat çekti. Bu arada HDP Genel Başkanı Demirtaş'ın danışmanı olarak görev yapan ve sosyal medyada "@drbereday" isimli hesabı kullanan kişinin, saldırıdan bir gün önce "Bombalar yarın Ankara'da patlayacak" ifadesini kullanması dikkat çekti.

ARKADAŞINA GÖNDER
Barışa çifte bomba
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN