YAZARA MAİL GÖNDER Etnik temizlik

YAZARLAR

Nisan ayının 24'ü yaklaştıkça heyecan artıyor. Herhalde istihbaratçıların haberi vardır ama bilhassa Fransa ve ABD'deki Ermeni diyasporasının neler yapacağı merakla bekleniyor.
Mesela Temsilciler Meclisi'ne, "ABD, Ermeni Soykırımını tanımalıdır" şeklinde bir yasa tasarısının sunulması hiç şaşırtıcı değil. Ama mesela Başkan Obama, 24 Nisan günü yapacağı konuşmada daha önce olduğu gibi, "Meds Yeghern" (Büyük Felaket) demek yerine "Soykırım" derse (ki demeyecektir)... İşte o zaman Türkiye-ABD ilişkilerinde deprem olur. Türkiye'de ise çoğunluk "Biz Çanakkale'de çarpışırken, onlar arkadan vurdu" frekansında.
Ermeni çetelerin, Rusya desteğinde, doğu bölgelerinde katliamlar yaptığı doğrudur. Yine de sormak gerekir: Hamile kadınların, kundaktaki bebeklerin, beş-altı yaşındaki çocukların çetelerle ilişkisi neydi ki Suriye çöllerine sürüldüler?
Soykırım tartışmalı bir konu.
Benim açımdan kesin olan şu:
Belli ki 1915'te İttihatçılar (kendi hesaplamalarına göre) bir milyon kişilik etnik temizlik yapmış.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.