Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Soyadı Kanunu yürürlüğe, penaltı ise kural kitabına girdi. Umberto Eco doğdu, Nietzsche delirdi, Süleyman Nazif öldü. Sultanahmet Camii'nin temeli atıldı, kült yerli dizi Bizimkiler'in ilk bölümü yayınlandı. Eski Ocak'ların ilk haftalarında bunlar oldu, bakalım bu defaki nelere gebe...

1 OCAK

* Madem gazetede yazıyoruz, bir gazetenin doğum gününü kutlayarak yapalım siftahı: Londra'daki en eski gazete The Times yayımlanmaya başladı (1788).
* Penaltının da bir nevi rüştünü ispat günü: Birleşik Krallık'taki Stoke City-Notts maçındaki tartışmalar üstüne kural kitabına girdi penaltı (1891).
* Madem futbola bulaştık başlar başlamaz; Türkiye'nin ilk futbol federasyonu olan, bugünkü adıyla Türkiye Futbol Federasyonu, o zamanki ismiyle Türk İdman Cemiyetleri İttifakı kuruldu (1923).
* Sigara 1: Amerika'da bütün sigara paketlerinin üstünde "Dikkat! Sigara sağlığınıza zarar verebilir!" uyarısının bulunması zorunluluğu getirildi (1966).
* Sigara 2: ABD'de televizyonda sigara reklamları yasaklandı (1971).
* Avrupa'nın para birimi euro kullanılmaya başlandı (1999).
* TL'den altı sıfır atıldı, YTL tedavüle girdi (2005).

2 OCAK

* Adımızdan sonra gelenimiz. Kaderimiz. Ailemiz. Soyadı Kanunu yürürlüğe girdi (1936).
* Sevdiğiniz eski bir filmini seyredin çünkü Yeşilçam'ın en Batılı ve zarif yüzü Filiz Akın doğdu (1943).
* Bugünkü çeşitliliğin içinden bakınca pek cılız ama o zaman için engin denizler: Türkiye radyoları TRT1, TRT2 ve TRT3 şeklinde, üç kanaldan yayın yapmaya başladı (1975).
* Türk Silahlı Kuvvetleri, Birleşmiş Milletler'in çağrısı üstüne 43 yıl aradan sonra ikinci defa bir yabancı ülkenin topraklarına ayak bastı, Somali'ye gitti (1993).
* Yolsuzluk temalı bir siyasi, bürokratik skandalı nasıl da kadın öcünün ortaya çıkardığının en unutulmaz örneği... Eski İSKİ Genel Müdürü Ergun Göknel'in 8.5 yıllık hapis cezası kesinleşti (1995).

3 OCAK

* "Doğrular ve yanlışlar yoktur, sadece yorumlar vardır..." Nietzsche'nin akıl sağlığını kaybettiği açıklandı (1889).
* Yüzüklerin Efendisi'yle ünlenecek olan İngiliz romancı ve bilim adamı John Ronald Reuel Tolkien dünyaya geldi (1892).
* Samuel Beckett'ın Godot'yu Beklerken'i Paris'te sahnelenmeye başlandı (1953).
* Sonra epey şöhret olacak çizgi roman Karaoğlan, Akşam gazetesinde tefrika edilmeye başlandı (1962).
* Yazık: Beylerbeyi'ndeki tarihi Halil Paşa yalısı yandı (1977).
* Yaşayan bir ressamın o güne kadar en çok para eden işi: İbrahim Balaban'ın 'Göç' isimli eseri 45 milyon TL'ye satıldı (1990).

4 OCAK

* O tarafa tatlı bir turistik gezi düzenlenebilir bu vesileyle: Sultanahmet Camii'nin temeli atıldı (1610).
* Körler ona minnettar: Görme engellilerin kullandığı, kendi adıyla anılan baskı ve yazı tekniğini icat eden Fransız eğitimci Louis Braille doğdu (1809). ? Nişantaşı'na, Süleyman Nazif sokağa uzanabilirsiniz. Şair, yazar ve devlet adamı Süleyman Nazif öldü (1927).
* O zaman "Ne lüzum var" diye karşı çıkanlar şimdi ne düşünüyor acaba? İstanbul Boğazı'nda Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün yapımına başlandı (1986).
* Dubai'de inşaatı tamamlanan Burç Halife (828 metre, 160 kat) dünyanın en yüksek gökdeleni unvanına sahip oldu (2010).
* Türkçe pop ile arası olmayanlar bile bilir bu ikisini: Sev Kardeşim'i ve Hayat Bayram Olsa'yı duşta bağıra çağıra söyleyin. Şenay Yüzbaşıoğlu iki yl önce bugün hayatını kaybetti (2013).

5 OCAK

* Adanalı ve Tarsuslu kim varsa kutlayın. İkisinin de Kurtuluş Günü (1922).
* Gülün Adı ya da 'Foucault Sarkacı' mı olur artık onu o yapanlardan ya da Sıfır Sayı veya Prag Mezarlığı' mı nispeten yenilerden, her halükarda bir Umberto Eco kitabına başlayın bugünü fırsat bilip. İtalyan yazar ve dilbilimci Umberto Eco gözlerini açtı (1932).
* Adalet Bakanlığı bir genelgeyle bekaret kontrolünü yasakladı (1999).

6 OCAK

* Ne kadar ilkel geliyor bugünden bakınca ama Samuel Morse, telgrafı kamuya takdim etti (1838).
* Polisiye günü yapılabilir: Sir Arthur Conan Doyle tarafından tasarlanan dedektif Sherlock Holmes bugün geldi çünkü dünyaya (1854).
* Ceyhanlı tanıdık varsa dürtün. Ceyhan kurtuldu (1922).
* Pink Floyd dinlenebilir. Grubun kurucusu ve gitaristi Syd Barrett doğdu (1946).
* Bakanlar Kurulu kararıyla 10 kişi vatandaşlıktan çıkarıldı. İçlerinde Yılmaz Güney ile Cem Karaca da vardı (1983).

7 OCAK

* İlk Amerikan başkanlık seçimi yapıldı. Seçmenler delegeleri, onlar da ilk başkan olarak George Washington'ı belirledi (1789).
* Bisiklete binin, bindirin bugün. Thomas Stevens, dünya çapında bisiklet turu tamamlayan ilk kişi olarak tarihe geçti (1887).
* Bu da fazla ilkel geliyor bugünden: New York'tan Londra'ya, okyanus aşırı ilk telefon görüşmesi yapıldı (1927).
* Karabük Demir ve Çelik İşletmesi'nde 'Zeynep' adı verilen yüksek fırın hizmete açıldı (1950).
* Bir Nicholas Cage filmi izleyin. Bugün doğdu (1964). ? Yerli dizi tarihimizin en kült sakinlerinden Bizimkiler'in kesintisiz 13 yıl sürecek hayatındaki ilk bölümü yayınlandı (1989).
* Paris'teki mizah dergisi Charlie Hebdo'ya yapılan silahlı saldırıda 12 kişi hayatını kaybetti, milyonlarca insan isyan etti (2015).

8 OCAK

* Görme Engelliler Günü. Empati yapın, şefkat ve anlayış gösterin.
* İtalyan seyyah Marco Polo sizlere ömür (1324).
* Biraz tezahürat alalım: Elvis Presley geldi dünyaya (1935).
* Çocuğunuz satranç öğrensin. 14 yaşındaki Bobby Fischer ABD Satranç Şampiyonu oldu (1958).
* YÖK tarafından sekiz sanatçıya profesörlük unvanı verildi. Aralarında Yıldız Kenter ve Hikmet Şimşek de vardı (1986).
* Kitsch'in, kirpiğin, kostümün dibine vurun, karaoke yapın hatta. Bülent Ersoy'un yedi yıllık sahne yasağı kaldırıldı (1988).

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER