YAZARA MAİL GÖNDER Adaletin bu mu Diyanet?

Türkiye'nin en iyi haber sitesi

YAZARLAR / Günaydın Yazarları

Kertenkele dizisine, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yöneltilen ağır ve son derece haksız eleştirileri bu köşede çokça konu ettim. Son olarak Başkanlık, camilerde Kertenkele dizi ekibinin çekim yapmasına da yasak getirmişti.
Buna da tepki gösterdim. Mealen dedim ki, "Diyanet tam tersini yapmalı.
Güzel camilerimizin gerçek görüntüleri ne kadar çok ekrana taşınırsa, insanların inanca yönelmeleri de o denli kolaylaşır.
Dizileri, gerçek mabetler yerine özensiz cami dekorlarına mahkum etmeyin..."
Olmadı... Kertenkele'ye cami yasağı devam etti.

MİNAREDEN ŞİİR
Durum böyleyken, Kanal D'de yine bir cami imamının karakterleri arasında yer aldığı Beş Kardeş isimli dizi başladı.
Aralarında hırsızların, düzenbazların, psikopatların da yer aldığı beş kardeşten biri de cami imamı... Mecburen cami sahneleri de çekiliyor doğal olarak. Hem de ne sahneler...
Minarenin hoparlöründen aşk şiiri okuyan mı ararsınız, camiye dadanan hırsız için kurulmuş abuk sabuk kameralı tuzaklar mı... Gelin görün ki, aynı Diyanet İşleri Başkanlığı, dizi ekibinin bu kutsal mekanları fütursuzca kullanmasına izin vermiş. Aynı Diyanet, Halil Sezai'nin imamı canlandırdığı ve sonra minareden aşağı atıldığı Yapışık Kardeşler filmine de ses çıkarmamış...
Peki Kertenkele'de neler oluyor? Zenginden çalıp fakire dağıtan, gönlü zengin, modern Robin Hood karakterindeki kahramanımız, polisi atlatmak için bir camiye sığınıyor. Yeni imamını bekleyen cemaat da onu 'hoca' diye bağrına basıyor. O andan itibaren Kertenkele'nin tüm tabiatı değişiyor. Zoraki başlayan ama sonradan onu baştan ayağa değiştiren, muhteşem bir ruh yolculuğuna çıkıyor. İslam dininin güzelliklerini öğrendikçe benimsiyor, benimsedikçe etrafına daha fazla ışık saçıyor. Yani neresinden bakarsanız bakın, son derece doğru mesajlar içeren ve birbirinden önemli misyonlarla bezeli bir hikaye...
Şimdi soruyorum: Siz; bir görevi de ilahi adaletin izini sürmek olan Diyanet Başkanlığı'nın yetkilileri olsaydınız, hangisine camilerde çekim izni verir, teşvik ederdiniz?

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.