Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bursaspor-Fenerbahçe maçı çok çekişmeliydi.. Top Fenerbahçe'nin ayağındaydı ama pozisyonları bulan taraf Bursa'ydı. Ancak ilk golü atan Bursa arkasını getiremedi.
Bu maçtan sonra ben 'İsmail Kartal görevden alınmalı' derdim. İsmail Kartal elindeki kadroyu o kadar kötü yönetiyor. O kadroyu taşıyacak, yorumlayacak, yüklenecek güçte değil. İsmail Kartal niye orada; Aziz Yıldırım'ın emirlerini birebir uyguladığı için...
Sezon biter Fener şampiyon olursa aynen Mustafa Denizli'ye söylediğini bu defa çok da rahat Kartal'a söyleyecek. 'Fener'i kim şampiyon yaptı?' diye sorulduğunda Papermoon'da 'Dördüncü yıldızı ben aldım' diye hava atacak. Çünkü bu seneki şampiyonluğun özel önemi var. Dördüncü yıldızı almak... Yıldırım 'Ben aldım' diyecek.
İşte soruyorum: Caner'i kim oyundan çıkardı?
Görünürde İsmail Kartal... Caner'in sarı kart aldığı dakika ne zaman?
7. dakika... Çıktığı dakika ne zaman?
35. dakika...
Arada Lig TV'nin ekrandan kaçırdığı Caner'in ikinci sarı kartlık hareketi var. Sarı kartı gördüğü pozisyonun hemen arkasından...
Niye o kadar bekledi İsmail Kartal? Çünkü otelden seyreden başkanın telefon etmesi, telefonun tribünden İsmail Kartal'a ulaşması, İsmail Kartal'ın onu hakeme söylemesi; dakika etti 35...Caner nasıl çıktı oyundan: İsmail Kartal yanında olsaydı yumruk atardı. O kadar öfkeliydi. İkinci devre ne oldu da kulübeye dönüp, mum gibi oturdu? Hani Volkan'ın döndüğü gibi... Bir telefon daha geldi devre arasında Caner'e... Kimden geldi acaba?
Dikkat ettiysen vicdanları el vermediği için bunu ima ettiler Maraton'da... 'Caner'i kim oyundan aldı ve ikinci yarıda kulübeye gelmesini kim sağladıysa, iyi bir organizasyondu' dediler!
Şenol Güneş açık Fener'den korkmuş. O canavar gibi orta saha adamları ilk yarı boyunca öbür sahaya neredeyse geçmediler!
Oysa dilimizde tüy bitti; 'F.Bahçe'nin en zayıf yanı savunması, en güçlü yanı forveti... F.Bahçe ile kendi yarı sahanda oynaman intihar olur.'
Nitekim ikinci yarıda maçı Fener'in yarı sahasına intikal ettirdiklerinden itibaren kaç tane gol kaçırdı Bursa... Hemen hemen her akınında gol pozisyonuna girdi. Ama ilk akında, 3. dakikada gol bulduğu halde Şenol Güneş, daha sonra ileriye gitmeye cesaret edemedi. Güneş'ten daha korkak birisi var; İsmail Kartal ya da arkasında kim varsa işte...
Emre gibi bir adam maçın bitmesine 5 dakika kala oyuna alıyor. Niye? Çünkü hala ve hala yüreğinde korku var. Çift ön liberoya ihtiyacı var: Mehmet Topal ve Meireles'e... Bir tane yetmiyor Bursa'ya karşı! Son oyuncu değiştirme hakkını da kullanmıyor. Niye; 'Bir tane kazara atar da öne geçersem savunmaya bir adam daha alayım.' Onun için kullanmıyor o hakkını... Haftalardır böyle yapmıyor mu? Öne geçer geçmez Selçuk'u oyuna sokuyor! Ruhunda korkaklık var.
Sow'un iki özelliği var:
1- Müthiş fiziği ile kendisini savunan stoperleri, bireysel olarak darmadağın eden birisi. Müthiş fiziği var.
2- En olmadık pozisyonlarda -kaleye yan dönük, kaleye arkası dönük, kaleye sırtı dönük- ayağıyla, kafasıyla şutlar çıkarabiliyor. Sow bir rakip savunma için bela... O bela kenarda oturuyor!
Webo'yu almak için Fenerbahçe'nin nasıl günlerce, haftalarca uğraştığını hatırla... Nerede Webo? Öyle bir futbolcu var mı Fener'de?
Sow kenarda oturuyor. Kime tercihen; Alper'e... 'Çünkü Alper'in savunması daha güçlü...' 'Sow, hücumu güçlü; Alper, savunması güçlü...' 'Emre, hücumu güçlü; Meireles, savunması güçlü.' Tercihler hep böyle ve F.Bahçe'nin asıl gücü olan hücum gücünü hocası zaten yarıya indirmiş!
Korkaklar mücadelesi 1-1 bitti. Aslında haksızlık oldu. Maçın hakkı eşitlik değildi. Şenol Güneş ikinci yarı korkmaktan vazgeçince Bursa, F.Bahçe'yi perişan etti. Ama olmayınca da olmuyor işte...

CANER ERKİN'İ MİLLİ TAKIM'A ÇAĞIRMAZDIM

Caner'in oyundan alınmasını doğru buluyor musunuz?
Caner bu maçta iki sebepten oyundan alındı.
1- İkinci kartı görebilirdi. Bu tabela yazarı medyayı geç... O dediğim pozisyonda arkadan müdahalesine hakem ikinci sarıyı gösterse İsmail Kartal bugün tefe alınmıştı. 'Efendim, Caner'i tanımıyor musun? 7. dakikada sarı kart gören futbolcu, oyunda tutulur mu?'
Rıdvan Dilmen diyor ki "İsmail Kartal, 10 dakika daha bekleseydi?" Caner ikinci sarıyı 43. dakikada görse ne olacaktı? Rıdvan Dilmen yorumcu değil teknik direktör... Fenerbahçe'nin teknik direktör adaylarından biri... Hala bazı yorumcularımızın kafaları dakikayla!.. 'Birinci dakikada kart çıkar mı?' ya da '35. dakikada adam oyundan alınır mı?'
2- F.Bahçe'nin o kanadı koridor oldu. Oradan bomboş akınlar yapıyor Bursaspor...
Caner'in savunmada zayıf kaldığını görünce Hasan Ali Kaldırım'ı alırsın, Caner'i ileri sürersin. Mantıklı hareket bu... Ama hem savunmada koridorsun hem de öfkeden her an kırmızı kart görebilecek durumdasın; o zaman oyundan alana bir şey demem.

Caner maçtan sonra hocasından ve arkadaşlarından özür diledi. Oyundan çıkarken ki fevri tavrı özür dilemesini kapatır mı?
Kapatmaz. Caner, Türkiye'de ceza görmemenin şımarıklığı içinde... Caner'i bu hale getiren Türk spor medyası ve o medyanın güdümündeki hakemlerdir. Caner bu haliyle en fazla arka arkaya iki maç oynar, üçüncü maçı oynayamaz. Böyle olduğu zaman da aklı başına gelir. Bu dünya ne Canerleri eğitti hakemler sayesinde, medya sayesinde... Ben mesela Fatih Terim'in yerinde olsam Caner'i içim kan ağlayarak milli takıma çağırmam. Çünkü takımı her an 10 kişi bırakabilir. Gerçi milli maçlarda mum gibi... O yüzden Caner'in bilinçli hareket ettiğini düşünüyorum ve kızıyorum. Yabancı maçlarda hakemler yabancı olduğunda böyle hareketi yok. Bir kere kart görüyor ondan sonra sahanın en centilmen adamı oluyor birdenbire... Ama Türkiye'de biliyorsun; birinci sarı kartlar beraat kararıdır. Bundan sonra istediğini yap! İkincisi nasıl olsa çıkmaz!

Meireles'in Ozan'a yaptığı hareket 'Kırmızı da olabilirdi' yorumları var. Katılıyor musunuz?
Kesin kırmızı... Adamı beyin kanamasından öldürür o tekme... Tekmenin kalktığı yer de yanlış, tekmenin kendisi de yanlış, her şeyi yanlış.
Maraton programında ona önce 'kırmızı' deyip sonra çevirdiler. 'Sarı doğruymuş canım'a getirdiler. İnanamadım ya! Bu kadar Fenerlilik yapmışsın, maç da zaten 1-1 bitmiş. Bir yerde de 'Hayır, bu kırmızı' de ya! Bu, Lig TV'yi durmadan itham eden Hıncal Uluç'a cevabın olsun: 'Bak kardeşim Meireles'in kırmızı kartını biz söyledik.' Hayır! Onu da evirip çevirdiler.
Bu Türkiye'de, F.Bahçe'yi destekleyen Fener'in şampiyonluk yoluna baş koyan hakemler yaşar. Bütün hakemler iyi düşünsün; maç başına aldıkları 5 bin 700 liraları... Verilen mesaj budur arkadaş!..

ÖZGE AYDIN

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER