Türkiye'nin en iyi haber sitesi
Alex De Souza

Alexsandro de Souza ya da bilinen ismi ile Alex, 14 Eylül 1977'de Brezilya'nın Coritiba kentinde dünyaya geldi.

Giriş Tarihi: 28.01.2013 14:57 Güncelleme Tarihi: 26.01.2018 11:32
Futbola çok küçük yaşta başladı. Önce mahalle ardından okul takımında hemen kendini gösterdi. 1990 yılında küçük kasaba takımı Curitiba'da futbola 'merhaba' diyen Alex 1995'de profesyonel olarak futbol hayatına resmen başladı.

Brezilya Ligi takımlarından Coritiba'da 1995'den 1997'ye kadar oynadıktan sonra Palmeiras'a transfer oldu. Bir yıldız olarak geldiği Palmeiras'da ününe ün kattı ve Brezilya milli takımına kadar yükseldi. Bir anda Brezilya liginin paylaşılamayan futbolcusu haline gelen Alex, 2000 yılında Flamengo ardından tekrar Palmeiras ve Cruziero formalarını giydi.

Brezilya liginin hep üst düzey takımlarında üst düzey bir oyuncu olarak görev yapan Alex, kısa bir Avrupa macerasının ardından Avrupa'daki yabancı kontenjanı talihsizliğine uğrayarak Parma'da 5 maçta forma giydikten sonra yeniden ülkesine döndü.

İDOLÜ ZİCO'YDU
Küçük Alex'in daha on yaşında sokak aralarında top koştururken kurduğu bir hayal vardı. O yılların Brezilya'daki efsane oyuncusu Zico, küçük Alex'in hayallerini süsleyen bir yıldızdı. Alex, çocukluğunu anlatırken "Zico beni futbola bağlayan en büyük etkendi, onun gibi olmak, ona benzemek ne büyük gururdu, hep bunları düşünüyordum, Zico gibi bir efsane olamasam da ona yakın bir oyuncu olmaktı idealim" diye konuşuyor.

İŞTE ŞİMDİ ZİCO GİBİ
Alex geçen yaz Kupa Amerika'nın en iddialı takımı Brezilya'nın kaptanı olarak görev yaptı ve her maçta attırdığı gollerle kupanın yıldızı oldu.

Bu nedenle teknik direktörü Parreira'dan sürekli övgü üzerine övgü alan Alex, çocukken idolü olan Zico kadar olmasa da Fenerbahçe'nin efsane futbolcuları arasına girmeyi başardı.

ÇOCUKLUK AŞKI İLE EVLENDİ
Alex çocukken kurduğu hayallerin hepsine birer birer ulaşmaya başlamıştı. Önce Zico gibi bir futbolcu olma hayalleri gerçeği dönmüş ardından sıra çocukluk aşkının evlilikle devam etmesine sıra gelmişti. Daiane ile Alex küçük birer çocukken başladıkları arkadaşlıklarını 1999 yılında evlenerek devam ettirdi.

HOBİLERİ LATİN KÖKENLİ
Alex bir sambacı ailesinin çocuğu, Latin Amerikalı, güneyin sıcağından etkilenmiş, kanı kaynayan yerinde duramayan biri. Güney Amerikalılara ait bu özellikler Alex'te tamamıyla var. En sevdiği müzik ve eğlence tarzı Samba. En sevdiği şarkıcı Latin Amerikalı Jennifer Lopez. Sıkı bir macera film meraklısı olan Alex'in sinemadaki vazgeçilmezi ise Antonio Banderas.

Yemek olarak da Latin mutfağını tercih eden ünlü futbolcunun en sevdiği hayvan ise Brezilya'nın balta girmemiş ormanlarında raslanan Jaguarlar.

HAYRANLARI ÜZGÜN
2004 yılında Fenerbahçe'ye transferi ile hayranlarını büyük bir hayal kırıklığına uğratan Alex, bu nedenle her sezon sonu yüzlerce mesaj ve telefonla karşılaşıyor. Brezilyalı hayranlarının " geri dön " diye adeta yalvardığı Alex, bu sezon Corintiba'ya transfer olarak taraftarları sevindirdi.

AİLESİ ONUN HERŞEYİ
Adenir Souza, Alex'in babası, baba Souza oğlunun bir futbolcu olması için elinden gelen herşeyi yaptığını söylüyor ve bunu başardığı için de çok mutlu. Anne Leni de Souza da eşi gibi Alex ile gurur duyuyor ve "Brezilya'da her çocuğun hayali ünlü bir futbolcu olmaktır biz ailece Alex'i buna teşvik ettik ve başardığımız için çok mutluyuz" diyor.

Alex'in ayrıca biri kız olmak üzere toplam 3 kardeşi bulunuyor.

EŞİNİN SÖZÜNDEN DIŞARI ÇIKMIYOR
Daiane ile aralarındaki müthiş bir bağ var bu bağ o kadar kuvvetl ki Alex'in Fenerbahçe macerası az kalsın Daiane'nin doğumu yüzünden başlamadan sona erecekti Alex'in minik bebeği dünyaya geldi de ünlü futbolcu Fenerbahçe'ye transfer olabildi.

KARDEŞLER ALEX'IN HİMAYESİNDE
Alex'in iki erkek kardeşi bir de kız kardeşi var. En küçük kardeşi Alan de Souza bir öğrenci, futbolla ilgilenmiyor abisi gibi ünlü bir futbolcu olmak yerine bir işadamı olma hayalleri kuruyor.

SON DAKİKA