Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ödemiş'te kuyruğu

Giriş Tarihi: 2.3.2013 09:49

Ziraat odası ve damızlık birliği'nin ithal ettiği ucuz , büyük ilgi gördü.

da yaşanan kriz sonrası oluşan kıtlığı ithali ile gidermeye çalışan İzmir İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ve Ödemiş Ziraat Odası, dün yurt dışından getirttiği samanı Ödemiş Sanayi Sitesi'nde çiftçilere teslim etti. Tariş tesislerinde yapılan dağıtım büyük ilgi görürken, çiftçiler traktörleriyle uzun bir kuyruk oluşturdu.

Sabahtan akşama kadar süren dağıtımda, traktörleri ile gelen çiftçiler uzun süre sıranın kendilerine gelmesini bekledi.
Samanda kıtlık nedeniyle fiyatların bir anda yükselmesi çiftçiyi zor durumda bırakırken, oluşan kıtlığı gidermek ve fiyatları dengelemek amacıyla ithalata girişen İzmir İli Damızlık Sığır Üreticileri Birliği ve Ödemiş Ziraat Odası'nın ayrı ayrı getirttiği saman, dağıtıldı. Piyasa şartlarında kilosu 85-90 kuruşa satılan samanın, 65 kuruştan çiftçiye sunulduğu dağıtım nedeniyle Sanayi Sitesi sokakları yüzlerce traktöre ev sahipliği yaptı. Traktörlerin oluşturduğu uzun kuyruk Tariş tesislerinden eski istasyona dek uzandı.

Kaymakçı beldesinden dağıtım için gelen çiftçilerden Naci Görgülü (55), 80 büyükbaş hayvana sahip olduğunu ve yaşanan saman krizi nedeniyle büyük sıkıntılar yaşadıklarını belirterek, 'Samanın az olması, fiyatları anormal şekilde yükseltti. Üretici saman alamaz duruma geldi. Hem İzmir İli Damızlık Sığır Üreticileri Birliği'nin, hem de Ödemiş Ziraat Odası'nın kendi inisiyatifleriyle saman ithalatı yapması piyasayı dengeledi. Bugün de samanı almak için üreticilerle birlikte sıradayız. Sabah saat 09.00'dan beri buradayız. İlgi çok büyük, çiftçimiz kendi yararlarına olan bu ucuz samandan almak için sabahtan beri bekliyor. Oda ve Birliğin üreticiyi düşünerek bunu gerçekleştirmesi olumlu. Çok teşekkür ediyoruz' diye konuştu.

'ARPA-BUĞDAY EKEN DESTEKLENMELİ'

Uzun süre yüksek giden saman fiyatlarının büyük zarar açtığına dikkati çeken Görgülü, 'Gönül ister ki samanı ithal etmeyelim. Gönül ister hiçbir ürünü ithal etmeyelim. Ama şu an geldiğimiz noktada piyasanın dengelenmesi ve fiyatların düşmesi için ithalat şart idi. İnşallah bu ithalat böyle sürmez. Devletimiz arpa, buğday ekene destek verir de inşallah bir daha böyle zor durumlara düşmeyiz. Ben 3 ton kadar saman alacağım. Zaten herkes traktörünün alabileceği kadarını istiyor' dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ödemiş'te saman kuyruğu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN