Türkiye'nin en iyi haber sitesi

METİN SEVER

Aşk Gemisi'nde ölüm!

Başlık Alfred Hitchcockvari bir gerilim filminin adı gibi. Ama öyle değil. İki genç işçinin ölümüyle sonuçlanan acı gerçeğin diğer adı. Neo-liberalizmin 'Nasıl olursa olsun yeter ki büyüyelim' zihniyetinin sonucu. 80'li yılların ünlü televizyon dizisi Aşk Gemisi'nin çekildiği Quail Cruises adlı kruvazör söküm için getirildiği İzmir Aliağa'da iki işçiye mezar oldu. Yani, 'yukarıdakiler'in aşk gemisi, 'aşağıdakiler'in tabutu oldu. 37 yaşındaki Doğan Balcı ve 40 yaşındaki Davut Özdemir, su pompasının egzozundan sızan gazdan zehirlenerek hayatlarını kaybettiler. Çünkü iş güvenliği denilen şey bu ülkede Allah'a emanet. SGK kayıtlarına göre 2012 yılında 1.5 milyon işyerinde yaklaşık 75 bin iş kazası meydana geldi ve bu kazalarda ortalama günde dört işçi hayatını kaybetti. Kayıt dışı olanları bilmiyoruz. Dünya Çalışma Örgütü'nün verilerine göre ise iş kazalarında, Hindistan ve Rusya'dan sonra dünyada üçüncü sıradayız. Yani bilmekte fayda var, neo-liberal büyüme arttıkça çalışanın değeri azalıyor!

YAZARIN BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
;