Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Hakemlerimiz ilk yarıda skandal bir ortalamaya sahipti. Her şeyleri eksikti. Tıpkı deveye 'Boynun niye eğri' diye sorulduğunda 'Nerem doğru ki' cevabını vermesi gibi"

Kulüpler Birliği yaptığı son toplantıda "Hakem hatalarına sessiz kalmayacağız. Gerekirse sık sık toplantılar yapacağız. Bu işin içine teknolojiyi koymamız gerek" diyerek hakemlere ultimatom verdi. Konuyla ilgili ne söylersiniz?
Çok tuhaf bir açıklama... Kulüpler Birliği istese de hakem kararlarına teknolojiyi koyamaz. Bir maç yönetilirken herhangi bir teknolojiden yararlanabilmek için FIFA'nın izni şarttır. Kulüpler Birliği, 'hakemlere sert çıkış yapacağız' dedi. Sert çıkış yapsanız ne olur, yapmasanız ne olur. Kuddusi Müftüoğlu ve arkadaşlarının MHK'de bulunmaları doğru değil. Onlar göreve getirilirken sesleri çıkmalıydı. Zira hakemler; komitesine inanmıyor, güvenmiyor ve rahatsızlar. Ayrıca aynı MHK, treni aylar önce kaçırdı. Ne zaman ki Trabzon'da hakemlerin rehin alınma eylemi yaşandı ve MHK'dan 'gık' çıkmadı. İşte o zaman zaten bardak çatlamıştı. Bundan böyle Kuddusi Müftüoğlu ve arkadaşları hakemlere 'Biz sizin arkanızdayız, biz sizin onurunuzu koruruz' gibi hamasi laflar etseler bile bunun hiçbir karşılığı olmadığını hakemler de spor kamuoyu da çok iyi biliyor.
TFF Başkanı Yıldırım Demirören, "Yabancı hakem akıl işi değildir? Futbol playstation değil. İnsanın olduğu yerde hata olur?" diyerek hakemlere destek verdi. Bu sözlere katılıyor musunuz?
Yabancı hakem gelmesi son çare... Yabancı hakem, iş dibe vurduğunda gelir. Türk hakemleri öyle büyük hatalar yaparlar, artık teknik ve insani olarak onlara hiçbir güven kalmaz o zaman da yabancı hakemin gelmesi şart olur. Türkiye'ye yabancı hakemin gelip gelmemesi Türk hakemlerinin elinde... İyi maçlar yönetebilirlerse kimse yabancı hakemden bahsetmez.
MHK Başkanı Kuddusi Müftüğlu ilk yarıdaki eksikleri; elle oynama, ihtarlar, disiplin uygulamaları, itirazlar ve oyuncularla iletişim olarak tespit ettiklerini açıkladı. Katılır mısınız? En büyük eksiklik nerede?
Türk hakemliğinin ilk yarıda her şeyi eksikti. Ortalama olarak baktığımızda hakemlerimiz ilk yarıda skandal bir ortalamaya sahipler... "Şusu iyi busu iyi" demek de saçma. Tıpkı deveye "Boynun niye eğri" diye sorulduğunda "Nerem doğru ki" cevabını verdiği gibi... Türk hakemliğinin her tarafı engebeli.
Müftüoğlu hakemlerin oyuncularla iletişimine dikkat etmeleri ve bu konu üzerinde özel olarak duracaklarını söyledi. Hakem oyuncu iletişimi nasıl olmalı? İlk yarıda en son Selçuk İnan, Mete Kalkavan'ı eleştirip, "Hakem de haddini bilecek" çıkışını yapmıştı?
Türkiye'de hakem oyuncu ilişkileri asla hakemlerin oyunculara sert davrandığı yönünde değil. Bilakis bazı hakemlerimiz sahada oyuncular tarafından şamar oğlanına döndürülmüşler. Türkiye'de hakem problemleri içinde en son konuşulması gereken, hakem oyuncu ilişkileridir.
İlave yardımcı hakem uygulaması ilk yarıda çok konuşuldu. İkinci devrede istenilen şekilde giderse bu uygulamanın devam edeceği MHK Başkanı tarafından açıklandı. İlave yardımcı hakemlerin nelere dikkat etmesi gerek?
İlave yardımcı hakemler genelde maçı yöneten hakem kalitesinde değiller. Üstelik bir hakem kadar maçı yaşayıp oyuna konsantre olamıyorlar. Asıl sorun bu... Üstelik ilave yardımcı hakemler, top önlerinde oynandığında maçı yöneten hakemde rahatlama yaratıyor. Hakem sıkıştı mı, "Ne yapayım ilave yardımcı hakem bana penaltıyı ver demedi" deyip sıyrılabileceğini düşünüyor. Tablo böyle olunca da olan takımlarımıza oluyor.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER