İran’da yaşayan Türk vatandaşı adına kimlik çıkartıp 400 bin liralık vurgun yaptı | Video

İran’da yaşayan Türk vatandaşı adına kimlik çıkartıp 400 bin liralık vurgun yaptı | Video
25.11.2020 | 14:32

Sıradaki

OTOMATİK OYNAT

İstanbul’da kendisini avukat olarak tanıtan ve 4 İranlı iş adamından 400 bin lira vurgun yapan dolandırıcı gözaltına alındı. Şüphelinin İran’da yaşayan Türk vatandaşı Mehmet G’nin adına resmi kimlik çıkartıp Türkiye’de yaşamaya başladığı ve Antalya’da avukatlık yapan Mehmet G’nin bilgilerini kullanarak ta avukatlık işlerini yaptığı tespit etti. Gerçek ismi Muhammed H. olduğu öğrenilen şüpheli Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliğindeki işlemlerinin ardından çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Akıllara durgunluk veren dolandırıcılık hikayesi İran'da başladı. İddiaya göre, İran'da yaşayan Muhammed H. Türk vatandaşı Halis G.'nin yanında çırak olarak çalışıyordu. 2017 yılında Muhammed H. ustası Halis G'den kendisini Türkiye'ye sokmasını istedi. Halis G. Muhammed H'yi gerçekten var olan oğlu Mehmet G. gibi gösterip Türkiye'ye giriş yaptı. Daha sonra da nüfus müdürlüğüne birlikte gidip resmi kimlik çıkardılar.

İranlı Muhammed H. İstanbul'da Türk vatandaşı avukat Mehmet G. gibi yaşamaya başladı. Bu sırada İran'dan bağlantılarla kendisine yönlendirilen iş adamlarına evraklar hazırlayıp para almaya başladı.

SAHTE BELGEYLE VEKALET ALDI
İddiaya göre İranlı iş adamı M.B. sahte Avukat Mehmet G'den kendisi için Türkiye'de oturma izni, çalışma izni ve silah ruhsat belgesi istedi. Kendisini avukat olarak tanıtan Muhammed H. yine Antalya'da yaşayan ve gerçekte Avukat olan Mehmet G'nin avukatlık bilgileri ile iş adamı M.B'den vekalet aldı.

4 KİŞİDEN 400 BİN LİRA VURGUN
170 bin lira karşılığında iş adamının istediği belgelerin sahtesini ayarlayıp verdi. İş adamı belgelerin sahte olduğunu anlayınca durumu Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekiplerine bildirdi. Konuyla ilgili çalışma başlatan ekipler şüphelinin bu yöntemle 4 iş adamından 400 bin lira vurgun yaptığını tespit etti.

DOLANDIRMAYA GELDİ GÖZALTINA ALINDI
İş adamlarından birisi ile anlaşan ve şüpheli için pusu kuran ekipler Fatih'te bir ofiste şüphelinin iş adamı ile buluşmasını bekledi. Evrakları teslim etmek için iş adamının yanına gelen sahte avukat Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekiplerince, 19 Kasım günü gözaltına alındı.

POLİSİ GÖRÜNCE COVİD 19 HASTASIYIM DEDİ
Gözaltına alındığı sırada da sahteciliğine devam etti. İddiaya göre polisleri görünce cep telefonundan bir mesaj gösteren şüpheli Muhammed H. kendisinin Covid 19 hastası olduğunu söyledi. Ancak gelen mesajı inceleyen polis ekipleri mesajın da Muhammed H. tarafından yapılan sahte mesaj olduğu ortaya çıktı. Şüphelinin parmak izi kaydında da iki ayrı kimliğe ait bilgilerin çıktığı ileri sürüldü.

BAŞKA KİMLİKLE 1 AY HAPİS YATMIŞ
Asayiş Şube Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliğinde işlemlerin yapılan şüpheli Muhammed H'nin kullandığı Mehmet G. isimli kimliğin sahte olduğu öğrenildi. Şüphelinin 2019 yılında da İranlı Ehsan Bistami adı ile Eyüpsultan'da hırsızlık suçuna karıştığı ve 1 ay hapis yattığı öğrenildi.

"BİR ABİLİK YAP BİLGİLERİNİ KULLANMAMA İZİN VER"
Çalışmaların devamında gerçek Mehmet G.'nin Türkiye'ye gelip kendi rızası ve bilgisi olmadan kimliğinin yenilendiğine dair nüfus müdürlüğüne dilekçe verdiği öğrenildi. Dilekçede şahsın kendisine ulaşıp; "Ben senin adına askerlik bile yaptım. Bir ağabeylik yap, kimliğini kullanmama izin ver" dediğini belirttiği ifade edildi.

TUTUKLANDI
Gayrettepe Asayiş Şube Müdürlüğündeki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen, şüpheli Muhammed H. tutuklanarak cezaevine gönderildi.

SON DAKİKA