X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Mısır cumhurbaşkanı Sisi değil, Mursi'dir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Mısır cumhurbaşkanı Sisi değil, Mursi'dir

  • Giriş Tarihi: 21.5.2015
Mısır cumhurbaşkanı Sisi değil, Mursi'dir
Mısır cumhurbaşkanı Sisi değil, Mursi'dir

Mısır'da Mursi için verilen idam cezasına AB'nin sessiz kalmasını eleştiren Erdoğan: Benim nezdimde Cumhurbaşkanı Sisi değil Mursi'dir. Aynı masada yer ayırdılar oturmadım, oturmam

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan dün Bosna Hersek'e günübirlik bir ziyaret gerçekleştirdi. Saraybosna'da Bosna-Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi dönem Cumhurbaşkanı Mladan İvaniç ile ortak basın toplantısı düzenleyen Erdoğan, şunları söyledi:

HDP'YE SALDIRILAR:
(HDP binalarına saldırı ve gelen açıklamalar) İçişleri bakanlığımız bir zanlıyı tespit etti. İşin takibi devam ediyor. Bu sürecin başından itibaren aslında sıkıntısı olmayan hakikaten sükunet içinde bir seçim kampanyasının yürütülmesinin çağrısını ben de yaptım hükümet de yaptı. Fakat ne ilginçtir ki Van'da musluklardan kan akan resimleri bu partinin belediyeleri astı. Bu tahrikti.

18'inde vekil olun askerliğe sayalım

BURADAN ZOR ÇIKILIR:
Bakın Güneydoğu'da, Doğu'da tepkiler devam ediyor. Diyarbakır'da bir maç oynandı. Uzatmalarda Denizli bir penaltı kazandı ve gole çevirince saha karıştı. Sonra açıklama yapıldı: "Ligden çekilelim. Bölgesel liglerimizi kuralım." Bu mudur siyaset, demokrasi barış özlemi içinde olmak? Futbola bu iş karıştığı zaman buradan zor çıkılır diye düşünüyorum. Barış içinde suhulet içinde seçimlerin atlatılması mücadelemizi vereceğiz.

Ey Doğan niye rahatsız oldun?

SİSİ'Yİ TANIMAM:
(Mursi'ye verilen idam kararına karşı başlatılan girişimler) Mısır'da darbe sürecine başından beri karşı durduk. Demokrasiye inanmış bir ülke olarak böyle bir darbe girişimini tasvip etmemiz mümkün değil. Sadece bu karar değil binlerce insanı idama mahkum ettiler. Ben uluslararası platformlarda darbeci Sisi'yi kabul etmediğimi söyledim. Buradan da söylüyorum benim nezdimde Cumhurbaşkanı Sisi değil Mursi'dir. Aynı masada yer ayırdılar oturmadım, yarın olursa yine oturmam. O zaman kendimi inkar etmiş olurum.

Sisi ile görüşmeyi reddetti

AB'YE TEPKİ:
Siz nasıl demokratsınız? Neden konuşmuyorsunuz. AB üyesi ülkeler niçin sesinizi yükseltmiyorsunuz. Öznesi olmayan açıklamalar yapılıyor. "İdam kararı doğru değil." Ortada bir fail var. Önümüzdeki süreçte Dışişleri Bakanlığımız adımları atmış bulunuyor. Bu işin uluslararası platformlarda takipçisi olacağımızı ifade etmek isterim.


#Sayfa#

KARKAS ALIMINDA MERKEZ:
(Bosna'nın) NATO sürecine desteğimiz sürecek. En önemli adımlardan biri Ziraat Bankamızın yaptığı yatırım. Türkiye Bosna-Hersek'e el uzatan birinci sıradaki ülke konumundadır. Maksimum seviyede karkas et alımı gerçekleştiriyoruz. Et alımı 3 milyondan 80 milyon dolar seviyesine çıktı.

TİKA DURMUYOR:
TİKA Bosna'da 700'ü bulan projelerle yatırımlarını devam ettiriyor. Bundan sonra da adımlar devam edecek. Kültürel noktada ciddi zenginliklere sahip Bosna turizm noktasında da çekim oluşturabilir. Savunma sanayi noktasında ortak işbirliği yapmamız mümkün. Aynı şekilde otomotiv yedek parça alanında adımlar atılabilir. Mobilya sektörüne ilişkin adımların atılması mümkün.

İZZETBEGOVİÇ'İ UNUTMADI
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün restore ettiği İsa Bey İshakoviç Hamamı'nın ardından TİKA'nın restore ettiği Sultan Fatih Camisi'ni açtı. Erdoğan daha sonra Bosna Hersek'in efsanevi lideri Aliya İzzetbegoviç'in kabrini ziyaret etti ve dua okudu.

TÜRKİYE'YE MÜTEŞEKKİRİZ"
Basın toplantısında Türkiye'nin yüzden fazla Bosnalı savaşçının Suriye ve Irak'a geçişinin Türkiye tarafından engellendiğini ve iade edildiklerini söyleyen Bosna- Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi dönem Cumhurbaşkanı Mladan İvaniç, "Türkiye belki de sınırlarında en büyük sorun yaşayan ülke. Ben Türkiye'ye bu alandaki çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum" dedi. İvaniç "Türkiye teröristlerin en büyük hedefidir, o yüzden belki de Türkiye sınırlarında en büyük sorunu yaşayan ülke. Biz istihbaratlar arasında büyük işbirliği yapılıyoruz. Bunun sonucunda 100'den fazla kişiyi iade edildi. Ben bu yüzden özellikle teşekkür ediyorum" dedi.

BOSNA HERSEK'E 50 MİLYON EURO KREDİ
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Bosna Hersek'teki küçük ve orta ölçekli işletmeleri desteklemek üzere Ziraat Bankası tarafından yeni tahsis edilen 50 milyon euroluk kredi hattının tanıtımı ve ilk 50 projenin imzası törenine katıldı. Törende konuşan Erdoğan, Türkiye tarafından, 2012 yılında tahsis edilen 100 milyon euroluk kaynak ile 3 bin 100 kişiye kredi sağlandığını ve bu sayede 6 bin kişiye istihdam yaratıldığını söyledi. Erdoğan, "Huzurunuzda imzalanacak ilk parti projelerin tutarı olan 9 milyon euro, toplam kredi miktarının yüzde 19'una tekabül ediyor. Bu krediden yaklaşık 2 bin tüzel ve gerçek kişinin faydalanması ön görülüyor" dedi.