Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Spiral pahalı diye üzülmeyin

Doğum kontrol yöntemi olarak spiral taktırmayı seçen kadınlara devlet ve bazı özel kuruluşlar bu hizmeti ücretsiz veriyor. Üstelik fakir olduğunuzu belgelemenize de gerek yok

Aklım uzun süredir gidip geliyordu... İkinci kez anne olsam mı, olmasam mı epey düşündüm. Eşim kararı bana bırakmıştı ama ikimiz de çocuk büyütmenin kolay olmadığında hemfikirdik. Nihayet geçen sabah kesin bir kararla uyandım ve doktorumu aradım, "Hani biz konuşmuştuk, hatta siz bana 'Bir çocuk daha yap' demiştiniz... Ben kararımı verdim, tek çocuk beni yeterince mutlu ve meşgul ediyor. O yüzden biz artık korunma yöntemine bakalım, size en yakın zamanda uğramak istiyorum," dedim. Ertesi gün için randevulaştık ve ben rahat bir nefes aldım. Bu konuşmaya kulak misafiri olan kızımın bakıcısı, ben telefonu kapattıktan sonra biraz da çekinerek yanıma geldi. Anlaşılan onun da bu konuda kafası karışıktı ama hem çalışıp hem de bir çocuk doğuracak hali yoktu. "İlknur Abla benim güvenebileceğim bir doktorum yok, eğer sizin için bir mahsuru yoksa beni de kendi doktorunuza götürebilir misiniz? Şimdi çalışıp para kazanırken durup dururken hamile kalmak istemiyorum. Daha çok gencim, nasılsa çocuk yaparım. Beni de götürürseniz büyük bir iyilik yapmış olursunuz," dedi. Bunu büyük bir sorumluluk addedip hemen "Olur, " dedim, "Yarın el ele gideriz."

İŞLEM ÇOK BASİT
Kadınların işi gerçekten zor! Hamile kal, doğur ya da hamile kalma, doğurmamak için hap kullan, spiral taktır vs. Doğum kontrol haplarının çok sağlıklı olmadığını düşündüğüm için spirali seçtim ben. Hayatımda ilk kez böyle bir tecrübe yaşayacağım için de çekinmedim desem yalan olur. Ama söyleyeyim işlem çok basit, ne ağrı ne sızı... Ancak şöyle can acıtıcı bir tarafı var: Uygulaması oldukça pahalı. Bunu hele özel bir hastanede yaptırıyorsanız, orta halli bir ev kirası kadar masrafı var. Daha açık konuşmam gerekirse 500 liraya yakın bir rakam! Neyse ki benim sağlık sigortam var bu masrafı yüzde 100 karşılıyor. Peki ya bizim zavallı bakıcımız ve onun gibi binlerce kadın ne yapsın? Maaşının yarısını spiral taktırmak için harcayacak değil herhalde! Ama diğer taraftan hamile kalırsa da daha büyük masraf... Biz ücreti öğrenip kara kara düşünürken, doktorum şöyle bir öneride bulundu bize, "Yahu siz deli misiniz, bu kadar para vereceksiniz? Oturduğunuz ilçeye en yakın bir Kadın Doğum ve Çocuk Bakımevi'ne gidin, spiralinizi orada parasız taksınlar. Bu devletin aile planlaması kapsamında her kadına sunduğu bir hizmet. Takılan spiral aynı marka, aynı spiral, bunun 10 tane çeşidi yok. Hatta bildiğim kadarıyla bir özel hastanede de bedava spiral uygulaması var, durun ben bir doktor arkadaşımı arayacağım," deyince bizim kız derin bir oh çekti! Biraz sonra şunu da öğrendik ki Amerikan Hastanesi'nde her perşembe günleri saat 14.00-14.30 arasında hiçbir ücret talep edilmeksizin kadınlara spiral takılıyor. Hastanenin kendi kadın doğum uzmanları bizzat uyguluyor bu işlemi. Düşünsenize, bu kadar önemli ama parasızlık yüzünden ihmal ettiğiniz bir ihtiyacınız bedava karşılanmış oluyor. Bunu yapan tüm doktorlar da istenmeyen gebelikleri, kaderine terk edilmiş mutsuz çocuklukları önleyerek büyük bir iyilik yapmış, hatta sevap işlemiş oluyor. Ne Sağlık Bakanlığı'na bağlı kadın doğum ve çocuk bakımevlerinde ne de bu özel hastanede spiral taktırmak için fakir olduğunuzu belgelemenize gerek yok. Memleketin en zengin hanımefendisi olsanız da gidip bu hizmeti bedava alabilirsiniz. Yapmanız gereken sadece size verilen formu doldurmak hepsi bu. Valla biz o gün hastaneyi arayıp adımızı yazdırdık, ertesi gün de bakıcımıza bir kuruş ödemeden spirali takıldı. Yanımızda oturan orta yaşlı bir hanım "Yıllardır var burada bu uygulama, çok güzel bir şey. Bugün de komşumuzu getirdim buraya, yeni doğum yaptı. Kızcağız daha çok genç, Doğulu da bir kocası var. Baktım buna daha 10 çocuk doğurtacaklar, 'Hadi gidiyoruz,' dedim sevaptır valla." Haberiniz olsun hanımlar, kimseye ihtiyacınız yok, paraya da... Devlet daha fazla çocuk doğurmak istemiyorsanız yanınızda, bazı özel kuruluşlar da. Umarım sayıları daha da artar!
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Spiral pahalı diye üzülmeyin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN