Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Hâkim dar gelirli midir' davası

Dar gelirlilere ait projeden daire alan hâkime tapu iptal davası açıldı. Talebi reddeden mahkeme kararını Yargıtay bozdu. Söz Genel Kurul'da

Giriş Tarihi: 18.5.2009 ABONE OL
Yargı, bir hâkimin dar gelirlilere tanınan konut edinme projesinden ev sahibi olması nedeniyle açılan davada bu sorunun yanıtını arıyor. Sincan Asliye Hukuk Mahkemesi'ne göre "olabilir" ama Yargıtay 1'inci Hukuk Dairesi'ne göre "olamaz". Şimdi son sözü Yargıtay Hukuk Genel Kurulu söyleyecek. Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, 1997 yılında Ankara Sincan'da gecekondu önleme projesi kapsamında binalar yaptırdı ve bunları "dar gelirli vatandaşlara" dağıttı. Bakanlık genelgesine göre, evleri almak isteyenlerin aylık net geliri 540 TL (o dönemde 540 milyon lira) olması gerekiyordu. Mesleğe yeni başlayan ve 400 TL maaş alan hâkim Erdoğan İshakoğlu da buradan ev sahibi oldu. Ancak İshakoğlu ilerleyen yıllarında Adalet Bakanlığı'nda daire başkanlığına kadar yükseldi. Sincan'daki komşuları ise "hâkim nasıl dar gelirli olur?" diyerek ihbar etti. Bayındırlık Bakanlığı İshakoğlu'na verilen tapunun iptali için Sincan Asliye Hukuk Mahkemesi'nde dava açtı. Yerel mahkeme, "tapu iptali" davasını reddetti. Bakanlık, kararı temyiz etti. Yargıtay 1'inci Hukuk Dairesi kararı bakanlık lehine bozdu.

GENEL KURUL USULDEN BOZDU

Ancak yerel mahkeme kararında direnince dosya Yargıtay Hukuk Genel Kurulu'na geldi. Genel Kurul ise yerel mahkemenin kararını 'usul yönünden' bozdu. Bu kararın "hâkim dar gelir midir, değil midir" sorusuna cevap olmadığı belirtilirken, Sincan Asliye Hukuk Mahkemesi de Genel Kurul'un 'usul gerekçesi' yönünden bozduğu davayı yeniden ele alacak. Aynı kararda diretmesi halinde Yargıtay Hukuk Genel Kurulu son sözü söyleyecek.

ARKADAŞINA GÖNDER
'Hâkim dar gelirli midir' davası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA