Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kaplan: Silahların susması kalıcı olmalı

Kürt sivil toplum kuruluşlarının çağrısı üzerine PKK'nın dün sitesinden duyurduğu ateşkes uzatmasına DTP'li Kaplan'dan "Bu durum kalıcı olmalı" yorumu geldi

Giriş Tarihi: 2.6.2009 ABONE OL
Kürt sorununa çözüm arayışları sürerken, Kürt sivil toplum kuruluşlarının silah bırakma çağrısı üzerine terör örgütü PKK dün sitesinden bir açıklama yaparak 13 Nisan'da aldığı "1 Haziran'a kadar eylemsizlik kararını" dün 15 Temmuz'a kadar uzattığını duyurdu. Bu kararın ardında PKK lideri Abdullah Öcalan'ın ağustosta açıklayacağı "Kürt sorununda çözüm planının" bulunduğu öğrenildi. PKK'dan yapılan açıklamada "Çözüm için tarihi fırsat" denilirken, DTP de bu çağrıya devletin, siyasi partilerin ve aydınların yanıt vermesini istedi. DTP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, "Bu noktada 5 isme tarihi görev düşüyor. Gül, Erdoğan, Baykal, Türk ve Başbuğ, silahların susmasını kalıcı hale getirebilir" dedi.

ÇAĞRILAR MYAPILMIŞTI
Başbakan Tayyip Erdoğan, en son 6 askerin şehit olduğu mayınlı saldırının ardından "Kanı durdurmak, bölgeyi huzur ve istikrara kavuşturma konusunda son derece kararlıyız. Ama provokasyonlarla engellemek istiyorlar. Mayınlarla, kalleşçe saldırılarla süreci baltalamak istiyorlar. Buna izin vermeyeceğiz. Ben inanıyorum ki en başta bölgedeki insanlarımız bu provokasyonlara alet olmayacak" demişti. CHP lideri Deniz Baykal da "Siyaseti silahla yapmayacağım, silahı tamamen elimden bırakacağım dendiği anda af projesi başlar" diye konuşmuştu. Hakkari Çukurca'daki bu saldırıdan sonra Diyarbakır sivil toplum örgütleri de 'ateşkes uzatılsın' çağrısı yapmıştı. Ancak PKK'nın açıkladığı süre kısa bulundu. Bazı siyasi ve STK temsicilerinden görüşler:
Hasip Kaplan (DTP): Bu süreç tarihi bir sorumluluğu ortaya çıkardı. Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Erdoğan, CHP Lideri Baykal, başkanımız Türk ve Genelkurmay Başkanı Başbuğ'a tarihi görev düşüyor. Diyalog süreci işlerse, silahların susmasını kalıcı hale getirirlerse tarihte önemli yer tutacaklar. Aksi takdirde beş isim başarısızlıkta yer alacak. Devlet, siyasi partiler aydınlar bu çağrıya yanıt vermeli.
Aysel Tuğluk (DTP): Arabuluculuk istenirse İmralı'ya da giderim dağa da. Öcalan'la görüşme çözüme giden en kısa yol olacaktır. Hazırız.
Mehmet Emin Aktar (Diyarbakır Baro Başkanı): Sorunun silahla değil diyalogla çözülmesi gerektiğini söyledik. Biz süresiz ateşkes bekliyorduk. Kürt sorunu öyle bir buçuk ayda çözülecek sorun değildir. Ancak yine de fırsattır. Olumlu adımlar atılabilir."
Alican Ebedinoğlu (Diyarbakır Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı) "Ateşkesi olumlu buluyoruz, ama süre çok kısa. Kürt sorunu artık kronikleşmiştir ama çözülmelidir. Yoksa daha da ciddi bir boyuta ulaşabilir."
Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Galip Ensarioğlu: 45 gün yetersiz. Çok acele etmemiz lazım. Önemli adımlar atılsın.

ARKADAŞINA GÖNDER
Kaplan: Silahların susması kalıcı olmalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA