Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Söylemezler, Kuzey Irak'ı da karıştırdı

Türkiye'de hapis yatan Söylemez kardeşler, gittikleri Erbil'de Türklerden tehditle haraç alınca Kürt yönetimince tutuklandı

Giriş Tarihi: 7.6.2009 ABONE OL
Kamuoyunda "Söylemez Kardeşler Çetesi" olarak bilinen organize suç örgütü Kuzey Irak'ı da karıştırdı. Barzani hükümetinden konut ihalesi alan, Erbil'de otel ve çay bahçesi işletmesi kiralayan Söylemezler, eski alışkanlıklarını tekrarlayıp işadamlarını tehdit edince, Kürt yönetimince tutuklandı. Söylemez kardeşleri kamuoyu, Bucak aşireti ile olan husumetleriyle tanıdı. Söylemezler, 1996'da aşiretin ileri gelenlerinden Osman Bucak'ı öldürmek için Mersin'e giderken güvenlik kuvvetleri ile girdikleri silahlı çatışmada yakalandı. Söylemezlerin Urfa'nın Siverek ilçesinde bulunan Sedat Bucak'ın oturduğu eve yönelik, kiralayacakları bir helikopterle eylem yapmayı planladıkları ortaya çıktı. Tutuklanan Söylemez kardeşler, cezaevinden çıktıktan sonra da eski alışkanlıklarından vazgeçmedi. Uzun bir süredir K. Irak'ta bulunan Söylemezler, Talabani'nin kontrolündeki Süleymaniye'de bir süre konut işleri yaptı.

"İŞADAMLARINDAN HARAÇ"

Söylemezlerin bir kısmı buradan Bölgesel Kürt Hükümeti'nin başkenti Erbil'de soluğu aldı. Otel ve çay bahçesi işleten Söylemezler, bir taraftan da inşaat işi başta olmak üzere iş yapan Türk işadamlarının sorununu çözme adına onlardan haraç almaya başladı. İddiaya göre Söylemezler, İlnur Çevik'in Kürt Yönetimi'nde bulunan işlerini de devraldı. Çevik'in, Söylemezleri ortak ederek alacaklarını almak için bu yola başvurduğu, Kürt kaynaklarınca iddia edildi. Söylemezlerin tehdit ettiği ve haraç aldığı işadamlarının durumu, Bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani'ye iletmesi üzerine polis harekete geçti. Türkiye de devreye girerek uyuşturucu ve adam kaçırma suçlarından Söylemezlerin İnterpol tarafından arandığını, Kürt Hükümeti'nin polis gücüne söyledi. Faysal ve Mehmet Sena Söylemez tutuklanırken, diğerleri de İran'a kaçtı. Konu hakkında görüştüğümüz gazeteci ve işadamı İlnur Çevik ise işlerini takip etmesi için Iraklı Faysal Yusuf Derviş'e vekâletname verdiğini ancak Söylemezleri tanımadığını söyledi.

ARKADAŞINA GÖNDER
Söylemezler, Kuzey Irak'ı da karıştırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA