Türkiye'nin en iyi haber sitesi

CİHAN ekibi darp edildi

Giriş Tarihi: 11.6.2009 18:27 ABONE OL
Boğaziçi Köprüsü'nde eylem takip ederken küfürler savrulup darp edilerek gözaltına alınan Cihan Haber Ajansı (CİHAN) ekibinin kameraları teslim edildi.

Köprü Koruma Şube Müdürü'nün özür dilediği CİHAN ekibinin el konulan iki kaseti ise hala verilmedi. CİHAN muhabiri Uğur Öztürk'ün parçalanan gömleği ile kelepçe takılmak istenen kameraman Muharrem Özder'in kolundaki izler dikkat çekti.

Bir grup öğrencinin Boğaziçi Köprüsü'nde zincirli eylem yaptığı yönünde ihbar alınması üzerine bölgeye hareket eden CİHAN ekibi, polislerin saldırısına uğradı. Gazetecilere küfürler savurup darp eden biri komiser 10 polis memuru, küfürlerin yer aldığı kasete el koydu. Gözaltına alınan muhabir Uğur Öztürk ve kameraman Muharrem Özder, Köprü Koruma Şube Müdürlüğü'ne götürüldü. Bölgeye giden ikinci CİHAN ekibinin küçük kamerasına da el konuldu.

Yaklaşık 2 saat emniyette kalan muhabir Uğur Öztürk, polis telsizinden eylem anonsu duymaları üzerine harekete geçtiklerini belirtti. Öztürk olayı şöyle anlattı: "Trafiğin tıkanması üzerine kameraman arkadaşımı bir motokuryeye bindirerek köprüye doğru gönderdim. Ben de hemen arkasından gelen başka bir motokuryeye binerek köprüye ulaştım. Olay yerine vardığımda 3-4 polisin kameraman arkadaşım Muharrem Özder'den kamerayı almaya çalıştığını görünce yanlarına gittim. 'Yapmayın! biz görevimizi yapıyoruz' dememe rağmen bu kez benim de üzerime birkaç polis gelerek beni de gözaltına almaya çalıştı. Bu sırada kameraman arkadaşımıza kollarını tutan iki polis kelepçe takmaya çalıştı. Kelepçe takmaktan vazgeçen polisler kamerayı zorla alarak bize polis otomobiline bindirdiler. Olaylar sırasında ağıza alınmayacak küfürler savurdular. Köprü Koruma Şube Müdürlüğü'ne getirdiler. Burada ısrarla kameramızı istedik. Bir süre sonra eylemcilerle beraber kameramızı da müdürlüğe getirdiler. Bizi de eylemcilerle aynı odada tuttular. Kimliklerimizi alıp hakkımızda işlem yaptılar. Daha sonra gözaltına alınmadığımızı, Trafik Kanunu'na işlem yapıldığını söylediler. Kamerayı teslim etmelerine rağmen kaseti vermediler."

Olay yerine gelen ikinci CİHAN ekibinin küçük kamerasına da el konulduğunu söyleyen Uğur Öztürk, "Arkadaşımız Ersan'ın da kasetinin olmadığını gördük. Köprü Koruma Şube Müdürü Bülent Kurt, bizimle makam odasında görüştü. Arkadaşları adına özür dilediğini söyledi. Kasetlerin bulunacağı sözünü verdi. Ancak 2 saat beklememize rağmen kasetler bize verilmedi." şeklinde konuştu.

Öte yandan, olayı öğrenen çok sayıda basın mensubu, Köprü Koruma Şube Müdürlüğü'ne gelerek meslektaşlarına destek verdiler.

ARKADAŞINA GÖNDER
CİHAN ekibi darp edildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA