Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mustafa, Türkiye'ye dönmek istiyor

Viyana'da okuyan Mustafa Kul, iki Türk sürücünün çarpmasından sonra üç ay yoğun bakımda kaldı. 1.5 yıldır tedavi gören Mustafa'nın aklı Türkiye'de

Giriş Tarihi: 14.6.2009 ABONE OL
Mustafa Kul, üniversite eğitimi almak için Avusturya'nın başkenti Viyana'yı tercih eden yüzlerce Türk öğrenciden biriydi. Babası Arif Kul, Bilecik'te kamyon şoförlüğü yapıyordu. Annesi Ayşe Kul ev hanımıydı. Kısıtlı imkânlarıyla Mustafa'yı Viyana'ya göndermişlerdi. Mustafa'nın tek hayali, eğitimini tamamlayıp, Türkiye'ye ailesinin yanına dönmekti. Mustafa'nın hayalleri geçen yıl Viyana'da geçirdiği trafik kazasıyla yıkıldı. Soğuk bir Mart günüydü. Okulundan çıkmış, kaldığı yurda dönüyordu. Birazdan arkadaşlarıyla buluşacaktı. Duraktaki tramvayın önünden karşıya geçmek istedi. Tam bu sırada Mustafa'ya hızla gelen bir araç çarptı. Çarpmanın etkisiyle karşı şeride savrulan Mustafa'ya bu kez de başka bir araç çarparak metrelerce sürükledi. Viyana'nın orta yerinde hız sınırını aşarak Mustafa'nın hayallerini altüst eden iki sürücü de Türk'tü. Türk sürücüler hakkında Viyana'da dava açıldı. İki sürücü de halen yargılanıyor.

MUCİZENİN ADI 'MUSTAFA'

Vücudunun tamamına yakını kırıklar içinde kalan Mustafa, beyninden de ağır darbe almıştı. Hemen hastaneye kaldırıldı ve geçirdiği ameliyatlardan sonra tam üç ay yoğun bakımda yaşadı. Doktorlar ümitlerini kesmişti. Tıbbın bütün imkânları kullanılmıştı ancak Mustafa tedaviye cevap vermiyordu. Tam o anda devreye Mustafa'nın arkadaşları girdi. Uluslararası Üniversite Öğrencilerini Destekleme Derneği'nin (WONDER) yurdunda birlikte kaldıkları arkadaşları Mustafa için seferber oldu. Yoğun bakımdaki Mustafa'yı yalnız bırakmadılar. Arkadaşlarının ilgisi Mustafa'yı yeniden hayata bağlamıştı. Önce bilinci açıldı, sonra da sol elini kullanmaya başladı. Avusturya'daki Türk öğrencilere eğitim ve yurt imkânı sunan WONDER'in Başkanı Yusuf Kara, Mustafa Kul'un geçirdiği zorlu günleri şöyle anlatıyor: "Mustafa'nın geçirdiği kaza hepimizi çok üzdü. Arkadaşları ve derneğimiz seferber olduk. Onu yalnız bırakmamaya çalıştık. Annesini bir aylığına Viyana'ya getirerek, moral vermeye çalıştık. Ümitlerin kaybolduğu bir sırada Mustafa yeniden hayata tutundu."

DOKTORLAR SEFERBER OLDU

Mustafa Kul'un tedavisi bir buçuk yıldır Viyana'daki Baumgartner Höhe-Otto Wagner Spital'de sürüyor. Avusturya'nın en önemli fizik tedavi ve rehabilitasyon hastanelerinden biri olan Wagner Spital'in doktor ve hemşirelerinden oluşan sağlık ekibi, Mustafa Kul için seferber olmuşlar. Doktorlar Mustafa'daki tıbbi gelişmeleri yakından takip ederken, fizyoterapistler Mustafa'yı ayağa kaldırabilmek için uğraşıyor. Hemşireler ve diğer sağlık ekibi ise Mustafa'nın günlük ihtiyaçlarını karşılamasına yardımcı oluyor.

1 MİLYON EUROLUK TEDAVİ

Rehabilitasyon merkezinde tek başına iyileşmeyi bekleyen Mustafa Kul'un tek moral kaynağı arkadaşlarının desteği. Aylar sonra bilinci yeniden açılan Mustafa'nın hayata yeniden sarılması hakkında doktorları "Tek kelimeyle mucize" diyor. Mustafa'nın daha da iyileşebilmesi için Türkiye'de sevdiklerinin yanında tedavi görmesi gerekiyor. Tedavisi için bugüne kadar 1 milyon euronun harcandığı Mustafa Kul, hastane odasında Türkiye'ye döneceği günü ümitle bekliyor.

İsteğini eliyle anlatıyor
Üç ay yoğun bakımda kaldıktan sonra yeniden hayata dönen Mustafa Kul, hastane odasında Türkiye'ye döneceği günü bekliyor. Doktorların ilgisi ve arkadaşlarının sevgisiyle geçirdiği ağır kazanın izlerini silmeye çalışan Mustafa'nın gözleri "Türkiye" lafını duyunca parlıyor. Duygularını ifade edemiyor, kendisine sorulanlara sol eliyle cevap veriyor. "Seni Türkiye'ye götürelim mi?" diye sorduğumuzda elimi tutarak, 'Evet' anlamında bütün gücüyle sıkıyor.

ARKADAŞINA GÖNDER
Mustafa, Türkiye'ye dönmek istiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA