Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Belge varsa savcılığa verin"

Giriş Tarihi: 18.6.2009 14:00 Son Güncelleme: 18.6.2009 14:02 ABONE OL
RTÜK Başkanı Zahid Akman, Almanya'ya giriş yasağının olmadığını gösteren belgede tahrifat yapıldığı iddiasının "külliyen yalan" olduğunu açıkladı.

Akman, RTÜK üyesi Mehmet Dadak'ın, Tuncay Özkan'la bir telefon görüşmesinde kendisi hakkında sarfettiği sözlerinden dolayı özür dilemesinin ardından yaptığı açıklamada, Deniz Feneri konusunun 3 yıldır kamuoyunun gündeminde olduğunu ve kendisiyle ilgili birçok iddianın gündeme getirildiğini ifade etti. Kendisinin Almanya'ya giriş yasağının olmadığını gösteren belgenin sahte olduğu iddiasının "külliyen yalan" olduğunu söyleyen Akman, kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla Alman makamlarından istenen ve 2 paragraftan oluşan belgenin ilk paragrafının kamuoyuyla paylaşıldığını dile getirerek şunları söyledi: "2. paragrafta ise Zahid Akman'ın Almanya'ya gelmesi söz konusu olduğunda gümrük polisine, vize polisine müracat etmesi istenmektedir diye bir ifade var. Bunun nedeni de RTÜK üyesi olmadan önce Almanya'da oturumum vardı fakat üyeliğe seçildikten sonra bu oturumu ben uzatmadım. Oturumum uzatılmaması nedeniyle, yeni bir başvuru yapmamam nedeniyle ortaya çıkan hukuki belirsizliğin ortadan kaldırılması için Main-Taunus kaymakamlığı yazının ikinci paragrafı olarak bu bilgileri istemiştir. Hiçbir resmi kurumla paylaşılmayan tamamen kamuoyunu bilgilendirmek için şahsım tarafından istenen belgede herhangi bir tahrifat yapılmadan kamuoyuyla bilgi paylaşılmasına rağmen açıklamadığım 2. paragrafı sanki belgede tahrifat yapılmış gibi bu insanlar nasıl kamuoyunun bilgisine sunuyorlar anlayabilmiş değilim."

"3 senedir benimle ilgili gündeme getirilmeyen iddia kalmamıştır. İstirham ediyorum, elinizde ne belge varsa ortaya koyun, ne belgeniz varsa dokunulmazlığı olmayan Zahid Akman hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunun" diyen Akman, savcılardan avukatları aracılığıyla kendisini iddialarla ilgili ifade için çağırmalarını istediğini, savcıların ise Almanya'dan yeterli belgeler geldikten sonra kendisini ifadeye çağıracaklarını bildirdiklerini kaydetti. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın dokunulmazlık zırhının arkasına bürünerek kendisiyle ilgili her türlü açıklamada bulunduğunu savunan Akman, "Sayın Baykal'ın insanların şeref ve haysiyetiyle oynamanın kolay olmaması gerektiğini bilecek yaşta ve tecrübede olduğuna inanıyorum" diye konuştu. Akman, Baykal'ın elindeki kendisiyle ilgili dosyaları savcılığa vermesini istedi.

"HAKSIZ İSTEKLERİNE GÖSTERDİĞİMİZ DİRENCE TEPKİ KOYUYORLAR"

"Elbette Zahid Akman'ın başkanlığımdan rahatsız olanlar vardır ve bu rahatsız olan kesim medyadır. Bazı basın yayın organlarının haksız istek ve taleplerine karşı ortaya koyduğumuz dirence böyle bir tepki konulacağını biliyorduk. Bunu yaşayan ilk RTÜK başkanı ben değilim" diyen Akman, "Medya kuruluşlarının bir kısmının bana karşı Bana düşmanlıklarını anlamakta zorluk çekmiyorum, çok da iyi anlıyorum fakat onları insafa, izana, adalet, insanlığa davet ediyorum. Varsa bir belgeniz savcıyla paylaşınız, suçlu ilan etmeyiniz." Akman, "Taraf gazetesinin gündeme getirdiği demokrasiye müdahale haberlerinin ardından bu konuyu gündeme getirip günlük tefrika halinde kamuoyuyla paylaşıyor olmayı da ben kamuoyunun takdirine bırakıyorum" diyerek sözlerini tamamladı.

ARKADAŞINA GÖNDER
"Belge varsa savcılığa verin"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA