Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yangın helikopteri düştü: İki kişi kayıp

Orman yangınına müdahale eden helikopter su çekmeye çalıştığı baraja düştü. Ukraynalı üç kişi helikopterden çıkmayı başarırken Türk pilot ile orman memuru barajda kayboldu

Giriş Tarihi: 19.6.2009 ABONE OL
Aydın'ın Çine ilçesindeki orman yangınına müdahale eden söndürme helikopteri dün Muğla'nın Milas ilçesindeki Geyik Barajı'ndan su alırken düştü. Emekli binbaşı pilot Tanju Tezgel ile orman muhafaza memuru Ali Ekin suda kayboldu. Ukrayna'dan kiralanan Milas Denizcik Orman Deposu'nda konuşlu Kamov-32 model çift pervaneli helikopter Çine'nin Akçaova köyünde makilik alanda çıkan yangına müdahale etmek için havalandı. Ukraynalı pilot Victor Lytuynov, yardımcı pilot Ugocheston Sheistobitov, uçuş teknisyeni Volodymr Koshel'in yönettiği helikopter yangına 20 km mesafedeki Geyik Barajı gölünden su almak için alçaldı. Helikopter suya düşerken saat 13.21'de irtibat kesildi. Ukraynalı mürettebat helikopterden çıkmayı başarıp kıyıya yüzdü. Ancak helikopterin arkasındaki bölümde oturan iki Türk, sürgülü kapıyı açamayınca çıkamadı. Olay yerine ambulans ve dalgıçlar gönderildi. Ancak suyun altında görüş mesafesinin çok az olması sonucu aramalardan sonuç alınamadı. Görgü tanıklarından Hasan Şen, bölgede gezerken helikopterin su almak için göle yaklaştığını ve su alırken düştüğünü ifade ederek, "Daha sonra suyun içinden 3 kişinin çıktığını gördüm. Bana iki kişinin daha helikopterde olduğunu söylediler. Ben de durumu yetkililere haber verdim'' dedi. Pilot Victor Lytuynov, olayın ardından helikopterin 'bambi' adı verilen su alma haznesinin barajda bilinmeyen bir kütleye takılması sonucu düştüğünü ifade etti. Muğla Orman Bölge Müdürü İbrahim Aydın ise helikopterin teknik arızadan dolayı düştüğünü düşündüklerini söyledi.

DEMİREL'İN DE PİLOTUYDU

Kayıp pilot Tanju Tezgel'in, BBP Lideri Muhsin Yazıcıoğlu ile birlikte ölen 6 kişiden biri olan pilot Kaya İstektepe'nin hocası olduğu ortaya çıktı. Tezgel, öğrencisinin İstanbul'daki cenaze törenine katılıp yakınlarını teselli etmişti. Tanju Tezgel'in, Süleyman Demirel'in başbakanlığı döneminde pilotluğunu yaptığı, ayrıca Nergis Holding'de çalıştığı belirtildi. Tezgel'in ayrıca 1988'de Cavit Çağlar'ın da içinde bulunduğu düşen helikopterin de pilotu olduğu öğrenildi. 2006 Ağustos'ta Antalya'nın Kaş ilçesinde orman yangınına müdahale eden Kamov-32 tipi helikopter düşmüş, 3 Rus ve 2 Türk personel kurtulmuştu. Öte yandan helikopterin müdahale ettiği Çine'deki orman yangını kontrol altına alındı.

Savaş AY, Mehmet AKDEMİR, Fatih ABACIOĞLU, Osman AKÇA, Deniz DERİN /
SABAH

ARKADAŞINA GÖNDER
Yangın helikopteri düştü: İki kişi kayıp
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA