Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kemal Türkler davasında beraat

Giriş Tarihi: 30.7.2009 16:03 Son Güncelleme: 30.7.2009 16:50 ABONE OL
Yargıtay tarafından 2. kez bozulan DİSK eski genel başkanlarından Kemal Türkler'in öldürülmesine ilişkin yargılanan Ünal Osmanağaoğlu, tekrar beraat etti.Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi, Ünal Osmanağaoğlu için daha önce verdiği beraat kararında direndi ve 3. kez beraat kararı verdi.
Duruşmaya katılanlar kararı protesto etti.DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi'nin Kemal Türkler davası ile ilgili basın açıklaması ise şöyle.
" Konfederasyonumuzun Kurucu Genel Başkanı Kemal Türkler'in faşist katiller tarafından katledilişinin 29. yılında adalet arıyoruz. Ülkemizin 12 Eylül karanlığına gömülmesinde önemli etaplardan biri olan Kemal Türkler'in katledilmesinin ardındaki sis perdesi hâlâ kaldırılabilmiş değil. 12 Eylül öncesinde, askeri müdahalenin zeminini hazırlayan 1 Mayıs 1977 Katliamı, 16 Mart Beyazıt Katliamı, Maraş, Çorum Katliamı, 7 TİP'linin katledilmesi, Necdet Bulut, Bedri Karafakioğlu, Doğan Öz, Bedrettin Cömert, Cevat Yurdakul vb. planlı cinayetlerinden biri olan bu davada, sanık sandalyesinde oturan şahıs uzun yıllar yurtdışında firari olarak yaşadıktan sonra zamanaşımı süresinin dolmasına az bir zaman kala Kemal Türkler ailesi avukatlarının uzun çabalarıyla sanık sandalyesine oturtulmuştur. Ünal Osmanağaoğlu hakkında cinayetten tam 19 yıl sonra dava açılmıştır. Kemal Türkler cinayeti ile ilgili ilk dava 1981 yılında Ankara Sıkıyönetim Askeri Mahkemesi'nde başladı. Bu davada ilk karar 7 Nisan 1987 tarihinde çıktı. Abdülsamet Karakuş ve Aydın Eryılmaz adlı tetikçiler Türkler'i öldürmekten 12'şer, olayda kullandıkları aracı gasp etmekten de 20'şer yıl ağır hapis cezasına çarptırılmıştır. 1999 yılından bu yana Kemal Türkler'in katil zanlısı olarak yargılanan Ünal Osmanağaoğlu'na 2003 ve 2007 yılında verilen iki beraat kararı da Yargıtay 9. Ceza Dairesi tarafından bozulmuştur. Yargıtay, Osmanağaoğlu'nun cinayetin planlama aşamasında görev aldığını ve silahla ateş ederek, suça asli fail olarak katıldığına vurgu yaparak beraat kararını bozmuştur. Ancak Yargıtay'ın bozma kararından sonra, bozma kararına karşı savunması alınacak olan sanık Osmanağaoğlu iki duruşmadır mahkemeye getirilmemektedir. 2 Temmuz'da yapılan duruşmaya getirilmeme sebebi Bandırma Cezaevi Müdürlüğü tarağından araç, personel ve ödenek yokluğu olarak belirtildiği halde, bu durumu Adalet Bakanlığı'na bildiren ve sanığın duruşmada hazır bulundurulması isteyen DİSK'e gönderilen cevabi yazıda yeterli ödenek, araç ve personelin bulunduğu, sanığın 30 Temmuz'da duruşmaya gönderileceği bildirilmiştir. Bu durum, 7 TİP'linin öldürülmesinden de mahkum olmuş bulunan sanığın birtakım güçler tarafından hala korunduğu ve gerçeklerin ortaya çıkmasının ve adaletin engellenmeye çalışıldığı izlenimi vermektedir. DİSK, yeniden faaliyete geçtiği 1991 yılından bu yana ısrarla, bu ülkede 12 Eylül'cülerle ve Kontrgerilla'yla hesaplaşmadan, 1 Mayıs 77, Çorum, K. Maraş ve Sivas katliamlarının, 12 Eylül öncesinin ve 12 Eylül sonrasında Uğur Mumcu, Bahriye Üçok'lara uzanan planlı siyasi cinayetlerin ve kimliği meçhul bırakılan cinayetlerin gerçek sorumlularını açığa çıkarıp yargılamadan gerçek bir demokrasinin varlığından söz edilemeyeceğini dile getirmektedir. Beklentimiz, sanığın ve Kemal Türkler cinayetinin arkasındaki karanlık odakların da ortaya çıkarılarak mahkum edilmesi; 12 Eylül'e giden tüm karanlık tertiplerin aydınlatılarak gerçek adaletin sağlanmasıdır. "

ARKADAŞINA GÖNDER
Kemal Türkler davasında beraat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA