Hukukta helallik olmaz bunun adı kan parası

Meclis İnsan Hakları Komisyonu üyelerinin yakından takip ettiği ve destek verdikleri Karabulut cinayetinde baba Süreyya Karabulut'un, "3 milyon euro" helallik istemesi siyaset dünyasını şaşırttı. Cinayetin gündeme geldiği Meclis İnsan Hakları Komisyonu üyelerinin değerlendirmeleri şöyle:

Halide İncekara (AK Parti İstanbul): Epeydir ailenin sinirleri yıprandı. Komisyonda cinayetle ilgili yapılan önerilere destek verdim. Aile, kendilerini kontrol edemedikleri bir süreç yaşıyor. Allah yardımcıları olsun.
Çetin Soysal (CHP İstanbul): Hunharca işlenen cinayet var. Kamuya mal olmuştur. Burada bir takım tuzaklar kurulabilir. Birileri bu tuzaklar içine girebilir. Düşebilir. Bu durum, böyle bir cinayet gerçeğini değiştirmez. Bu dava, Süreyya Karabulut davası olmaktan çıktı. Ben de şoke oldum. Ama hukuki destek devam edecek.

Ahmet Ersin (CHP İzmir): Çok şaşırdım. Acısıyla, cinayet faillerini ortaya çıkarmak için verdiği çabayla tam aksi bir tutum. Üzüldüm. Araştırma önergemi geri çekmem. Devletin kurumlarının zan altında kalmaması için bu komisyonun kurulmasından yanayım.

Malik Ecder Özdemir (CHP Sivas): Bizim amacımız üzerinden 200 gün geçen cinayetin aydınlatılması. Babanın açıklamalarını etik bulmadım. Bu işlenen cinayet kadar vahim bir olay... Ahlaki değil. Kan parası iddiası doğru ise kendisini kınıyorum. Hangi gerekçeyle bu parayı istediyse ve nereye kullanacaksa kullansın hiç etik değil. Bu iki tarafın da pazarlık yaptığını gösteriyor. Ama, önemli olan yaşam hakkı elinden alınan bir geç kızın zanlısının yakalanması.

Hülya Koçyiğit: Kan parası, modern çağda çok incitici bir şey. Böyle bir anlaşmanın olması insanın içini ürpertiyor. Ailenin kızlarının adına bir hastane veya okul açılmasını talep etmelerine gönülden katılırım. Ancak para talebi beni biraz irkiltti. Vicdanım buna katılamaz.

İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanı Aydeniz Alisbah Tüskan: Helalleşme dini bir yol. Hukuk devletinde helalleşmeye yer yok. Aileler anlaşsa bile devlet suçlunun peşini bırakmaz.

MÜ İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Mustafa Fayda: Hellaleşme, Allah katında sadece katille maktül arasında olur. Aile cinayete ortak olmuşsa, bu suç hem dini bakımdan hem de hukuki bakımdan cezalandırılır. Bunu sadece maktül affedebilir. Ama Garipoğlu Ailesi'nin cinayette suçu yoksa ya da katil zanlısı Cem'i saklamıyorsa burada affedilecek hiçbir şey yok.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hukukta helallik olmaz bunun adı kan parası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN