İstanbul'da ötenazi iddiası

Bir dönem Avrupa'da sıkça haber konusu olan ve tıbbi yönünün yanısıra ahlaki yönü de bulunan ötenazi uygulaması İstanbul'da da gerçekleştiği iddia edildi. Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yatan bir genç kızın ailesi, genç kızın hayatını bağlı sürdürdüğü solunum cihazının fişini çektikleri iddiasıyla gözaltına alındı.

Giriş Tarihi: 31.10.2009 10:32 Güncelleme Tarihi: 31.10.2009 20:45
Meryem Topçu isimli 22 yaşındaki lösemi hastası genç kız, tedavisinin sürdürülmesi için Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. Hastanede gerekli müdahaleleleri yapılan gencin dururumu ağırlaşınca yoğun bakıma alındı. Yoğun bakımın ardından iddialara göre genç kızın kalbi durdu.

Doktorların yeniden hastaya müdahalesinin ardından hasta yakınları ile doktorlar arasında tartışma çıktı. Hastalarını alıp evlerine götürmek isteyen hasta yakınları ile tartışan doktorlar hastaneye polisi çağırdı.

İddiaya göre solunum cihazına bağlı yaşam mücadelesi veren Meryem Topçu'nun bağlı olduğu yaşam ünitesinin fişi bir hasta yakını tarafından çekildi. Bunun üzerine hastaneye gelen Cinayet Masası Büro Amirliği ekipleri çok sayıda hasta yakınını savcının talimatıyla gözaltına aldı.

İlk tespitlerin ardından ifadeleri alınmak üzere 1'i erkek 9 kişi Asayiş Büro Amirliği'ne götürüldü. Olayla ilgili polisin çok yönlü soruşturma yürüttüğü belirtildi. Yaşam destek ünitesinin fişinin tartışma sırasında kaza ile mi yoksa kasıtlı olarak mı çekildiğinin tespit edilmeye çalışıldığı öğrenildi. Meryem Topçu'nun tedavi gördüğü Dahiliye servisinde görevli doktorların da soruşturma kapsamında Asayiş Büro'da ifadelerinin alınması sürüyor.

Topçu'nun evli ve bir çocuk annesi olduğu öğrenildi.

MERYEM'İN OTOPSİ İŞLEMİ TAMAMLANDI
Kanser tedavisi gördüğü hastanede solunum cihazına bağlı yaşatılan ve ailesi tarafından ötenazi uygulanarak öldüğü iddia edilen 22 yaşındaki Meryem Topçu'nun otopsi işlemi tamamlandı.

Cenazenin otopsi işlemi sürdüğü sırada Topçu Ailesi ve yakınları Adli Tıp Kurumu'na geldi. Basın mensuplarına tepkili oldukları gözlenen aile, soruları yanıtsız bıraktı. Meryem Topçu, otopsi işleminin ardından bugün toprağa verildi.

TOPÇU'NUN ANNE-BABASI İLE İKİ TEYZESİ, SERBEST BIRAKILDI

Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi gören Meryem Topçu'nun, ''bağlı olduğu solunum cihazının fişinin çekilmesi sonucu öldüğü'' iddiasına ilişkin adliyeye sevk edilen anne-babası ile iki teyzesi mahkeme tarafından serbest bırakıldı.

Topçu'nun babası Mehmet Emin İsi, annesi Şükriye İsi, teyzeleri Gülen İsi ve Zübeyde Taylan, Şişli Adliyesi'nde Cumhuriyet savcısı tarafından sorgulandı.

4 kişi, savcılık sorgularının ardından tutuklanmaları istemiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi.
Nöbetçi mahkemede hakim karşısına çıkan şahıslar serbest bırakıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstanbul'da ötenazi iddiası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN