Edirne'de gerginlik

Giriş Tarihi: 3.1.2010 18:13 Güncelleme Tarihi: 3.1.2010 19:30
Edirne'de, terör örgütü DHKP-C'nin propagandasını yaptığı gerekçesiyle tutuklanan 5 kişiye destek vermek amacıyla İstanbul'dan Edirne'ye otobüslerle gelen yaklaşık 150 kişi, bir grup vatandaş tepki gösterdi.

Edirne'de, 22-29 Aralık tarihlerinde yasa dışı örgüt propagandası yaptıkları gerekçesiyle tutuklanan 5 kişiye destek vermek amacıyla İstanbul'dan otobüslerle kente gelen yaklaşık 150 kişilik grup, TEM otoyolunun Edirne turnikelerinde jandarma ve polis ekipleri tarafından durduruldu. Burada yapılan aramalarda gruptakilerin üzerinde ve otobüslerde çok sayıda sopa ve testere ele geçirildi.
Emniyet Müdür Yardımcısı Özer Özben, grubu uyararak, basın açıklaması yapılması beklenen Saraçlar Caddesi'nin tepkili vatandaşların olduğunu ve buraya gitmeleri halinde istenmeyen olayların çıkabileceğini söyledi.

Gruptakiler, basın açıklamasının Anayasal hakları olduğunu, bunu kullanmak istediklerini ifade ederek, kente girmelerine izin verilmesini istedi.

Bu arada, Saraçlar Caddesi'ndeki PTT Binası önünde toplanan bir grup vatandaş, İstanbul'dan gelen grubun bekletildiği Edirne TEM otoyol turnikelerine gelerek, otobüslerle İstanbul'dan gelenlerin kente sokulmamasını talep ettiler.

Emniyet Müdür Yardımcısı Özben, Edirne'den gelen grubu da uyararak, dağılmalarını sağladı. Kentin çeşitli bölgelerde tekrar toplanan tepkili vatandaşlar, otoyolu turnikelerine döndüler. Turnikelerde toplananlar ile İstanbul'dan gelen grup, karşılıklı sloganlar attı.

İki grup arasında olası kavgayı önlemek isteyen güvenlik güçleri, Edirne'den gelen vatandaşlara bölgeden uzaklaşmalarını istedi. Vatandaşların bölgeden uzaklaşmaması üzerine çıkan arbade de 3'ü polis, 7 kişi yaralandı.

Yaralanan polisler, bölgede bulunan 112 Acil Servis ekiplerince olay yerinde tedavi edildi.
Bu arada olay yerine gelen CHP Edirne Milletvekili Bilgin Paçarız, Edirne Belediye Başkan Vekili Namık Döleneken ve Edirne'deki sivil toplum örgütü temsilcileri, her iki grubu da ikna etmek için çabalarını sürdürüyor.

Turnikelerde bekleyen güvenlik güçleri, Bölge Trafik Müdürlüğü önünde de kent dışına çıkış yapan araçları kontrol ediyor.

Çok sayıda Edirneli de otoyolun turnikelerini gören kesimlerine araçları ile gelerek, olayları uzaktan takip ettiler.

GRUP, TEM OTOYOLU'NUN EDİRNE İSTİKAMETİNİ TRAFİĞE KAPATTI


Terör örgütü DHKP-C'nin propagandasını yaptıkları gerekçesiyle tutuklanan 5 kişiye destek vermek amacıyla İstanbul'dan gelen grup, TEM otoyolunun Edirne istikametini trafiğe kapattı. Polis, grubu çembere aldıktan sonra yolu trafiğe açtı.

Terör örgütü DHKP-C'nin propagandasını yaptıkları gerekçesiyle tutuklanan 5 kişiye destek vermek amacıyla İstanbul'dan gelen ve öğle saatlerinden itibaren TEM otoyolu Edirne turnikelerinde bekletilen grup, Edirne istikametini trafiğe kapattı. Yolda slogan atan grubu, polis ikna etmeye çalıştı.

Bu sırada, İstanbul'dan Edirne'ye giden otobüs yolcuları, yolu kapatan gruba tepki göstererek, yolun açılmasını istedi. Polis tarafından çembere alınan grup, daha sonra yolun kenarına alındıktan sonra TEM otoyolu Edirne istikameti yeniden trafiğe açıldı.

Polis, çembere aldığı gruba biber gazıyla müdahalede bulunarak, geldikleri otobüslere bindirdi. Yaklaşık 100 metre otobüsle İstanbul yönüne giden grupta bulunan ve biber gazından etkilenen kişilere ilk yardım yapılması için 4 ambulans sevk edildi. Ambulanslara bindirilen 5 kişi, Trakya Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesine kaldırıldı.

İstanbul'dan gelen grubun bekleyişi sürerken, gruba tepki gösteren vatandaşlar ise dağıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Edirne'de gerginlik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN