Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Alarmla inen bazı uçaklar

Giriş Tarihi: 24.1.2010
Türk uçaklarına yapılan ihbarlar dünya basınında 16 ilde gerçekleştirilen ve 120 El Kaide'linin tutuklandığı operasyonların bir sonucu olarak gösterildi. 11 Eylül saldırılarının ardından uçaklar, bomba alarmlarının ardından birçok kez acil iniş yapmıştı. Bundan bazı son örnekler şöyle:
Nijeryalı bir kişi, 25 Aralık'ta Amsterdam'dan Detroit'e giden bir uçağı iç çamaşırlarına gizlediği bombayla uçurmaya çalıştı. Yolcuların şüphelenmesi ve yanlışlıkla yangın çıkarması üzerine yakalandı.
İki gün önce New York'tan Louisville'e giden uçakta Musevi bir yolcunun dua için kullandığı özel bir cismi bomba sanılması üzerine uçak Philadelphia'ya acil iniş yaptı.
9 Ocak'ta Atlanta'dan San Francisco'ya giden uçağın tuvaletinde uzun süre kalan ve çıkmayı reddeden bir yolcunun bomba yaptığı sanıldı. İki F-16 uçağı sardı. Uçak Colorado'ya acil iniş yaptı.
6 Ocak'ta Portland'dan Hawaii'ye giden bir yolcu pilota bir not verildi. Yolcu, tehdit olarak görülerek gözaltına alındı.
8 Ocak'ta ABD'de Atlanta-San Francisco seferini yapan uçakta alkollü bir yolcunun kendisini tuvalete kilitlemesi ve ardından tuvaletten çıkarak yarı çıplak traş olmaya başlaması üzerine terör korkusuyla yakındaki askeri bir üstten iki savaş uçağı kaldırıldı. Bir süre savaş uçakları refakatinde uçan yolcu uçağı, güvenlik nedeniyle rotası değiştirilerek, Colorado Springs Havaalanı'na indirildi.
13 Ocak'ta Amsterdam-Aruba seferini yapan Hollanda'nın ArkeFly hava yollarına ait bir uçak, bir yolcunun bomba yerleştirdiğini iddia etmesi üzerine İrlanda'nın Shannon Havalimanı'na acil iniş yaptı. İnişin ardından yapılan aramada uçakta herhangi bir patlayıcı düzeneğe rastlanmadı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Alarmla inen bazı uçaklar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN