Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Havada ihbar işkencesi

Aynı günde ikinci ihbar çilesi... SunEkspress uçağının zorunlu iniş yaptığı gün THY uçağı da "Terörist yolcu var" ihbarı üzerine 4.5 saat bekletilip didik didik arandı

Almanya'nın Stutgart kentinden İzmir'e gelmek üzere havalanan uçağın 'bomba' yazılı ihbar notu bulunarak Yunanistan'a zorunlu iniş yapmasının ardından İstanbul- Köln seferini yapan THY uçağına da 'terörist yolcu var' ihbarı yöneltildi. Köln-Bonn Havalimanı'na indiğinde yolcular tahliye edilmeden uçak 4,5 saat boyunca didik didik arandı. Su isteklerine bile izin verilmeyen yolcular ihbarın asılsız olduğunun anlaşılmasından sonra uçaktan çıkabildi. Önceki gün İzmir'e gelmek üzere hareket eden SunEkspress uçağı havadaykan tuvaletindeki aynada "Hepiniz öleceksiniz, bomba!" yazısı bulunmuş, uçak Selanik'e zorunlu iniş yapmıştı. Aynı gün saat 12.25'te İstanbul'dan kalkıp Almanya'nın Köln kentine iniş yapan TK 1671 sefer sayılı Türk Hava Yolları'na ait uçakta terörist olabileceği yönündeki başka bir ihbar da Köln-Bonn Havalimanı'nı alarma geçirdi. Bir internet kafeden elektronik posta yoluyla yapılan ihbarı değerlendiren Köln Federal Polisi, uçağı güvenli bir bölgeye çektirerek saatlerce bekletti. Yolcuların su isteğine bile izin verilmezken, uçakta köpeklerin de katılımıyla 4.5 saatlik arama yapıldı. Arama sonrası yolcular uçaktan indirildi. Yolcuların bagajları didik didik arandıktan sonra alandan çıkışlarına izin verildi.


ÜNLÜ ÇİFT İÇİNDE

Polis, ihbarı yapan kişinin uçakta bulunan bir yolcu ile aile içi anlaşmazlık yaşadığı ihtimali üzerinde dururken 50 yaşlarındaki bir erkeğin eski kız arkadaşının yeni sevgilisinin uçakta bulunduğunu öğrenince "terörist" diye ihbar ettiği ağırlık kazandı. Alman polisi, ihbarı yapanın büyük ceza almaya hazır olması gerektiğine de işaret etti. Uçakta Uğur Mumcu'yu anma törenine katılmak için Almanya'ya giden eski Kültür Bakanı Ercan Karakaş ve eşi Müjde Ar'ın da bulunduğu öğrenildi. Karakaş ve Ar çiftinin de uçaktaki aramanın ardından Köln'deki toplantıya katıldığı belirtiliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Havada ihbar işkencesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN