Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Giriş Tarihi: 21.6.2010 13:52 Güncelleme Tarihi: 21.6.2010 20:26
Cumhuriyet Gazetesi imtiyaz sahibi ve başyazarı İlhan Selçuk, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.
Alınan bilgiye göre, bir süredir Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesi yoğun bakım servisinde tedavi gören Selçuk, vefat etti. Selçuk'un vefatıyla ilgili hastaneden açıklama yapılması bekleniyor.

Selçuk, Ergenekon soruşturması kapsamında silahlı terör örgütünün üst düzey yönetici olma iddiasıyla gözaltına alınmış, sonrasında tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.

Tedavi gördüğü Amerikan Hastanesi'nde vefat eden İlhan Selçuk 14 Ağustos 2009 tarihinden bu yana konuşma bozukluğu ve kısmi felç nedeniyle tedavi görüyordu. İlhan Selçuk tedavisi nedeniyle, 11 Mart 2010 tarihinde vefat eden kardeşi Turan Selçuk'un cenazesine de katılamamıştı. Selçuk, kardeşinin vefatından 72 gün sonra vefat etti.

İlhan Selçuk Ergenekon soruşturmasının 5. dalga operasyonunda gözaltına alınmıştı. Selçuk, silahlı terör örgütünün üst düzey yöneticisi olduğu iddiasıyla tutuksuz yargılanıyordu.

Vehbi Koç Vakfı (VKV) Amerikan Hastanesi, İlhan Selçuk'un, uygulanan tüm tedavi ve girişimlere karşın ''çoklu organ yetmezliği'' nedeniyle vefat ettiğini bildirdi.

Amerikan Hastanesinden yapılan yazılı açıklamada, ''24 Ocak tarihinde 'iskemik beyin hastalığı' nedeni ile yoğun bakım ünitesine yatırılan gazeteci yazar İlhan Selçuk, uygulanan tüm tedavi ve girişimlere karşın çoklu organ yetmezliği nedeni bugün saat 13.15'te vefat etmiştir'' denildi.

İLHAN SELÇUK KİMDİR?


Yaklaşık yarım asırdır Cumhuriyet Gazetesi'nde köşe yazarlığı yapan İlhan Selçuk'un 15 kitabı bulunuyor.
Selçuk'un, saat 13.30 tedavi gördüğü Amerikan Hastanesinde yaşamını yitirmesinin ardından Cumhuriyet Gazetesi'nin internet sitesinde yaşamını anlatan yazı yer aldı.

Yarım asırdır Cumhuriyet Gazetesi'nde köşe yazarlığını sürdüren Selçuk'un aynı zamanda gazetenin Yayın Kurulu Başkanı olduğu belirtilen yazıda, Selçuk'un Berin Nadi'nin 2001 yılında ölümünün ardından Cumhuriyet Gazetesi İmtiyaz sahipliği görevini üstlendiği kaydedildi.

Selçuk'a Cumhuriyet okurlarının ''Aydınlanmanın Bilgesi'' adını taktığı ifade edilen yazıda, Selçuk'un Atatürk ilkelerinin savunucusu bir devrimci ve yurtsever olduğu belirtilerek, özgeçmişi şöyle anlatıldı:
''Babası bir subay olan Selçuk 11 Mart 1925'te İzmir'de doğdu. Aydın'da başlayan, Yıldızeli ve Keskin'de süren, Şişli 43. İlkokul'da tamamlanan ilköğreniminin ardından, ortaokul ve liseyi İstanbul Taksim, Silifke ve Adana'da okudu. 1950'de İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Kısa süre avukatlık yaptı. Ardından ağabeyi Turhan Selçuk ile '41 Buçuk' ve 'Dolmuş' mizah dergilerini yayımladı.

1958'de Karikatür, 1959'da Taş Karikatür dergilerinin yayıncıları arasına katıldı. Semih Balcıoğlu ile Ulus'un mizah sayfasını düzenledi. 1961'de Akşam Gazetesi'nde yazarlığa başladı. Aynı yıl Tanin'e oradan da Vatan'a geçti. 1962'de Doğan Avcıoğlu, Mümtaz Soysal, İlhami Soysal ve Cemal Reşit Eyüboğlu'yla Yön'ün kurucuları arasında yer aldı ve burada da yazılar yazdı.

1962'de Nadir Nadi'nin çağrısı üzerine Cumhuriyet'te köşe yazarlığına başladı. 12 Mart 1971 öncesinde Doğan Avcıoğlu'nun çıkardığı Devrim dergisinde de yazan İlhan Selçuk, bu tarihlerde geniş bir kesimin büyük ilgi duyarak okuduğu bir yazardı.

Ergenekon soruşturması kapsamında 2 yıl önce gözaltına alınan Selçuk, iki gün sorgulandıktan sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Selçuk, by-pass ameliyatı geçirdi.

SELÇUK'UN KİTAPLARI

İlk kitabı ''Güzel Amerikalı''yı 1965 yılında yayımlayan Selçuk'un, diğer eserleri ise şunlar:
''Uzak Komşu Rusya'dan (1967), Mustafa Kemal'in Saati (1969), Yeni Krallar Yeni Soytarılar (1974), Sovyetler, İran, Amerika İzlenimleri (1976), Yüzbaşı Selahattin'in Romanı (2 cilt, 1973-1975), Atatürkçülüğün Alfabesi (1981), Ağlamak ve Gülmek (1982), Düşünüyorum Öyleyse Vurun (1984), Görülmüştür (1986), Ziverbey Köşkü (1987), Japon Gülü (1989), Duvarın Üstündeki Tilki (1994), İskele Sancak (1996), Enel Hakk'ın Hakkı (2005).''

NEVŞEHİR HACIBEKTAŞ'TA TOPRAĞA VERİLECEK


Cumhuriyet Gazetesi İmtiyaz Sahibi ve Başyazarı İlhan Selçuk için, 23 Haziranda Lütfü Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda, ardından da Cumhuriyet Gazetesi'nde törenler yapılacak. Selçuk'un cenazesi, 24 Haziranda Nevşehir'in Hacıbektaş ilçesinde ağabeyi Turhan Selçuk'un yanında toprağa verilecek.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulunun İlhan Selçuk'un vefatı üzerine yayımladığı mesajda, ''laik ve demokratik Cumhuriyetin savunucusu, basının bükülmeyen kalemi İlhan Selçuk'un sadece Türk basını için değil, çağdaş Türkiye için de yeri doldurulamaz bir kimlik'' olduğu belirtildi.
''Düşünceleri ve yazıları nedeniyle darbelerde gözaltına alınan, işkence gören, ancak ilkelerinden asla ödün vermeyen İlhan Selçuk'un'' genç kuşak gazetecilere ölümünden sonra da örnek olmaya devam edeceği vurgulanan mesajda, ''TGC Yönetim Kurulu olarak Basın Şeref Kartı, 1994 Basın Özgürlüğü Ödülü ve 2003 Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü sahibi değerli ustamız İlhan Selçuk'un kaybından büyük üzüntü duymaktayız. İlhan Selçuk'u sevgi ve saygıyla anarken, ailesine, meslektaşlarına ve tüm sevenlerine baş sağlığı diliyoruz'' denildi.

İlhan Selçuk için, 23 Haziran Çarşamba günü Lütfü Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda, ardından da Cumhuriyet Gazetesi'nde törenler yapılacak.

Selçuk'un cenazesi, 24 Haziran Perşembe günü öğle vakti Nevşehir'in Hacıbektaş ilçesinde ağabeyi Turhan Selçuk'un yanında toprağa verilecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İlhan Selçuk vefat etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN