Belediye Başkanı özür diledi

Giriş Tarihi: 30.6.2010 18:31 Güncelleme Tarihi: 30.6.2010 18:32
Belediye Başkanı , basın yayın organlarında yer alan, ''na ilişkin çözüm önerisinin çarpıtılarak ve maksadını aşarak tepkisel bir boyut kazandığını söyledi. Bakırcı, yanlış anlaşılmadan kaynaklanan bu durum için herkesten özür dilediğini bildirdi.

Bakırcı, konuya ilişkin yazılı açıklamasında bahse konu olan açıklamasının bir basın bildirisi olmadığını söyledi. Duruma açıklık getiren Bakırcı, "Doğulu bir avukat kardeşimle evlenerek Kahraman Maraş'a gelin giden Belediyemiz Hukuk İşleri Müdiresi avukat hanım kardeşimin düğün töreni esnasında Gazetecilerle doğudaki terör meselelerini değerlendirirken Belediye Başkanlığım döneminde hemen hemen doğunun tüm illerini dolaştığımı, geçen hafta eşim ve belediye meclis üyelerinin de bulunduğu bir ekiple Van'a gittiğimi, kardeşlik ve gönül köprüsü projesi kapsamında doğuya gitmeye devam edeceğimi belirttim." ifadelerini kullandı.

Basın mensuplarıyla yapılan sohbet esnasında 50 yıl önce Rizeli birçok kişinin eşlerinin doğu kökenli olduğunu ve Rize'den de doğuya birçok gelin gittiğini söylediğini ifade eden Bakırcı, şöyle konuştu: "Hısımlık ve akraba bağlarının o yıllarda çok gelişmiş olduğunu ve bölgeler arasında ticaretin de yaygın olduğunu vurguladım. Bu bağlamda devam eden sohbet esnasında, doğu illerinden kız alış verişlerin devam etmesi gerektiğini, son yıllarda bazı unsurlar tarafından atılmak istenen nifak tohumlarının bu şekilde akraba bağlarının güçlendirilerek bertaraf edilebileceğini belirttim. Sohbet sonrası yapılan röportajda aynı fikirlerimi yineledim.Yaklaşık yarım saat devam eden röportajın farklı bölümleri medya tarafından montajlanarak, vermek istediğim mesajdan tamamen farklı bir anlam kasıtlı olarak ortaya çıkarıldı. Maksadım kız alıp vermekle, Türk, Kürt, Laz ve diğer unsurlar arasındaki birliği daha da sağlam temellere oturtmak için akrabalık bağlarının geliştirilmesine katkı sağlamaktı.Bu amaçla yaptığım konuşma medya tarafından montajlaşıp esas mecrasından uzaklaştırılarak yanlış anlaşılmaya sebebiyet vermiştir. Bu yanlış anlaşılmadan dolayı tüm kamuoyundan özür diliyorum."

Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı, iddialara göre Güneydoğu Bölgesi'nde yaşanan sıkıntıların kız alıp vererek 30 yıl içerisinde çözülebileceğini söylemişti. Ulusal basında yankı uyandıran bu sözlere siyasiler ve kürt kökenli vatandaşlardan sert tepki gelmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rize Belediye Başkanı özür diledi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN