Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Marmara Depremi'nin 11. yılı

1999 yılında meydana gelen ve yaklaşık 18 bin kişinin öldüğü 7,4'lük Marmara Depremi unutulmadı.

Giriş Tarihi: 17.8.2010 09:51 Güncelleme Tarihi: 17.8.2010 18:42
17 Ağustos Marmara Depremi'nde hayatını kaybedenler Yalova'da düzenlenen törenle anıldı.

11 sene önce meydana gelen depremde resmi rakamlara göre 2504 kişinin hayatını kaybettiği Yalova'da vatandaşlar felaketin yıl dönümünde Deprem Anıtı'nda toplandı. Depremde hayatını kaybedenlerin isimlerinin yazılı olduğu beton bloklara çiçek bırakarak dua eden vatandaşlar, deprem döneminde çekilmiş fotoğraflardan oluşan sergiyi de gezdi.
Gece boyunca binlerce Yalovalı Deprem Anıtı'nı ziyaret ederken, İl Müftülüğü ve Yalova Belediyesi de anma töreni düzenlendi. Vatandaşlara helva dağıtılırken müftülük görevlileri tarafından Kur'an-ı Kerim, ilahiler ve kasideler okundu.

"ENKAZDAN ÇIKAN FİLİZLER" HABERİ İÇİN TIKLAYIN


"ŞAMPİYON HER ZAMAN O ACIYLA YÜZLEŞİYOR" HABERİ İÇİN TIKLAYIN


Diğer yandan TMMOB'a bağlı odalara üye yaklaşık bin 500 kişinin katılımıyla ''Depreme Duyarlılık Yürüyüşü'' düzenlendi. Meşalelerle Gazipaşa Caddesi üzerinden Deprem Anıtı'na yürüyen oda üyeleri depremde hayatını kaybedenlerin isimlerinin yanlarına çiçek bıraktı.
"UYUYORUZ, UYUYORSUNUZ, UYUTUYORLAR"


Ellerinde ''Uyuyoruz, uyuyorsunuz, uyutuyorlar'', ''Hayatları deprem değil, ihmal öldürür'', ''İmar ve afet mevzuatları yeniden düzenlenmelidir'' pankartları taşıyan ve siyah renkte ''Unutulamayan Unutkanlığımız Deprem'' yazılı tişörtler giyen üyeler, hayatını kaybedenler adına bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.
Daha sonra oda üyelerine seslenen İnşaat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Serdar Harp, ''Depreme duyarlılık yürüyüşünü, bugün burada 03.02'de depremde ölen arkadaşlarımızın, dostlarımızın anarak tamamlıyoruz. İstiyoruz ki bizim gösterdiğimiz duyarlılığı yetkililer de göstersin. İstiyoruz ki bu ülkede doğa olaylarından insanlar ölmesin. Doğa olayları afete dönüşmesin. Bu süreç devam ederse seneye yine birlikte anmaları devam ettireceğiz. Ne zaman ki bu anmalar amacına ulaşır yetkililer afet olma riskini azaltırsa biz de emeğimizi çabamızı bu yönde kullanacağız'' diye konuştu.

"İSTANBUL'DA 7 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM BEKLİYORUZ" HABERİ İÇİN TIKLAYIN!


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Marmara Depremi'nin 11. yılı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN