Kız ve erkeklerde 45 cm tartışması

nün, kız ve erkek in birbirine yaklaşmasını talimatla engellediği öne sürüldü. Veli ve öğrenciler protesto etti

'de bulunan Nevit Kodallı Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi'nde Okul Müdürü İbrahim Tol'un kız ve erkek in arasında en az 45 santimetre mesafe olmasını istediği iddiası gerginlik yarattı. Öğrenciler, "Bu okula yeteneğimiz sayesinde geldik. Amacımız bilinçli birer sanatçı olmak. Ancak bizi erkek ve kadın diye ayırıyorlar. Okulda yemekhanelerimiz bile ayrıldı. Erkek ve kız öğrenciler birbiriyle konuşamıyor. Okul yurdunun içerisindeki erkek ve kızların kaldığı bölümler demir parmaklıklarla ayrıldı. Yurt binasının bir kapısı olmasına rağmen, erkekler sağ taraftan, kız öğrenciler sol taraftan içeri alınıyor. Eskiden bireysel aldığımız enstrüman derslerine bu sene 3 öğrenci birden giriyor. Etek giyen kız öğrenciler için sıraların önüne ek tahta yapıldı" dedi. Veliler ise "Çocuklarımıza birbirlerine '45 santimetreden fazla yaklaşmamaları konusunda bildiri olduğu söylenmiş. Müdüre sormaya geldik. Ama görüşemedik" sözleriyle tepki gösterdi.

'BÖYLE BİRŞEY YOK'
Protesto eylemi üzerine okula giden Yenişehir İlçe Milli Eğitim Müdürü İhsan Dağ, velilere yaptığı açıklamada "Ben zaman zaman bu okula gelip öğrencilerle yemek yiyorum. İddia edildiği gibi bir durumla karşılaşmadım. Kaymakam ve Milli Eğitim Müdürü ile konuşacağım. Gereken yapılacaktır. Rahat olun" dedi. Okul Müdürü İbrahim Tol ise konuşmaktan kaçındı.

"AYRIM YOK"
Milli Eğitim Müdürlüğü ise yazılı açıklama yaptı: "Nevit Kodallı Anadolu Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi ile Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi aynı kampus içinde bulunmaktadır. Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesine ait yurdu Nevit Kodallı Anadolu Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi ile ortaklaşa kullanmakta iken, Valiliğin teklifi ve Bakanlık makamının onayı ile aynı binanın bir bölümü kız öğrenciler bir bölümü ise erkek öğrenciler için ayırtılmıştır. Nevit Kodallı Anadolu Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi'nin kız ve erkek öğrencileri aynı yemekhaneye devam etmektedir. Kız-erkek ayrımı söz konusu değildir. Müzik derslerinde bire bir uygulama yapılmakta iken Talim ve Terbiye Kurulu'nun 2010 tarihli Kararında 'haftalık ders çizelgesine ağırlık verilmek kaydıyla, grup derslerinde haftada 10 saat, bireysel derslerde ise grup dersi gibi haftada 10 saate kadar ilave ders yapılabilir' denildiğinden grup eğitimine devam edilmektedir"
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kız ve erkeklerde 45 cm tartışması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN