Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Etiler'de bomba patladı Olağan şüpheli PKK

İstanbul'da bir alışveriş merkezi ve aralarında polis okulunun da bulunduğu birçok eğitim merkezine yakın yerde sabah bomba patladı. Biri polis üçü kadın 8 kişi yaralandı. Eylemin PKK tarafından yapıldığı değerlendiriliyor

Giriş Tarihi: 27.5.2011
İstanbul'da Etiler Polis Meslek Yüksek Okulu'na sadece 100 metre mesafedeki Koç Köprüsü'nün altına bırakılan zaman ayarlı bomba patladı. 8 kişiyi yaralayan bombanın türü ve yöntemleri PKK'yı işaret ediyor. Dün saat 08.58'de meydana gelen olay şöyle gelişti: Elektrikli bir bisiklete yerleştirilerek olay yerine bırakılan bomba, büyük bir gürültüyle patladı. Biri polis, 3'ü kadın 8 kişi kanlar içinde yere yığıldı. Yoldan geçmekte olan iki otomobil, bir taksi ve iki İETT otobüsü de patlamadan etkilendi. Birçok binanın da camları kırıldı. Olay yerine çok sayıda polis, itfaiye ve ambulans sevk edildi. Yaralılardan 6'sı Şişli Etfal, 2'si ise Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı.

İKİNCİ BOMBA PANİĞİ
Bu sırada polis ekipleri, ikinci bir bomba olasılığını değerlendirerek bölgede güvenlik koridoru oluşturdu. Olay yeri inceleme ekipleri çalışmalarını sürdürürken, pencerelere çıkan vatandaşlar içeriye girmeleri konusunda uyarıldı. Polisler olası bir uzaktan kumandalı bombaya karşı sinyal kesici jammerları devreye soktu. Yapılan çevre araştırmasında 4 adet şüpheli paket bulundu. Bomba imha ekipleri paketlerin boş olduğunu belirleyince rahat bir nefes alındı.

'KABLO KESİLDİ' İDDİASI
El yapımı, orta şiddetli ve zaman ayarlı olduğu saptanan bombanın köprünün altına İmpreal elektrikli bisikletle getirildiği anlaşıldı. Polisler çevredeki MOBESE ve güvenlik kameralarını incelemeye aldı. İddiaya göre, patlama öncesi iki kişinin bir süre elektrikli bisikletin bulunduğu noktada beklediği görüldü. Eşkalleri alınan iki kişinin yakalanması için çalışma başlatıldı. Ayrıca bisikletin şase numarasından da kimin satın aldığı belirlenmeye çalışılıyor. Bir başka iddiaya göre ise, saldırganlardan biri elektrikli bisikletle getirdiği bombayı patlatmadan önce olay yerini tam olarak gören ve köprünün hemen yanı başında bulunan MOBESE kamerasının kablosunu keserken görüntülendi. Ancak bu iddia Terörle Mücadele tarafından yalanlandı. İstanbul Cumhuriyet Savcısı Fikret Seçen'in de incelemelerde bulunmasının ardından patlamada zarar gören araçlar çekildi. C-4-RDX karışımı plastik patlayıcı olduğu tahmin edilen ve çevresindeki bisiklet, çöp kovası ve tabelalar nedeniyle tahrip gücünün arttığı belirtilen bombanın cinsinin, Kriminal Laboratuvar'da yapılacak inceleme ile kesinlik kazanacağı bildirildi. Emniyet yetkilileri henüz eylemi kimsenin üstlenmediğini ancak saldırının oluş şekli itibariyle PKK'nın metropol timi tarafından gerçekleştirilme ihtimalinin yüksek olduğunu kaydetti. Bombanın bilinçli bir tercih ile köprü altına bırakıldığını söylerken, hedefin polis okulu olmadığını belirtti.

"KİMSENİN YANINA KÂR KALMAZ"
İncelemelerde bulunan İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, "Olay yeri Etiler Polis Okulu'na çok yakın. Saldırı polis okuluna dönük denilebilir, onu araştıracağız. Teknik yönü araştırılıyor elbette. Bu kimsenin yanına kalmaz mutlaka buluruz. Halkımızın içi rahat etsin mutlaka bulunur. Tesellimiz ölen kimsenin olmamasıdır" diye konuştu. Vali Hüseyin Avni Mutlu da, "Can kaybı olmaması en büyük teselli. Olayı çözüp eylemi gerçekleştirenleri adalete teslim edeceğiz. Eylemin hedefinin birinci derecede sivil vatandaşlarımız olduğunu değerlendiriyorum" dedi.

ARKADAŞINA GÖNDER
Etiler'de bomba patladı Olağan şüpheli PKK
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN