Dış basının da gündeminde seçim ve Erdoğan var

Giriş Tarihi: 10.6.2011
Dış basında Türkiye'nin 12 Haziran genel seçimleri ve Başbakan Erdoğan, yabancı medyanın da gündem maddesi. Yabancı basında dün yer alan yorum ve haberler şöyle:
İNGİLİZ Independent gazetesinin köşe yazarı Adrian Hamilton dünkü yazısında yabancı medyadaki seçim yorumları ve alınan tutumların, Türkiye'nin artan gücünün bir sonucu olduğunu belirtti. Başbakan Erdoğan'ın üçüncü defa iktidara gelmesine kesin gözüyle bakıldığını söyleyen Hamilton, başbakanın kendine güvenmesinin normal olduğunu yazdı. "Batı demokrasilerinde de bir lider ülkesini 10 yıl yönetirse kendine güven ortaya çıkıyor. Aynı şey Tony Blair ve Margaret Thatcher'da görülmüştü" dedi.
YUNANİSTAN devlet televizyonu ERT, Başbakan Erdoğan'ın hayat hikayesini ekrana taşıdı. Kasımpaşa'da çocukluk döneminden Ankara'da başbakanlığa uzanan siyasi kariyerinin ele alındığı programda Erdoğan ailesini tanıyanların görüşleri de aktarıldı. ERT'nin tecrübeli diplomasi muhabiri Fanis Papathanasiou'nun "Özel Görevler" adlı programı 1 saat sürdü. Programda Başbakan Erdoğan'ın kızı Sümeyye Erdoğan öne çıkarılırken, babasının yanından ayrılmadığı değerlendirmesi yapıldı. Trabzon'da görüşü alınan Sümeyye Erdoğan, Yunan gazetecinin "politikaya girmeyi düşünüyor musunuz?" sorusuna ise "Böyle bir planım yok. Sadece babama yardım ediyorum" dedi.
ABD'NİN en saygın dış politika dergisi Foreign Policy'den "12 Haziran seçimlerinde CHP'ye oy verin" diyen İngiliz The Economist Dergisi'ne yanıt geldi. Derginin internet sitesinde yayınlanan "Yaklaşan Türkiye seçimleri hakkında yanlış korkular" makalesinde, The Economist dergisinin "Otoriterciliğin ve militan laikliğin birleşimi olan Kemalizmin" bayraktarı CHP'yi sanki Londra'daki Belediye Başkanlığı seçiminde bir adayı onaylar gibi desteklediği belirtildi. Michigan Devlet Üniversitesi öğretim üyelerinden Mohammed Ayoob imzalı makalenin son cümlesinde ise "AK Parti Türkiye'deki demokrasinin başarısı için en iyi yol" denildi.
ALMANYA'NINen çok satan haftalık haber dergilerinden Stern, Başbakan Erdoğan'a, "Der Süpermann" (Süper Adam) başlığıyla 6 sayfa ayırırken, Süddeutsche gazetesi de Erdoğan'ın 9 yıl içinde yaptığı başarılı çalışmalara dikkat çekti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dış basının da gündeminde seçim ve Erdoğan var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN