Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dışişleri'nde devlet protokolüne ayar

Yeni bakan yardımcılarının devlet protokolündeki konumları için çalışma sürüyor. Dışişleri'nde bakan yardımcısının, Müsteşar'dan üst konuma gelmesi beklenmiyor

Giriş Tarihi: 2.8.2011
Başbakanlığın Bakan Yardımcıları için çıkaracağı yönetmelik beklenirken, Dışişleri Bakanlığı'nda, Müsteşar ve Bakan Yardımcısı için formül aranıyor. Devlet protokolünü hazırlayacak olan Dışişleri Bakanlığı, en büyük zorluğu kendi bünyesinde yaşıyor. Bakan Yardımcılarının protokolde, Başbakanlık Müsteşarından sonra gelmesi öngörülürken, Dışişleri Bakan Yardımcısının Müsteşar'dan üst bir konuma gelmesi beklenmiyor. Müsteşar ve Bakan Yardımcısı için Dışişleri'nde özel düzenleme yapılması düşünülüyor.

DIŞİŞLERİ'NE SARIKAYA

Dışişleri Bakan Yardımcılığı görevine, 9 yıldır Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile birlikte çalışan ve öğrencisi de olan Ali Sarıkaya'nın getirilmesi bekleniyor. Sarıkaya, Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ile de yakın diyalogu ile biliniyor. Ancak bakanın ekibindeki bu yakınlığa karşın, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla şekillenen yeni protokoldeki uygulamada Dışişleri için farklı bir düzenlemeye gidilmesi bekleniyor. MGK'ya katılan ve kırmızı plaka taşıyan tek isim olan Dışişleri Müsteşarı ile Bakan Yardımcısının hakları farklı olacak. Dışişleri'nde kripto okuyabilmek için meslek memuru olmak gerekiyor. Ancak bakan yardımcısı meslek memuru olmayacağı için kripto okuma yetkisi de bulunmuyor. Bugüne kadar farklı yöntemlerle çözülen kripto uygulamasının, yeni düzenleme ile kurala bağlanması bekleniyor. Kripto okunmasına izin verilmesi için güvenlik soruşturmasının esas alınması bekleniyor.

KIRMIZI PLAKA YOK
Şu anda müsteşarlar beyaz üzerine kırmızı plaka kullanıyor. Yapılacak düzenleme ile bakan yardımcılarının müsteşardan önde yer alması beklense de bakan yardımcılarına kırmızı plaka verilmesi beklenmiyor. Buna gerekçe olarak da alfabetik sıraya geçilmesi, devlette kırmızı plaka kullanımının yaygınlaşması ve plaka belirlemede yaşanacak sorunlar sıralandı. Ancak Dışişleri Müsteşarı'nın 43 nolu kırmızı plakasını kullanmaya da devam edeceği belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dışişleri'nde devlet protokolüne ayar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN