Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ın eğitim yeri belli oldu

Giriş Tarihi: 16.8.2011 09:43 Güncelleme Tarihi: 16.8.2011 14:42
Erdoğan'ın seçimler öncesi konvoyuna gerçekleşen hain saldırı ilginç bir sonuç doğurdu. Öte yandan özel harekaçılar TSK tarafından alınan ağır silahları geri istiyor.

41. Dönem Özel Harekât Temel Eğitim Kursu'nun bin öğrenci kapasiteli Kastamonu PMYO'da yapılması gündemde. Polis 'Rambo'lar Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın konvoyuna hain saldırının gerçekleştiği Ilgaz Dağı'nda eğitilecek. 41. Dönem Özel Harekat Temel Eğitim Kursu'nun bin öğrenci kapasiteli Kastamonu PMYO'da yapılması gündemde. Karadeniz'e açılmak isteyen PKK'nın üstlenmeye çalıştığı Ilgaz Dağı'nın coğrafik konumu nedeniyle Özel Harekat mensuplarının eğitimi için uygun olduğu belirtildi.

Arazi harekatı eğitimi dağda olacağı için teröristlerin bölgeye sızma girişimlerinin de engelleneceği kaydedildi. 28 Şubat süreci öncesinde PKK'lılar çok zayiat verdikleri için polis 'la kırsal alanda sıcak çatışmaya girmekten kaçınıyordu. Özel timin Ilgaz Dağı'nda eğitilmesi kararını İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'in vereceği öğrenildi. Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar, mezun olacak 600 polisin Özel Harekat Temel Eğitim kursu'na alınacağını açıklamıştı. Kastamonu Polis Meslek Yüksek Okulu'nun kapasitesi elverişli olduğu için bu sayının bine çıkabileceği ifade ediliyor.

720 SAAT EĞİTİM GÖRÜYORLAR
Gönüllü olarak Özel Harekat Kursu'na katılan polisler, 3,5 aylık dönemde 720 saat eğitim görüyor. Kurstan mezun olan Rambolar, icrası özel kabiliyet, teçhizat ve eğitim gerektiren yüksek riskli operasyonlarda görev alıyor. O yüzden eğitimler çetin geçiyor. Özel tim adayları kamp süresince; 250 saat silah bilgisi-atış teknikleri, 20 saat keskin nişancılık, 150 saat haritacılık-arazi harekatı, 50 saat dağcılık-helikopter herakatı ile 250 saat yakın alan çatışması alanında teorik ve uygulamalı ders görüyor.

AĞIR SİLAHLARINI GERİ İSTİYORLAR
1998 yılında TSK tarafından ağır silahları elinden alınan Özel Harekat 'ateş destek' silahlarını geri istiyor. İçişleri Bakanlığı'nın Genelkurmay ile görüşerek bu konuda bir çalışma başlatacağı öğrenildi. Özel timciler, "Elinde havan ve roketatar olan teröristlerleM16 ile mücadele etmemiz beklenmesin" diyor.

KARADENİZ'DE EYLEM BEKLENİYOR
Doğu-Güneydoğu'da pusu, bombalı sabotaj, baskın ve adam kaçırma gibi şiddet eylemlerini tırmandıran PKK'nın Karadeniz açılımı'ndan vazgeçmediği ve bölgedeki mensuplarına sansasyonel eylemler yapmaları yönünde talimat verdiği belirlendi. İstihbarat birimleri, polis, asker ve kamu görevlilerine dönük sansasyonel eylemler konusunda bölgedeki Emniyet müdürlükleri ve Jandarma Komutanlıklarını uyardı. Karadeniz kırsalında 5'er kişilik 4-5 terörist grubun dolaştığı öne sürülüyor.

Bugün

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Özel harekatçıların eğitim yeri belli oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN