Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TBMM'de

tarafından İnternet Haftası dolayısıyla Meclis'te açıldı.

Giriş Tarihi: 12.4.2012 15:35 Son Güncelleme: 12.4.2012 15:37 ABONE OL
Açılışa TBMM Başkanvekili Mehmet Sağlam, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Reha Denemeç, TBMM Bilişim ve İnternet Komisyonu Başkanı Necdet Ünüvar ve komisyon üyeleri ile TBMM Genel Sekreteri İrfan Neziroğlu katıldı.

TBMM Bilgi Toplumu Olma Yolunda Bilişim Sektöründeki Gelişmeler ile İnternet Kullanımının Başta Çocuklar, Gençler ve Aile Yapısı Üzerinde Olmak Üzere Sosyal Etkilerinin Araştırılması Amacıyla Kurulan Meclis Araştırma Komisyonu'nun organize ettiği ve 8 gün sürecek olan Bilişim Sergisi'nin ilk 4 gününde özel sektör firmaları, diğer günler ise kamu kurumlarının bilişim ürünleri tanıtılacak. Sergi, hafta sonu da dahil bütün vatandaşlara açık tutuluyor.

TBMM Başkanvekili Mehmet Sağlam, serginin açılışında yaptığı konuşmada, bilgi çağının artık ''bilişim çağı'' halini aldığını vurgulayarak, ''Eskiden günlerce kitaplardan edinilen bilgiler, artık bilişim ürünlerinin sayesinde birkaç saatte edinilebiliyor. Türkiye hiçbir şeyden bigane kalmadığı gibi, bu konularda da bigane kalmıyor'' dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Reha Denemeç, 12 yıllık eğitimin zorunlu hale gelmesi ve akıllı tahta ile tablet bilgisayar uygulamalarına geçilmesiyle Türkiye'de bilişimin çok daha önemli hale geleceğini söyledi.

TBMM Bilişim ve İnternet Araştırma Komisyonu Başkanı ve AK Parti Adana Milletvekili Necdet Ünüvar ise internetin fırsatlarının yanı sıra risklerini de topluma sunduğuna dikkati çekerek, komisyon olarak risklerin azaltılması, fırsatların ise çoğaltılmasının yollarını araştırdıklarını kaydetti. Güvenlik ve özgürlük sınırlarının çok iyi korunarak internetten yararlanmak için çaba sarf edilmesi gerektiğini vurgulayan Ünüvar, 2020 yılında dünya nüfusunun 7.8 milyara ulaşacağı, buna karşın internete bağlı cihaz sayısının 50 milyar olacağının öngörüldüğünü söyledi. Bu bakımdan internet teknolojisi konusunda araştırma geliştirme imkanlarının arttırılması gerektiğini ifade eden Ünüvar, komisyonun bu amaçla, İnternet Haftası etkinlikleri kapsamında Bilişim Sergisi'ni Meclis'te organize ettiğini bildirdi.

Bilişim Sergisi'nin organizasyonunu bizzat yürüten TBMM Bilişim ve İnternet Araştırma Komisyonu Başkanvekili ve AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Yıldırım Mehmet Ramazanoğlu da yaptığı konuşmada, desteklerinden ötürü Meclis Başkanı Cemil Çiçek ile Meclis Genel Sekreteri İrfan Neziroğlu'na teşekkür ederek, sergi hakkında bilgi verdi.

Milletvekillerine akılı kimlik kartı

TÜBİTAK standını gezen milletvekillerine, Dijital Akılı Kimlik Kartı takdim edildi. TÜBİTAK yetkilileri, sergiyi gezen vatandaşlara da aynı hizmetin sunulacağını belirttiler. Bir vesikalık fotoğraf ile nüfus cüzdanının stant görevlilerine verilmesi üzerine 5 dakika içerisinde kişiye özel akılı kimlik kartı çıkartılıyor. Henüz normal hüviyet kartı olarak kullanılamayan Akılı Kimlik Kartı uygulamasına önümüzdeki yıllarda geçilmesi planlanıyor.

ARKADAŞINA GÖNDER
TBMM'de bilişim sergisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA