Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Postmodern darbe 28 Şubat süreci

Giriş Tarihi: 13.4.2012

RP'YE KAPATMA DAVASI

21 Mayıs'ta Yargıtay Başsavcısı Vural Savaş, "Ülkeyi iç savaşa sürüklediğini" söyleyerek, RP'nin kapatılması için dava açtı. Genelkurmay, irticai faaliyetleri desteklediğini iddia ettiği firmalara ambargo koydu. 10 Haziran 1997'de Anayasa Mahkemesi, Yargıtay ile Danıştay başkan ve üyeleri Genelkurmay Başkanlığı'na çağrılarak kendilerine irtica konusunda brifing verildi.18 Haziran'da Necmettin Erbakan başbakanlıktan istifa etti. İstifasının nedeninin başbakanlığı Tansu Çiller'e devretmek olarak açıkladı.

HÜKÜMETİ KURMA GÖREVİ

Ancak Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel 19 Haziran'da hükümet kurma görevini o sırada arkasında TBMM çoğunluğu olan Çiller'e değil; ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'a verdi. 30 Haziran'da Mesut Yılmaz, Bülent Ecevit ve Hüsamettin Cindoruk birlikte ANASOL-D Hükümeti'ni kurdu. Bir süre sonra da Anayasa Mahkemesi RP'nin kapatılmasına karar verdi. Anayasa Mahkemesi daha sonra da RP'nin devamı olarak kurulan Fazilet Partisi'ni de kapattı.

'BİN YIL SÜRECEK'
28 Şubat dönemi Genelkurmay Başkanı Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı'dan sonra bu göreve gelen Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, 28 Şubat sürecinin bin yıl süreceğini söyledi. Ancak 2002 yılında AK Parti'nin tek başına iktidara gelmesinden sonra 28 Şubat süreci 12 Eylül ihtilali ile birlikte iktidarın yakın izlemeye aldığı dönem oldu.

TARİHİ 28 ŞUBAT TOPLANTISI 9 SAAT SÜRDÜ
Türkiye'nin gerilimli günlerden geçtiği 28 Şubat'taki Milli Güvenlik Kurulu toplantısı Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel başkanlığında Çankaya Köşkü'nde yapıldı. Toplantıya REFAHYOL hükümeti Başbakanı Necmettin Erbakan, Başbakan Yardımcısı Tansu Çiller, ilgili bakanlar katıldı. Tam karşılarında ise askerler vardı. Dönemin Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı ve kuvvet komutanları 9 saat süren toplantıda istediklerini 18 maddelik bildiriye koydurttu. Bu toplantı 28 Şubat post modern darbesi olarak geçti.

ARKADAŞINA GÖNDER
Postmodern darbe 28 Şubat süreci
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN