Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mehmet Ağar 2 yıl hapis yatacak

Susurluk davasında Ağar'a verilen 5 yıllık mahkûmiyet kararı Yargıtay tarafından onandı. Ağar, Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun'a göre 2 yıl cezaevinde kalacak

Yargıtay, Susurluk Davası kapsamında Mehmet Ağar'a suç işlemek için silahlı örgüt kurmak suçundan verilen 5 yıllık mahkûmiyet kararını onadı. 2 yıl cezaevinde yatmak zorunda olan Ağar, "Sevenlerimizi mahcup edecek hiçbir davranışın içinde hiçbir zaman olmadık. Başta da söylediğim gibi hizmet kusuru addedilebilir. Fakat suç addedilemez" dedi. Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, Emniyet Genel Müdürlüğü döneminde "cürüm işlemek için silahlı teşekkül oluşturduğu" gerekçesiyle 5 yıl hapis cezasına çarptırmıştı. Yargıtay 9. Ceza Dairesi yerel mahkeme tarafından verilen kararı onadı. Ağar'ın karara itiraz etme hakkı bulunmuyor. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın tebliğnamesi de onama istemli olduğu için Başsavcılığın da karara itiraz etmesi beklenmiyor. Başsavcılık itiraz etmezse karar kesinleşmiş olacak. Dosya 11.Ağır Ceza Mahkemesine gönderilecek. Yerel mahkeme ceza 3 yıldan fazla olduğu için Ağar hakkında yakalama kararı çıkarabilecek. Ağar, "Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun"daki infaz sistemine göre 2 yıl cezaevinde kalacak.

DAVA SÜRECİ

Susurluk Davası kapsamında, Emniyet Genel Müdürü olduğu dönem ile ilgili Ağar, "cürüm işlemek için silahlı teşekkül oluşturmak" suçundan yargılandı. Ağar için Danıştay 1. Dairesi, "lüzumu muhakemesine" ve TCK'nın "örgüt kurmak" başlıklı 220. maddesi gereğince yargılanmasına karar verdi. Danıştay İdari İşler Kurulu da 1. Daire'nin kararını onayarak dosyayı Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdi. Dava, Ağar vali statüsünde olduğu için Yargıtay 8. Ceza Dairesi'nde görüşüldü. Ağar'ın, isnat edilen suç tarihinde "Emniyet Genel Müdürü" olduğuna işaret eden Daire, "görevsizlik" kararı vererek dosyayı Ankara Ağır Ceza Mahkemesi'ne iletilmek üzere Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na iletti. Dosyanın gönderildiği Ankara 3. Ağır Ceza Mahkemesi, "görevsizlik" kararı vererek dava dosyasını, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderdi. Mahkeme de Ağar için 5 yıl hapis cezası verdi.

ARKADAŞINA GÖNDER
Mehmet Ağar 2 yıl hapis yatacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN