Türkiye'nin en iyi haber sitesi

başlıyor

Meclis Adalet Alt Komisyonu'nun çalışmalarını tamamladığı 3. yargı paketiyle tutuklamaya alternatif olarak 'evden çıkmama' ve 'şehri terk etmeme' getiriliyor

Giriş Tarihi: 16.5.2012
Hükümet, Ergenekon, Balyoz, 28 Şubat gibi kamuoyunun yakından takip etiği davaların soruşturmaları gizli olmasına karşın ifade tutanakları, belge ve bilgilerin medyada yer almasını önlemek için harekete geçti. 3'üncü yargı paketinde yapılan değişiklik ile soruşturmanın gizliliğini ihlal eden polisler başta olmak üzere tüm memurlara 4-5 yıla kadar hapis cezası verilebilecek.

ELEKTRONİK PRANGA

Yargının hızlandırılması için hazırlanana 3'üncü yargı paketi için Meclis Adalet Komisyonu'nun oluşturduğu alt komisyon çalışmalarını tamamladı. Tasarıda yapılan değişiklikle, Türk Ceza Kanunu'nun "gizliliğin ihlali" başlıklı 285'inci maddesine "görevinin sağladığı olanakları kullanarak soruşturmanın gizliliğini ihlal edenlerin cezalarının yarısı oranında" arttırılması hükme bağlandı. Bu kapsamda polis başta olmak üzere soruşturmalarda şüpheliler başta olmak üzere ifada tutanakları, konuya ilişkin belge ya da diğer bilgileri sızdıran kamu personeline 4.5 yıla kadar hapis cezası verebilecek. Mevcut yasada kamu personeli ayırımı yapılmıyor ve 3 yıla kadar hapis cezası veriliyordu. Hâkimler cezayı alt sınır olan 1 yıldan verdiği için cezanın da caydırıcılığı olmuyordu. Tasarıda yapılan bir değişiklik ile nin yolu açıldı. Tutuklamaya alternatif olan adli kontrol sisteminin uygulamaları arasına evden çıkmama, şehri terk etmeme ya da belli yere gitmeme seçenekleri de eklendi. Hakimler, tutukla yerine evde çıkmama cezası uygulayabilecek. Bu kişilerin kontrolü için elektronik pranga kullanılması da gündeme gelebilecek.

İCRA KOLAYLIĞI
İcra İflas Yasası'nda yapılan bir değişiklik ile vatandaşların yatıramadığı 50-100 liralık elektrik, su, telefon faturaları icraya gittiği için üç katına yakın para ödeme dönemi de sona erecek. Brüt asgari ücretin iki katına kadar olan faturalar brüt asgari ücretin iki katına kadar olan faturalar ödenmezse önce vatandaş mektupla "bunu öde" diye uyarılacak. 7 iş günü içinde faturayı ödemezse icra işlemleri başlayacak. Mevcut sistemde fatura ödenmediğinde uyarı yapılıp vatandaşa süre tanınmadan icraya gidiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Evde tutukluluk dönemi başlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN