Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sivil şehitliğe iki kategori geliyor

Bakanlar Kurulu'nda imzaya açılan ve üzerinde uzlaşmaya varılan yasa taslağına göre, terör eylemine karşı çabası olanlarla, terör kurbanları iki ayrı kategoride değerlendiriliyor

Giriş Tarihi: 13.6.2012
Şehit yakınları ve gazilerin haklarını iyileştirmeye yönelik hazırlanan yasa taslağı önceki gün Bakanlar Kurulu'nda imzaya açılırken, 24 maddelik taslağın 24'ünde de Bakanların uzlaştığı öğrenildi. Düzenlemelerin 1 Temmuz tarihine kadar yasalaşması kararı alınırken, taslakta en dikkat çekici düzenlemelerden birini oluşturan ""in içeriği de belli oldu. Buna göre, sivil terör mağdurları iki ayrı kısımda değerlendirilecek. "Terör eyleminin ortaya çıkarılması, etkilerinin azaltılması veya bertaraf edilmesinde çaba ve etkisi olan" sivillerden malul olanlar ile hayatını kaybedenlerin yakınları aylık maaşla birlikte, faizsiz konut kredisi, istihdam gibi tüm haklardan yararlanabilecek. Terör mağduru olarak hayatını kaybeden, sakatlanan sivillere ise maaş bağlanacak. Taslağın yasalaşmasıyla örneğin, Bingöl'de canlı bombanın önüne atlayarak birçok kişinin hayatını kurtarma pahasına yaşamını kaybeden Hatice Bingöl, "terör eyleminin etkilerinin azaltılmasında çaba ve etkisi bulunduğu için" yakınları maaş hakkıyla birlikte, diğer iyileştirmelerden de faydalanacak. İstanbul'da İETT otobüsüne gerçekleştirilen molotoflu saldırıda yanan Serap Eser, Siirt'te bombalı saldırıda ölen sivil vatandaşlar gibi durumlarda olanlar ise yine "sivil terör mağduru" sayılarak, sadece tazminatla birlikte aylık maaş hakkı verilecek.

24 maddede uzlaşma
Önceki gün düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısında imzaya açıldığı bildirilen şehit yakınları ve gazilere ilişkin yasa taslağındaki 24 maddenin 24'ünde Bakanların uzlaşma sağladığı öğrenilirken, taslağın 1 Temmuz tarihine kadar yasalaşması kararı alındı. Yasanın çıkmasıyla birlikte şehit yakınları ve gaziler yıllardır talep ettikleri "faizsiz konut kredisi", "kira yardımı", "toplu taşıma araçlarından ücretsiz faydalanma", "istihdam hakkının ikiye çıkarılması" gibi haklara kavuşacaklar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sivil şehitliğe iki kategori geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN