Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kemik, diş ya da saç zehirlenmeyi gösterir

'ın zehirlendiği iddiaları üzerine 19 yıl sonra mezarı açılıyor. Dünya Adli Tıp Akademisi Genel Sekreteri Prof. Dr. Mete Gülmen "Ön diş, kemiklerden bir parça ya da saçı kaldıysa zehir belirlenebilir" dedi

8. Cumhurbaşkanı 'ın ölümüne ilişkin iddialar üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcısı'nın mezarın açılmasına karar vermesinin ardından bu konu tıp dünyasında da tartışılmaya başladı. 19 yıl sonra kesin ölüm sebebi belirlenebilir mi? Adli tıptaki gelişmelere karşın bu konuda bir gelişme sağlanır mı, yoksa çok mu geç kalındı? İşte bu konuyu Türkiye'de adli tıp konusunda en önemli bilim adamlarından biri anlattı. Dünya Adli Tıp Akademisi Genel Sekreteri Prof. Dr. Mete Gülmen SABAH için dünya literatürünü inceledi. Toksikoloji konusunda Amerika'da da araştırmalar yapan Dr. Nebile Dağlı ile birlikte Özal'ın otopsisini değerlendirdi:

AİLESİ YANINDA OLACAK: Mezarın açılmasına Cumhuriyet Savcısı karar verir Adli Tıp uzmanı ve onun görevlendireceği kişiler bulunur, aileden birilerinin de teyit amaçlı bulunmasına izin verilir.

20 YIL SONRA ZEHİRDEN ÖLDÜĞÜ ANLAŞILAMAZ: Tıbbi literatüre göre 20 yıl sonra zehirlenerek ölüp ölmediğinin anlaşılması imkânsız. Henüz yayınlanan böyle bir vaka yok. En fazla bir yıl sonra yapılan incelemelerde sonuçlar çıkıyor o kadar. Çünkü kalan vücut parçalarında zehir niteliğinde bir maddeye rastlansa bile bunun sonucu ölüm olup olmadı- ğı anlaşılamaz. Düşünün eroin sonucu zehirlenerek hayatını kaybetmiş birinin 340 düzeyinde çıkan toksik madde incelemesi bir yıl sonra 155'e düşebiliyor yani toksit madde de yok olma özelliğine sahiptir. Arsenik ya da kurşun gibi toksik maddeyi saptasanız bile bunun oranını bilemeyeceğiniz için ölüme yol açıp açmadığını anlamazsınız.

TOPRAK BİLE DELİLDİR: 20 yıl sonra artık doku kalmamıştır. Kemikler, dişler varsa saç alınır. Ama önemli olmasına rağmen saç kaldığını zannetmiyoruz. Bunun dışında omurga kemikleri aranır ama onlar da kalmamış olabilir. Kefen bezi ve toprak bile delil niteliği taşır. 20 yıl sonra bozulma herkeste farklı olur toprağın yapısı bile bunu etkiler o nedenle tam olarak mezar açıldığında ne toplanabileceği görülür.

MİCHAEL JACKSON İÇİN AMERİKA TOPLANDI: İnceleme için verilerin yurtdışına gönderilmesine hiç gerek yok, çünkü dünyada yapılan bütün testler Türkiye'de de yapılabiliyor. Geçen temmuzda bütün Adli Tıp uzmanları Türkiye'de toplandı. Bu verilerin analizlerini yapabilecek laboratuvarlarımız var. Ancak yorumlamak zordur. Tek bir kurumun bu sonuçları yorumlaması hataya yol açabilir. Michael Jackson'ın ölümünden hemen sonra yapılan otopside yüksek oranda zehirli maddeye rastlandı. Ancak bunun ölüme neden olup olmadığına karar verilmesi için Amerika'daki bütün toksikoloji uzmanları toplandı. Bu nedenle bu verilerin yorumlanması için de Türkiye'deki tüm toksikoloji uzmanlarının bir araya gelmesi gerekli.

BİR AYDA SONUÇLANIR: Mezar açıldıktan sonra toplanan verilerin incelemesi bir ayı bulur. Ama yorumlanması çok önemli bunun için çok çaba sarf edilmesi gerekli.

KALP KRİZİ KESİNLEŞEMEZ: Kalp krizi sonucu ölüp ölmediği de artık belirlenemez çünkü kalp dokusunu bulmak artık imkânsız. Bu nedenle ölümün kalpten olduğunun kesinleşmesi mümkün değil.

ZEHİRİ EN İYİ KEMİK İLİĞİ GÖSTERİRDİ: Zehirlenmeyi en iyi kemik iliği gösterir ama artık kemik iliği bulmamız nerdeyse imkansız. Bunun dışında uzun kemikler tercih edilir. Bacak kemikleri önemlidir. Kafatası çok bir şey göstermez. Diş kaldıysa bu da çok önemlidir özellikle dişin ön bölümleri önemli veri saklar. Varsa saçlar zehirlenmeyle ilgili ip uçları verirler. Ancak anlık bir zehirlenme olduysa henüz saça işlemeden ölüm gerçekleşmiş olabilir. Kronik bir zehirlenmede ancak daha fazla veri ortaya çıkar. Saçların da köklere yakın bölümleri önemlidir. Semra Hanım saçlarını saklamış ama uç bölümlerinden kesildiyse bir şey çıkmayabilir.

ARKADAŞINA GÖNDER
Kemik, diş ya da saç zehirlenmeyi gösterir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN