Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Asgari ücretliye vergi müjdesi

Giriş Tarihi: 20.9.2012 20:50
Anayasa Uzlaşma Komisyonu çalışmalarını sürdürürken, AK Parti, CHP, MHP ve BDP çalışma yaşamıyla ilgili devrim sayılacak önemli düzenlemeler konusunda uzlaşma sağladı. Anayasa 2 numaralı yazım alt komisyonu, "Asgari ücretten vergi alınamaz" hükmünün yeni anayasada yer almasına karar verdi.

ASGARİ ÜCRETLİYE VERGİ MÜJDESİ

AK Parti, CHP, MHP ve BDP arasında sağlanan uzlaşmayla çalışma yaşamıyla ilgili maddenin ilk fıkrası "Herkes, çalışma, iş güvenliği, insan onur ve haysiyetine uygun bir hayat sürmesini sağlayacak ölçüde adil ücret hakkına sahiptir" şeklinde yazıldı. Asgari ücretlinin durumunun da görüşüldüğü toplantıda yine dört partinin mutabakatıyla "Asgari ücretin tespitinde çalışanların geçim şartları göz önünde bulundurulur, asgari ücretten vergi alınamaz" hükmünün yeni Anayasa'da yer alması kararlaştırıldı. Mevcut anayasada bulunan asgari ücretin tespitinde ülkenin ekonomik durumunun dikkate alınacağı ifadesi de metinden çıkarıldı. Doğum yapan çalışanlar için "Devlet işverenlerin çocuk bakım hizmetleri sağlamalarını teşvik eder" ifadesi eklenirken çocuk işçiliğin önlenmesi için de "Kimse, yaşına ve gücüne uymayan işlerde çalıştırılamaz" maddesinin yeni Anayasa'da yer alması konusunda anlaşma sağlandı.

İŞÇİ TEMSİLCİLERİ DE YÖNETİMDE

Toplantıda CHP'nin önerisiyle maddeye şirketlerin yönetim kurulu toplantılarına işçi temsilcilerinin de katılması ve çalışma koşullarıyla ilgili düzenlemelerin yapılmasını sağlamayacak bir fıkra eklendi.

"EĞİTİM" TARTIŞMASI KADIN İÇİN ÖZEL HÜKÜM!

2 numaralı yazım alt komisyonunda, AK Parti, CHP ve BDP'nin 'kadınlar için özel hüküm' talebine karşı çıkarken "Kadınlar ve küçükler ile bedeni ve ruhi yetersizliği olanlar çalışma koşuları bakımından özel olarak korunurlar" ifadesinin maddede yer almasını istedi. CHP ise kadınlarla özürlülerin aynı kategoride yer almasına karşı çıktı.

Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun 1 numaralı yazım alt komisyonunda ise "eğitim" tartışması yaşandı. Toplantıda önceki gün müzakereleri yapılan Temel Hak ve Hürriyetlerin Korunması maddesi tamamlanırken toplantıyı yöneten BDP'li Altan Tan, Temel Hak ve Hürriyetlerin Korunması maddesinin müzakerelerinin tamamlanmasının ardından Eğitim ve Öğretim Hakkı maddesinin görüşmelerine geçileceğini bildirdi. MHP'li Faruk Bal ise Temel Hak ve Hürriyetlerin Kötüye Kullanılmaması başlığıyla ayrı bir maddenin görüşülmesi talebinde bulundu. MHP'nin önerisine CHP de destek verirken BDP'li Altan Tan, eğitim ve öğretim hakkıyla ilgili görüşmelerin sürekli ertelendiğini belirterek iki partiyi müzakereleri geciktirmeye çalışmakla suçladı. CHP'li Atilla Kart, erteleme ve gecikmelerin AK Parti yüzünden yaşandığını belirtirken AK Partili Mustafa Şentop "Süreci uzatan CHP'dir. Önerilerini komisyona sunmayı geciktiren, vatandaşlık maddesi için halen metin ortaya koyamayan CHP'dir. Kendi aralarında bile anlaşamıyorlar, bize çamur atıyorlar. İktidar partisine iftirada bulunuyorlar" diye tepki gösterdi. Kart da Şentop'un sözlerine "Eleştiride bulunabilirsiniz ama CHP'ye yönelik bu kin, öfke ve kompleksinizin nedeni nedir?" karşılığını verdi. Tartışma nedeniyle toplantıya ara verildi. Verilen aranın ardından BDP'li uzmanların bir programları nedeniyle ayrılmak zorunda olduğunu bildirmesi üzerine, eğitim ve öğretim hakkı maddesinin görüşülmesi ertelendi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Asgari ücretliye vergi müjdesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN