Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'İslam âleminin de liderisin'

Kongre, 200'e yakın yabancı temsilci ağırladı. Mısır Cumhurbaşkanı Mursi "Suriye halkının yanındayız" mesajı verirken, Hamas lideri Meşal'in sözleri salonda büyük alkış topladı

Giriş Tarihi: 1.10.2012
AK Parti'nin 4'ncü Olağan Büyük Kongresi'ne 200'e yakın yabancı konuk katıldı. Konuklar, Türkiye'nin dış politikasına övgüler yağdırdı, AK Parti'yi tebrik etti. Konuklardan Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi, "Türkiye zulme uğrayan milletlerin yanında durdu. Sayın Recep Tayyip Erdoğan, İslam dünyası Davos'taki duruşunuzu unutmayacak" dedi. Kırgızistan Devlet Başkanı Almazbek Atambayev de 10 yıl önce kredi bulamayan Türkiye'nin şimdi IMF'ye borç verebilecek duruma geldiğinin altını çizdi. Sudan Devlet Başkanı Yardımcısı Ali Osman Muhammed Taha ise "Erdoğan'ın kıymetini bilin" diye konuştu. Salondan en büyük alkışı ise Erdoğan'a "Sen İslam aleminde de lidersin" diye seslenen Meşal aldı.

MURSİ: ORTAK HEDEFLERE DOĞRU
Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi: "
Suriye topraklarında Suriye halkı sabah akşam öldürülmektedir, tecavüze uğramaktadır. Kendi halkını öldüren rejimin yönetimi altında yüz yılın trajedisini yaşıyor. Uykumuzu kaçırıyor bu trajedi. Kan durana, zalim yönetim oradan ayrılıncaya, Suriye halkı meşru haklarına kavuşuncaya kadar yanında olacağız. Dış ilişkilerde bütün dünyayla barış içinde yaşamak istiyoruz. Biz kardeş Türkiye ile birlikte ortak hedeflere doğru ilerlerken Filistin halkının sıkıntılarını ve Suriye halkının sıkıntılarını göz ardı edemeyiz. Biz Filistinliler'in kendi devletlerini kuracakları günü dört gözle bekliyoruz. Filistin Devleti'nin başkenti Kudüs'ü Şerif olacaktır."

BARZANİ: KÜRTLER DESTEK VERMELİ
Irak Kürt Bölgesel Yönetim Başkanı Mesud Barzani:
"Herhangi bir gencin, Türk ya da Kürt, hayatını kaybetmesi bizi gerçekten acıtıyor. Bu bölgede yaşayan halklar olarak birbirimize el uzatmalıyız, gerçekten çok yazıktır birbirimizin kanını dökecek duruma geliyorsak. Başbakan Erdoğan, Kürt sorununun çözüm beklediğini belirtti ve bizi de aynı duyguyla Erbil'de ziyaret etti. Bütün Kürtler süreci desteklemelidir. Hiçbir sorun şiddetle çözülemez. Bir devletin gücü ne kadar silahasahip olduğuyla ölçülmez, tam tersine kendi halkına nasıl bir hizmet sunduğu, yol açtığıyla ilgilidir. Sayın Erdoğan, böyle bir yol göstermiş, böyle bir cesarette bulunmuştur. Kan dökülmesinin son bulması için elimizden gelen ne varsa yapmaya hazırız."

MEŞAL: HEDEF KUDÜS'Ü GERİ ALMAK
Hamas lideri Halid Meşal: "
Türkiye'nin Suriye ve Filistin halkına olan desteği unutulamaz. Ey kardeşim Erdoğan, Allah'a şükret sana çok şey verdi. Sen buna layıksın. Sen İslam âleminde de bir lidersin. Filistin meselesi sadece bölünme ya da İsrail'le yapılan görüşmelere indirgenmek isteniyor. Filistin Kudüs'tür, Mescid-i Aksa'dır. Filistin Sultan Abdülhamit'in en büyük fedakarlığını yaptığı topraklardır. O yüzden topraklarımızı kurtarmayla, Kudüs'ü geri almak için çalışacağız. Filistin topraklarını terk etmek zorunda kalan Filistinlilerin dönmesini sağlayacağız. Siyonist düşmanın elindeki tüm esirlerimizin serbest bırakılmasına çalışacağız. Gerçek bir Filistin devleti kurmak için çabalayacağız, İsrail'e rağmen."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'İslam âleminin de liderisin'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN