Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Akademisyenlerden '' önerisi

Giriş Tarihi: 7.12.2012
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kürt sorunu ve terör konusunda önceki akşam akademisyenlerle yemekte bir araya geldi. Kürt sorunuyla ilgili rapor çalışmalarını sürdüren CHP liderinin, terör uzmanı Nihat Ali Özcan, Prof. Dr. İhsan Bal, Erol Aydınlı ve Bilkent Üniversitesi'nden Doç. Dr Zeki Sarıgül'ün Kürt sorunu ve terörle ilgili görüşlerini dinlediği, bazı akademisyenlerin ise "" önerisinde bulunduğu öğrenildi. Kılıçdaroğlu'nun verdiği yemeğe CHP'den Haluk Koç, Adnan Keskin ve Faruk Loğoğlu da katıldı. CHP eski PM üyelerinden Ali Arif Özzeybek tarafından düzenlenen yemekte, Prof. Nihat Ali Özcan'ın dağda 6 bine yakın militan olduğunu belirterek, dağa çıkışların en fazla İstanbul'dan olduğuna dikkat çektiği kaydedildi. Kürtçe seçmeli ders, Kürt Dili ve Edebiyatı bölümleri ve enstitü açılmasının önemine değindikleri ifade edilen akademisyenlerin Habur sürecinin yanlış yönetildiğini söyledikleri belirtildi. Akademisyenlerin "Dağdan inişin yolunun açılması için önemli bir adımdı ancak süreç yönetilemedi. Dağdan inecek örgüt mensuplarına kısmi af getirilmesi ve rehabiliteye alınmasıyla ilgili düzenlemeler yapılabilir. Eğer süreç iyi yönetilirse kısmi af başarılı olacaktır. İngiltere ve İspanya'da benzeri örnekleri gördük. Öncelik olarak suça bulaşmadığı düşünülen dağdan inen örgüt mensuplarını kapsayan bir af çıkarttılar. Daha sonra kademeli olarak af kapsamı genişletildi. Eylem yapıp eylemleriyle ilgili bir kısım bilgiler verenler de kapsama alındı" görüşünü savundukları da öğrenildi.

Filistin ve Çin'e de ziyaret
Kılıçdaroğlu'nun, Irak Başbakanı El Maliki ve Mısır Cumhurbaşkanı Mursi'nin davetlerinin yanı sıra yurtdışı programında Filistin'in de olduğu bildirildi. Mısır ziyareti öncesi veya sonrasında Filistin'e gidilmesinin gündemde olduğunu belirten CHP'li kurmaylar, Kılıçdaroğlu'nun Ürdün'den de davet aldığını belirtti. Ayrıca Çin Komünist Partisi'nden de davet alan Kılıçdaroğlu'nun Çin ziyaretini de programına aldığı öğrenildi.
Şerafettin

Elçi'ye "geçmiş olsun" ziyareti
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, rahatsızlığı nedeniyle bir süredir tedavi gören Diyarbakır Milletvekili Şerafettin Elçi'yi evinde ziyaret ederek sağlık durumu hakkında bilgi aldı ve geçmiş olsun dileğinde bulundu. Ziyarete CHP Genel Başkan Yardımcıları Haluk Koç, Adnan Keskin ve Sezgin Tanrıkulu da katıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akademisyenlerden 'kısmi af' önerisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN