Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rusya desteği çeksin Esad bir ayda gider

Giriş Tarihi: 1.1.2013

Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu SUKO'nun lideri El Hatip "Rusya ve İran desteği olmazsa Esad dayanamaz" diyor. Hatip, Türkiye'nin tavrını dünyaya örnek gösterdi

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu kısa adıyla SUKO'nun Geçici Başkanı Muaz El Hatip ile BaşbakanErdoğan'ın Şanlıurfa ziyaretinin ardından, Atatürk Havaalanı'nda gece yarısı buluştuk. 40 saattir uyumamıştı, yorgundu. Farklı grupları içinde barındıran bir koalisyonun lideri olarak, kelimelerini dikkatli seçse de artık, o bir imamdan çok, siyasete ısınmaya başlayan bir isimdi. Mayıs ayındaki hücre hapsinin ardından ülkesini terk eden ve bir zamanlar Emevi Camii'nin imamı iken kendini muhalif lider olarak bulan Hatip'in sorularımıza verdiği yanıtlar şöyle:

ERDOĞAN GENÇLER İÇİN MODEL
- 2013 için Türkiye'deki Suriyelilere ne mesaj verdiniz?
20 aydır çok zor koşullarda kalan insanlarımıza, Sayın Erdoğan ile birlikte, daha çok sabırlı olmaları mesajını verdik. İnşallah bu zor günleri yakında geçeceğiz. Onlara devrimi yok etmek isteyen olursa, tek yürek olmalarını söyledim. Aynı zamanda, Türk halkına ve özellikle, Erdoğan'a teşekkürlerimi sundum. Çünkü, Suriyeli kardeşleri için çabalıyor. Bence Erdoğan adaletsizliği sevmiyor ve her şeyin adil olmasını istiyor.
- Erdoğan sizin için bir model mi?
Bir siyaset adamı olmayı düşünmedim. Ama Erdoğan'a da söyledim. "Siz ülkesini inşa etmeye çalışan gençler için büyük bir örneksiniz" dedim. Suriyeliler için yaptıklarını asla unutmayacağız.
- 2013'te Esad düşecek mi?
Eğer Rusya ve İran onu desteklemezse, en fazla bir ay dayanabilir ama siyasi destekle daha zaman kazanıyor.
- Türkiye'ye sığınan askerlerle görüştünüz mü? Şimdilik sadece sivilleri gördüm. Türkiye'ye bir kez daha geleceğim.
- Lavrov sizi Moskova'ya davet etti ama buradasınız. Neden gitmediniz?
Moskova 20 ay boyunca siyasi çözümden söz etti. Tamam, kimse savaş, kimse daha çok kan istemiyor. Ama 20 ayda gerçekçi çözüm önermediler. Sadece konuştular. Rejim için zaman kazanmaya çalıştılar. Eğer onlarla görüşülecekse, böyle bir zorunluluk olursa bir dost ülkede, tam bir takvim içerisinde ve ne konuşacağımız belli olarak görüşürüz.
- BM Suriye Özel Temsilcisi İbrahimi'nin 2014 önerisi yeterli değil mi?
İbrahimi bir çözüm önerisi olduğunu söylemedi. O sadece görüştü ve Ruslarla Amerikanlar arasında farklı yorumlar vardı. Biri "Esad'la" biri "Esad'sız" diyor. Bu insanlar için gerçekçi bir çözüm değil.

ARKADAŞINA GÖNDER
Rusya desteği çeksin Esad bir ayda gider
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN