Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Suçluyu imzasından tanıyorlar

Giriş Tarihi: 1.1.2013

En küçük detaydan suçluya ulaşılan Ulusal Kriminal Büro, en son teknolojiyle kimi zaman bir imzanın kimi zaman da ses kaydının izini sürerek adalete hizmet ediyor. Büroda, balistikten dudak okumaya kadar her alanın bir uzmanı var

Sadece Türkiye'de değil, dünyanın birçok ülkesinde, çok küçük bir kanıttan yola çıkarak zanlıların kıskıvrak yakalandığı diziler artık çok popüler... Biz de SABAH olarak işte bu incelemelerin yapıldığı ve sayıları giderek artan Türkiye'nin önde gelen bağımsız bilirkişi merkezlerinden Ulusal Kriminal Büro'ya girdik ve uzmanların yaptığı incelemeleri yakından izledik. Adalet Bakanlığı'nın bilirkişi listesinde yer alan büronun içi, yüksek teknolojiyle donatılmış bilgisayarlar, kameralar ve lenslerle dolu... Bir adli tıp uzmanı cinayetin izlerini sürerken diğeri bir belgedeki imzanın sahte olup olmadığını araştırıyor.

GÜNDE 100'DEN FAZLA DOSYA

Merkezi İstanbul bulunan Ulusal Kriminal Büro (UKB) yetkilileri, her gün 100'den fazla dosya teslim alıyor. Hazırladıkları raporlar bazı tutukluların tahliyesine, kimisinin de cezaevine girmesine zemin hazırlıyor. Büronun kurucusu Uğur Kurtulan şu çarpıcı bilgileri veriyor: "Son yıllarda özellikle ATM hırsızlıklarında, dolandırıcılıkta ve gaspta büyük bir artış var. Ancak teknoloji ve bilgi sayesinde suçlar çok fazla karanlıkta kalmıyor. Kimi zaman iğneyle kuyu kazıyoruz ama yine de amacımız karanlığı aydınlatmak. Kesinlikle bireylerden dosya almıyoruz. Bize karısını dinlemek isteyen kadınlar geliyor. Bu çok tehlikeli çünkü olay eşini öldürmeye kadar gidebilir. Suça iştirak etmiş oluruz." 19 kişiyle çalışan UKB bünyesinde elektronik, yazılım ve bilişim mühendisleri, adli bilimler uzmanları, foto-grafik ve balistik uzmanı var. Dokuların bile incelendiği büroda, dudak okuma yazılımı dahi mevcut. "Kimi zaman intihar ettiği söylenen bir genç kızın, kollarının tüfeği tutabilecek kadar uzun olup olmadığına bakıyoruz. 5 bin TL için 80 yaşındaki babasını kocasına öldürten bir kadına bile rastladık. İnsanlar çok acımasız olabiliyor" diyen Uğur Kurtalan, ABD, Almanya, İngiltere, Azerbaycan'dan, hatta Uruguay'dan bile kendilerine ulaşan işler olduğunu söylüyor. İstanbul'da iki üniversitenin hukuk fakültelerinde yapılan deşifre ve raporlama çalışmalarının teknik detaylarına ilişkin öğrencilere sunum verdiklerini belirten Kurtalan, "Tek isteğimiz adalet yerini bulsun" diye konuşuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suçluyu imzasından tanıyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN