Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'1-2 çocuk iflas 3 yerinde sayma'

Giriş Tarihi: 3.1.2013

Uluslararası Aile ve Sosyal Politikalar Zirvesi'nde "güçlü millet" formülünü açıklayan Erdoğan, "Bizim artış hızımız 2'nin üzerinde 3'lere ulaşmalı. Bu hassasiyetimizi hafife almayın" dedi

Başbakan Tayyip Erdoğan, Uluslararası Aile ve Sosyal Politikalar Zirvesi'nde "güçlü millet, güçlü aile" formülünü açıkladı. "Eğer güçlü bir millet olacaksak güçlü ailelere sahip olmak durumundayız" diyen Erdoğan, "Bir tane çocuk iflas, 2 çocuk iflas 3 çocuk ancak yerinde saymak. Bizim artış hızımız 2'nin üzerinde 3'lere ulaşmalı" mesajı verdi. Annelere, "Bu hassasiyetimizi lütfen hafife almayın, bunu dalga dalga yaygınlaştırmamız lazım" çağrısı yapan Erdoğan'ın açıklamaları şöyle oldu:

GÜÇLÜ MİLLET VE AİLE

Dünya değişirken çürüyen, özünü kaybeden bir aile hem istikbal için hem insanlık için açık bir tehlikedir. Dünya dönüşürken maneviyatını koruyabilen bir aile ise insanlık ve istikbal için teminattır. Bu anlayışla 10 yıldır aileyi güçlendirmek için yoğun bir gayret içindeyiz. Eğer güçlü bir millet olacaksak güçlü ailelere sahip olmak durumundayız. Bir aileyi tehdit eden sorunları çözmek için tüm imkanlarımızı seferber ediyoruz. Yaklaşık 108 milyar liralık sosyal yardımda bulunduk.

TÜRKİYE'Yİ BÜYÜTECEĞİZ

Anneleri ailenin temel yapı taşı olarak görüyor ve her alanda en güçlü şekilde destekliyoruz. Biz şunu çok iyi biliyoruz, aile var oldukça insanlık, devlet, sağlıklı nesiller ve iyilik var olacaktır. Aileye yönelik her saldırıya doğrudan insanlığa saldırı olarak görüyor hiçbir müsamaha göstermiyoruz.
Bizim başta eğitim olmak üzere her alanda gerçekleştirdiğimiz reformlarımızın temelinde bu anlayış yatar. Eğitimle, sağlıkla, sosyal politikayla, ekonomi ile aileyi güçlendirmek, siyaseti ailenin hizmetkârı haline getirmek ve böylece Türkiye'yi büyütmeyi bugüne kadar başardık bundan sonrada da başarmaya devam edeceğiz.

HAFİFE ALMAYIN

Ve en az 3 çocukla beraber güçlü aileler diyoruz. Güçlü aile, güçlü millet istiyorsak bunun olması lazım. Bir tane çocuk iflas, 2 çocuk iflas, 3 çocuk ancak yerinde saymak. Gelecekte yaşlı bir nüfus olacağız. Bizim dinamik ve genç bir nüfusa ihtiyacımız var. Bu bir incelemenin neticesidir. Bize ekonomide hep şunu öğretmişlerdir. Emek, sermaye, tüketim, üretim vesaire, aslında işin temeli insandır. İnsan varsa emek vardır. İnsan varsa sermaye vardır, tüketim, üretim, yatırım var. İnsan yoksa bunların hiç biri yok.
Genç nesil olduğumuz için biz şu anda kârdayız. Bizim artış hızımızın 2'nin üzerinde 3'lere ulaşması lazım, bunu başarmamız gerekiyor. Şu anda batı sıkıntı içinde bundan dolayı. Ama biz Türkiye'yi bu sıkıntı içine sokmak istemiyoruz. Ben annelerin şahsında özellikle annelere sesleniyorum. Bu hassasiyetimizi lütfen hafife almayın, bunu dalga dalga yaygınlaştırmamız lazım. Muhafazakâr demokrat bir iktidar olarak biz bunun gayreti içindeyiz. Bunu başarmamız lazım. Bu parayla pulla ölçülmez, önemli olan insan.

49 torun sahibi Fatma Sümer'e Aile Büyük Ödülü
Başbakan Erdoğan, zirve sırasında, 8 çocuk, 49 torun sahibi Kırıkkaleli Fatma Sümer'e (70) sarıldı. Kırıkkale'de 5 kuşaktır birlikte yaşayan ailesi adına "Aile büyük ödülü" alan Fatma Sümer, kürsüye çıktığında Başbakan Erdoğan'a, "3 torunum senin yakın koruma ekibinde. Seni hep rüyamda görüyorum. Kendine dikkat et. Çabucak sinirleniyorsun. Kemal Kılıçdaroğlu'na da cevap verme, tansiyonun çıkıyor" dedi. Bu sözler üzerine gülen Erdoğan, Fatma nineye sarıldı. Eşini 16 yıl önce kaybeden Sümer'in, zamanını çocuklarının ve torunlarının yetişmesine harcadığı öğrenildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'1-2 çocuk iflas 3 yerinde sayma'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN