Ataköy-İmralı hattında 2 vekil

Ankara'dan stratejik hamle. Bağımsız Mardin Milletvekili Türk ve BDP'li Akad'ın İmralı'ya gitmesine izin verildi. Öcalan, heyete, "Bir dakika bile kaybetmemeliyiz" dedi

Giriş Tarihi: 4.1.2013
Terörü bitirme ve Kürt sorununun çözümü noktasında önemli adımlar atılmaya devam ediliyor. Terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'la görüşmek üzere özel izinle dün İmralı'ya bir heyet gitti. Bağımsız Mardin Milletvekili Ahmet Türk ve BDP Batman Milletvekili Ayla Akad'ın yer aldığı heyete, bir de avukat eşlik etti. BDP yönetimi, Öcalan'la görüşme talebini hafta başında Adalet Bakanlığı'na iletti. İstihbarat birimlerinin Öcalan'la görüşmeye başlamasının ardından avukatlara izin konusu yeniden gündeme geldi. Ancak avukatlar yerine milletvekilleri heyetinin görüşmeye gitmesi formülü devreye girdi.

12 KİŞİLİK LİSTE
Öcalan'ın devlet görevlileri ile geçen hafta yaptığı görüşmede, Ahmet Türk, BDP Eş Başkanları Gültan Kışanak ve Selahattin Demirtaş ile Aysel Tuğluk, Ertuğrul Kürkçü ve bazı avukatların da aralarında bulunduğu 12 kişilik bir liste verdiği öğrenildi. Listeyi değerlendiren Ankara, barışçıl mesajları ile ön plana çıkan Ahmet Türk ve hukukçu Ayla Akad isminde karar kıldı.

KARDEŞİNİN GÜZERGAHI

Gerekli iznin verilmesinin ardından Türk ve Akad, dün sabah 08.00 sularında Ataköy Marina'dan Öcalan ile görüşmek üzere İmralı'ya giderken, bu ziyaret sır gibi saklı tutuldu. Heyetin, saat 15.00 sularında İstanbul'a döndüğünü kaydedildi. Abdullah Öcalan'ın kardeşi Mehmet Öcalan da, açlık grevlerinin bitirilmesi sürecinde aynı güzergahtan Ada'ya gidip, gelmişti. BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da dün akşam saatlerine kadar diş tedavisi gerekçesiyle hiç kimse ile görüşmeyeceğini bildirdi. Ziyaretin akşam saatlerinde netlik kazanması ile birlikte Demirtaş, Öcalan'la görüşmeyi doğruladı. Demirtaş, Öcalan görüşmesinin olumlu geçtiğini belirterek, mesajlarını kamuoyu ile paylaşacaklarını bildirdi. Demirtaş, İmralı ile görüşmelerin şeffaf olması gerektiğini belirterek, "Görüşmeler tabii ki olumlu" dedi. Görüşmenin ardından İmralı'ya giden milletvekili heyeti, İstanbul'da bir değerlendirme toplantısı yaptı. Ahmet Türk'ün, Öcalan'ın İmralı'da kendisine söylediği "Bir dakika bile kaybetmeye tahammülümüz yok" sözlerini BDP'lilere aktardığı öğrenildi.

AJANDASI İADE EDİLDİ
Öte yandan İmralı-MİT görüşmelerine yönelik önemli bir ayrıntı daha ortaya çıktı. Öcalan'ın 2009'da İmralı yönetimine teslim ettiği çözüme yönelik yol haritasını içeren el yazılı ajandalarının da iade edildiği öğrenildi. BDP ve PKK'nın Avrupa kanadı dün yaptıkları açıklamalarda İmralı'dan gelecek açıklamaların kendilerini bağlayacağını bildirdi.

ÖCALAN: BELLİ NOKTAYA GELİNDİ
Edinilen bilgilere göre, Abdullah Öcalan, BDP heyeti ile görüşmesinde devletle yapılan görüşmelerde belli bir noktaya gelindiğini anlattı. Görüşmede Öcalan'ın "Kürt sorunun çözümü için silahsız bir ortamın oluşması gerekiyor. Örgütün silahsızlandırılması konusunda müzakerelere başladık. Bu süreçte BDP'nin de dikkatli olması gerekiyor. Süreci sabote etmek isteyenler olacaktır. Örgütün de kendine bağlı güçleri kontrol konusunda dikkatli olması gerekiyor. Geçmişteki gibi bir provokasyon olmazsa önemli adımlar atılacağına inanıyorum" dediği öğrenildi. Öte yandan, Öcalan'a ev hapsi bu aşamada düşünülmüyor. İnfaz Yasası'nda yapılacak değişiklikle Öcalan'ın yakınlarıyla rahat görüştürülmesi öngörülüyor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ataköy-İmralı hattında 2 vekil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN