Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kurtulmuş: Habur ve Oslo çözümü baltaladı

Kurtulmuş, AK Parti Hükümeti'nin terör sorununu çözme süreciyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Giriş Tarihi: 4.1.2013 16:51 Güncelleme Tarihi: 4.1.2013 16:53
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, sabah saatlerinde tarifeli uçakla geldiği Elazığ'da milletvekilleri ile kahvaltı yaptıktan sonra AK Parti il binasında açıklamalarda bulundu.

Terörün lojistik ve ekonomik desteğinin olduğunu anlatan Kurtulmuş, "Dünyanın hiçbir yerinde terör örgütleri tek başına hareket edemez. Olan, Türk ve Kürt halkına oluyor. Binlerce insanımız şehit oluyor, binlerce insanımız ölüyor." dedi.

AK Parti olarak bu meseleyi çözme kararlılığında olduklarını anlatan Kurtulmuş, şöyle konuştu: "Biz bu meseleyi çözeceğiz. Geçmiş dönemde AK Parti hükümetleri, sorunun çözümü için ciddi şekilde uğraştı. 2009'daki o süreci hatırlıyorsunuz. İyi niyetli o süreç maalesef o süreç 'terör bitmesin' isteyen çevreler tarafından 3 kere baltalandı. Habur görüntüleri birinci baltalamadır. Oslo görüşmelerinin deşifre edilmesi, ikinci baltalamadır. Üçüncü baltalama ise en son karayolunda terör gruplarıyla kucaklaşma manzarasıdır. Böylece şu isteniyor; bu sorun çözülmesin, bu sorun halklar arasında gerilim unsuru olarak varlığını korusun. Bütün Türkiye bu terör meselesinin çözülmesini bekliyor. Biz terörle kürt meselesini ayırıyoruz. Kürt meselesinin çözümü, eşit yurttaşlıktan geçer, Hakkari'deki çoban kardeşimizle, Ankara'daki cumhurbaşkanının eşit olduğu bir sistemden geçer."

Türkiye'nin 2013, 2014 ve 2015 yıllarında seçim sürecine gireceğini hatırlatan Kurtulmuş, "Önümüzdeki seçimler sonucunda Türkiye halkı kendisine hizmet etmek isteyen belediye başkanını, milletvekillerini ve Türkiye'nin bundan sonraki cumhurbaşkanını seçmekle kalmayacak, Türkiye bu seçimler sürecinde önümüzdeki 10 yılına, 20 yılına ve 30 yılına ait bir iradeyi ortaya koyacaktır. Türkiye'nin nasıl şekilleneceğine yine Türk halkı karar verecek. Bu süreçte biz AK Parti olarak yoğun bir tempo içine gireceğiz. Başarılarımızın üzerine yeni başarılar inşa ederek yolumuza devam edeceğiz." şeklinde konuştu.

Seçim döneminin en önemlisinin 2014'teki cumhurbaşkanlığı seçiminin olduğunu belirten Prof. Dr. Kurtulmuş, "Türkiye'deki siyasal sistem, özellikle 12 Eylül'ün getirmiş olduğu yeni anayasa ile birlikte kurulan bu siyasal sistem maalesef halktan kopuk bir sistemdir." şeklinde konuştu.

HSYK ve Anayasa Mahkemesi gibi bir takım oligarşik kurumlarla Türkiye'deki halkın iradesine filtreler konulduğunu belirten Kurtulmuş, "Nitekim bu filtrenin en kuvvetlisi Cumhurbaşkanlığı seçimiydi. Öteden beri cumhurbaşkanlığı seçiminde bir takım karanlık işler yapılıyor. 1961'de Ali Fuat Başgil, cumhurbaşkanlığına aday oldu diye başına silah dayatılarak vazgeçirildi. Milletin iradesine bir takım engeller konulmaya devam edildi. 10 Eylül 2010 tarihindeki Anayasa değişikliği ile bu millet ilk defa şu kararı verdi; artık millet, cumhurbaşkanını kendi helal oyları ile seçecektir." açıklamasında bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADA��INA GÖNDER
Kurtulmuş: Habur ve Oslo çözümü baltaladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN